Καλαμάτα

Καλαμάτα – Εργοτέλης 2-0: Με φοβερά γκολ και Ταΐρη (photos)

Καλαμάτα – Εργοτέλης 2-0: Ο Μακρόφσκι έβαλε τα θεμέλια, ο Ταΐρης κράτησε το μηδέν και ο Αναστασόπουλος με το γκολ της χρονιάς “κλείδωσε” το τρίποντο για τη Μαύρη Θύελλα!

Μετά από ένα φοβερό και αμφίρροπο ματς η Καλαμάτα επικράτησε με 2-0 του Εργοτέλη στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Super League 2.

Στο α’ ημίχρονο η κατοχή της μπάλας ήταν μοιρασμένη, με τον Εργοτέλη να είναι πιο επικίνδυνος επιθετικά, αλλά την Καλαμάτα να χαμογελά στις καθυστερήσεις με γκολ του Μαρκόφσκι, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Τσέλιου.
Στο β’ ημίχρονο, παρά και τις αλλαγές του Μπαδήμα, η Καλαμάτα κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο από το 60′ μέχρι το 70′ η επίθεση του Εργοτέλη “έβγαζε φωτιές”, αλλά η Καλαμάτα είχε σε εκπληκτική ημέρα τον Ταΐρη που κράτησε το μηδέν.
Στο τελευταίο 20λεπτο η Καλαμάτα διατηρούσε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στις καθυστερήσεις έκανε το 2-0 με τον Αναστασόπουλο.
Ο μέσος της Μαύρης Θύελλας πέτυχε το γκολ της χρονιάς καθώς σούταρε λίγο πίσω από το κέντρο, “κρεμώντας” τον Τσέλιο!

Το φιλμ του αγώνα
5′ Καλή στιγμή με τον Παυλίδη για την Καλαμάτα.
7′ Δυνατού συρτό σουτ του Παυλίδη, λίγο έξω από τα δοκάρια του Τέλιου.
14′ Γύρισμα στην περιοχή της Καλαμάτας, σωτήρια επέμβαση από τον Αναστασόπουλο σε κόρνερ.
15′ Σέντρα του Σερβιλάκη, κεφαλιά από κοντά, διώχνουν σε κόρνερ οι αμυντικοί της Καλαμάτας.
22′ Εξαιρετική απόκρουση από τον Ταΐρη, μετά από αντεπίθεση του Εργοτέλη και σουτ του Conraad.
25′ Νέα επίθεση για τον Εργοτέλη, σουτ από τον Βοτσά, αποκρούει ο Ταΐρης!
28′ Σέντρα από τον Κωνσταντινόπουλο, σε κόρνερ ο Κόλα.
32′ Φοβερή στιγμή για τον Εργοτέλη, ο Μόζερ σώζει πάνω στη γραμμή, σε κόρνερ.
45+ ΓΚΟΛ! 1-0 για την Καλαμάτα με κοντινό σουτ του Μαρκόφσκι σε φάση διαρκείας.
64′ Ακόμη μια φοβερή απόκρουση του Ταΐρη σε προσπάθεια του Μπουτσάκη.
66′ Εκπληκτικός Ταΐρης κρατά το 1-0 για την Καλαμάτα, σε νέα προσπάθεια του Εργοτέλη, μετά από λάθος του αμυντικού δίδυμου.
67′ Σέντρα σουτ για την Καλαμάτα, διώχνει σε κόρνερ ο Τσέλιος.
82′ Γύρισμα του Σκεντεράι, σουτ του Μόζερ από κοντά, λίγο έξω η μπάλα.
92′ ΓΚΟΛ! 2-0 με φοβερό βολέ του Αναστασόπουλου από το κέντρο του γηπέδου!

Στο Δημοτικό Στάδιο Μεσσήνης βρέθηκαν περίπου 800 φίλοι της Μαύρης Θύελλας.
Διαιτητής ήταν ο κ. Κωνσταντίνος Ανδριανός (Αχαΐας), με βοηθούς τους κ.κ. Παναγιώτη Κωνσταντόπουλο (Κορινθίας), Δημήτριο Φίλο (Βοιωτίας)

Κίτρινες: Μαρκόφσκι (45+), Αναστασόπουλος (45+), Τσαγκαλίδης (52′), Κωνσταντινόπουλος (67′) / Πέιος (3′), Σαρρής (72′), Κόλα (74′)

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Αναστασόπουλος, Μπακαγιόκο, Κωνσταντινόπουλος, Μοζέρ, Παπατολιος, Παυλιδης (70′ λ.τρ. Μαβινγκά), Ματέους, Τσαγκαλίδης (76′ Σκεντεράι), Φελίπε (81′ Κοκκόρης), Μαρκόφσκι
Εργοτέλης (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Ντουμάνης, Σερβιλάκης (77′ Ποζαντζίδης), Κόλα (77′ Πατρινός), Mico, Σαρρής, Βουτσάς (58′ Μπουτσάκης), Πέιος, Κοκκίνης (46′ Κωστανάσιος), Conraad, Hossam (58′ Kwateng)

Καλαμάτα – Εργοτέλης 2-0: Με φοβερά γκολ και Ταΐρη (photos) Καλαμάτα – Εργοτέλης 2-0: Με φοβερά γκολ και Ταΐρη (photos) Καλαμάτα – Εργοτέλης 2-0: Με φοβερά γκολ και Ταΐρη (photos) Καλαμάτα – Εργοτέλης 2-0: Με φοβερά γκολ και Ταΐρη (photos) Καλαμάτα – Εργοτέλης 2-0: Με φοβερά γκολ και Ταΐρη (photos) Καλαμάτα – Εργοτέλης 2-0: Με φοβερά γκολ και Ταΐρη (photos) Καλαμάτα – Εργοτέλης 2-0: Με φοβερά γκολ και Ταΐρη (photos) Καλαμάτα – Εργοτέλης 2-0: Με φοβερά γκολ και Ταΐρη (photos)