Καλαμάτα

Καλαμάτα – Ηλιούπολη 0-1: Μια από τα ίδια, δυστυχώς…

Καλαμάτα – Ηλιούπολη 0-1: Μια από τα ίδια,  δυστυχώς…

Η Ηλιούπολη νίκησε σήμερα εκτός έδρας την Καλαμάτα με 1-0 και ανέβηκε στους 21 πόντους, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στους 18 πόντους, παρά το γεγονός ότι είχε  πρεμιέρα σήμερα ο νέος προπονητής της ο Νίκος Αναστόπουλος.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-0 με το γκολ από το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Γιάννου στο 24′ λεπτό, με τον Κοβάλ  να …κοιτάει πάλι την μπάλα! Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και πίεζαν στον αγώνα, αλλά η Ηλιούπολη διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με 1-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία με τον Παντελίδη στο 51′ λεπτό, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν φάσεις με την κεφαλιά του Μπαράλες στο 52′ λεπτό και με την κεφαλιά του Πασά στο 67′ λεπτό. Η Ηλιούπολη βρήκε λύσεις μέχρι τα τελευταία λεπτά και νίκησε εκτός έδρας την Καλαμάτα με 1-0.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο 2′ ατομική προσπάθεια του Ακόστα που έκανε το σουτ, η μπάλα στα σώματα, έφθασε στον Άλβες που με νέο σουτ δεν βρήκε στόχο.

Στο 14′ σέντρα του Γιάννου, σε κόρνερ ο Αρίμπας.

Στο 24′ ωηλοκρεμαστό πλάσε του Γιάννου, είδε εκτός εστίας τον Κόβαλ και 0-1.

Στο 50′ λάθος στο κέντρο της άμυνας, ο Παντελίδης θα βγει σε τετ α τετ, πλάσε άουτ η μπάλα.

Στο 51′ κεφαλιά του Μπαράλες, ύστερα από κόρνερ, άουτ.

Στο 67′ κόρνερ του Τάτου, κεφαλιά του Πάσα άουτ.

Στο 74′ φάουλ του Λόπεζ, κεφαλιά του Πασά σε κόρνερ ο Περιστερίδης.

Στο 87′ σουτ Παντελίδη από θέση βολής κόντραρε η μπάλα και κόρνερ.

Στο 90′ σουτ του Κωτσόπουλου, άουτ η μπάλα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Ανδριανός (Αχαΐας) με βοηθούς τους Οικονόμου, Ζούλη (Αχαΐας), 4ο τον Τσατσούλης (Αθηνών) και παρατηρητή τον Πάνου (Αιτ/νίας). Καλοί όλοι τους.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Κοβάλ, Μόζερ, Βαλεριάνος, Καρασαλίδης, Αρίμπας, Κάτσε (73′ ΄Λόπεζ), Άλβες (63′ Κατάλντι), Τάτος (83′ Κάνιας), Ακόστα (63′ Γρίβας), Πασάς (83′ Κωτσόπουλος), Μπαράλες.

Ηλιούπολη (Παντέλης): Περιστερίδης, Τοπάλ, Μπουσάι, Βασιλούδης (70′ Κρέτσι), Παντελίδης (90+2′ Ανδρέου), Λατίνοβιτς, Γκοτσούλιας, Ασίγκμπα, Φουρλάνος, Γιάννου (77′ Μπαρμπάρο), Βενάρδος (77′ Τσαφταρίδης).