Κύπελλο Ελλάδας, ΟΦΗ – Κηφισιά 3-1: Καθάρισε εύκολα – Δηλώσεις(+videos)

Κύπελλο Ελλάδας, ΟΦΗ – Κηφισιά 3-1: Τριάρα… πρόκρισης για τους Κρητικούς

Κύπελλο Ελλάδας: Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά έκανε ο ΟΦΗ μετά την εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Κηφισιάς στο πρώτο ματς του «ζευγαριού».

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο του «Γεντί Κουλέ» με υπηρεσιακούς προπονητές, μια και μερικές ώρες νωρίτερα, ο ΟΦΗ έλυσε τη συνεργασία του με τον Βάλντας Νταμπράουσκας και η Κηφισιά με τον Γιάννη Αναστασίου. Έτσι, ο Πέδρο Καραβέλα καθοδήγησε τον Όμιλο και ο Επαμεινώνδας Κουτρομάνος την αθηναϊκή ομάδα.

Εκπληκτική εκκίνηση με γκολ

Το παιχνίδι είχε μία… άγρια ομορφιά στα πρώτα λεπτά. Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, όταν ο Αμπάντα εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τοράλ με κεφαλιά νίκησε τον Κρίστινσον, δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Ωστόσο, η απάντηση των Αθηναίων ήταν άμεση, μια και στο 10’ ο Αντερέγκεν με προβολή διαμόρφωσε το 1-1, έπειτα από φάουλ που εκτέλεσε ο Σάντος.

Το ματς είχε εξαιρετικό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να χάνουν από μία καλή ευκαιρία, αρχικά οι «ασπρόμαυροι» στο 13’ με τον Μαρινάκη και εν συνεχεία οι «κυανόλευκοι» στο 21’ με τον Ιπαλίμπο.

Λίγο πριν την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Τοράλ έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του, όταν στο 25’ πήρε τη μπάλα από το γύρισμα του Αμπάντα, έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Κρίστινσον και κατέληξε στο βάθος της εστίας του.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα, στο 39’ κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βούρου στον Οζέγκοβιτς, όμως, έπειτα από την παρέμβαση του VAR, ο διαιτητής Τσακαλίδης πήρε πίσω την απόφασή του.

Ευκαιρία για Κηφισιά
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Αθηναίους να έχουν την πρώτη καλή στιγμή. Ήταν το 49’ όταν ο Οζέγκοβιτς βρέθηκε σε θέση βολής, όμως, το σουτ που έκανε δεν βρήκε… στόχο και η μπάλα πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, όμως, ο ΟΦΗ βρήκε το τρίτο τέρμα που «έψαχνε» για να πάρει σημαντικό προβάδισμα. Στο 75’ ο Λάρσον έκανε εξαιρετική κάθετη μπαλιά στον Φελίπε, ο οποίος πρόλαβε την έξοδο του Κρίστινσον, «τσίμπησε» τη μπάλα και την έστειλε στην εστία για το 3-1.

Πάντως, η Κηφισιά έχασε μοναδική ευκαιρία να μπει και πάλι πιο δυνατά στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος, ενόψει και της ρεβάνς, όταν στο 85’ ο Βούρος βρήκε τη μπάλα με το χέρι εντός περιοχής, αλλά από τα 11… βήματα, ο Τετέι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπάουμαν.

ΟΦΗ (Πέδρο Καραβέλα): Mπάουμαν, Μαρινάκης (61΄ Λάρσον), Βούρος, Λαμπρόπουλος, Τοράρινσον, Μεγιάδο, Γκαγέγος, Νέιρα (62΄ Ριέρα), Τοράλ (69΄ Ντίκο), Αμπάντα (80΄ Γκλάζερ), Φελίπε.

Κηφισιά (Επαμεινώντας Κουτρομάνος): Κρίστινσον, Παρράς, Μασούρας, Μποτία (59΄ Σπίνος), Τσάπαν, Παπασάββας (69΄ Πρίτσας), Ιπαλίμπο, Ίλιεφ (69΄ Τετέι), Σάντος (59΄ Κρικιούμα), Οζέγκοβιτς (75΄ Σμπώκος), Αντερέγκεν.