Λαμία – ΟΦΗ 2-2: Οι Κρητικοί προηγούνταν, οι Φθιώτες απαντούσαν -Δηλώσεις (+videos)

Λαμία – ΟΦΗ 2-2: Οι Κρητικοί προηγούνταν, οι Φθιώτες απαντούσαν και ισοπαλία σε συναρπαστικό παιχνίδι

Ισόπαλο 2-2 έληξε ένα συναρπαστικό παιχνίδι ανάμεσα στη Λαμία και τον ΟΦΗ για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Super League. Δύο φορές προηγήθηκαν οι Κρητικοί με Ντίκο (26′) και Γαγιέγος (66′) δύο φορές βρήκαν λύση οι γηπεδούχοι με Τσιλούλη (47′) και αυτογκόλ του Καρώ (74′).

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο “Αθανάσιος Διάκος” ανάμεσα στη Λαμία τον ΟΦΗ με την αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική να λήγει 2-2. Δύο φορές προηγήθηκαν οι Κρητικοί, δύο φορές είχαν απάντηση οι γηπεδούχοι.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 26ο λεπτό με τον Ντίκο, με τον Τσιλούλη να ισοφαρίζει στο 47′. Ο Γκαγέγος έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τον ΟΦΗ στο 66′, με το αυτογκόλ του Καρώ να φέρνει εκ νέου το παιχνίδι σε ισορροπία στο 74′ και να διαμορφώνεται έτσι το αποτέλεσμα.

Όσον αφορά στη βαθμολογία της Stoiximan Super League, ο ΟΦΗ έφτασε τους επτά πόντους, ενώ η Λαμία, η οποία επέστρεψε στις νίκες έχει συγκεντρώσει πέντε βαθμούς.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο ΟΦΗ θέλησε να πάρει την κατοχής της μπάλας, αλλά στο πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού μεγάλη ευκαιρία δεν υπήρχε και αμφότερες οι ομάδες απειλούσαν με τελικές εκτός περιοχής. Ο ΟΦΗ ανέβασε σταδιακά ρυθμό και επιχειρούσε να εκβιάσει λάθη της άμυνας των γηπεδούχων.

Οι Κρητικοί στο 26ο λεπτό μπήκαν μπροστά στο σκορ. Ο Μεγιάδο έκανε το γέμισμα προς τον Ντίκο, ο Πάβλοβετς προσπάθησε να γυρίσει, πήρε ρίσκο, το οποίο αξιοποίησε ο επιθετικός των Κρητικών, που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Αμέσως μετά μάλιστα ο Ντίκο είχε νέα ευκαιρία με διαγώνιο σουτ, αφού έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Λαμίας.

Η ομάδα της Φθιώτιδας κράτησε λίγο περισσότερο την μπάλα στα πόδια της και περίπου στο 32′ είχε καλή στιγμή έπειτα από κεφαλιά του Τσιλούλη μετά από εκτέλεση κόρνερ. Καλή στιγμή είχε ο ΟΦΗ πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Τοράλ από κοντά να μην μπορεί να νικήσει τον Κοσέλεβ. Στο φινάλε του πρώτου 45λεπτου η Λαμία έχασε τον Σαραμαντά με τραυματισμό.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους ο Βόκολος άλλαξε τη διάταξη της ομάδας του και πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Τόσιτς και Βασιλαντωνόπουλο. Μάλιστα στο 47ο λεπτό οι Φθιώτες έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Καρλίτος τροφοδότησε τον Τσιλούλη, ο οποίος πάτησε στην περιοχή, νίκησε τον Βούρο και πλάσαρε τον Σωτηρίου για το 1-1.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του τα επόμενα λεπτά, ώστε να ανακόψει την ορμή των γηπεδούχων και στο 66ο λεπτό πήρε ξανά προβάδισμα. Ο Γαγιέγος κοντρόλαρε, σύγκλινε, έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Κορνέζο και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1 των Κρητικών.

Λίγα λεπτά αργότερα, η Λαμία έφερε εκ νέου σε ισορροπία το παιχνίδι. Μετά από εκτέλεση κόρνερ η άμυνα του ΟΦΗ δεν μπόρεσε να διώξει και η μπάλα από το κεφάλι του Καρώ κατέληξε στα δίχτυα στο 74ο λεπτό. Μετά το 80ο λεπτό οι Κρητικοί επιχείρησαν να φέρουν την μπάλα στην περιοχή των γηπεδούχων, προσπαθώντας να δημιουργήσουν κινδύνους.

Στο 90+7′ ο ΟΦΗ έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Αμπάντα έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Νέιρα εκτέλεσε στην καρδιά της περιοχής, όμως αστόχησε για λίγο με το 2-2 να παραμένει έως το τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή του αγώνα.

• ΛΑΜΙΑ: Κοσέλεβ, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Πάβλοβετς (51′ Τόσιτς), Σιμόν, Στάνκο (74′ Λόνγκο), Νούνιες, Τσιλούλης, Σαραμαντάς (46′ Βασιλαντωνόπουλος), Σλίβκα, Καρλίτος
  • ΟΦΗ: Σωτηρίου, Βούρος, Πασαλίδης, Καρώ, Λάρσον, Μεγιάδο (85′ Γκλάζερ), Γαγιέγος, Μπάκιτς, Τοράρινσον (79′ Αμπάντα), Τοράλ (79′ Νέιρα), Ντίκο (57′ Φελίπε).