Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα – Δηλώσεις (+videos)

Super League: Η ισοφάριση στο τέλος των καθυστερήσεων δεν βοηθά και πολύ τον ΠΑΟΚ ο οποίος άφησε δύο βαθμούς στην έδρα της Λαμίας – Σλίβκα και Σβαμπ οι σκόρερ.

«Αυτοκτονία» του ΠΑΟΚ στη Λαμία. Ο «δικέφαλος» για την 7η αγωνιστική των play offs, έγινε η πρώτη ομάδα που δε νικά το σύνολο του Λεωνίδα Βόκολου. Καταφέρνοντας μάλιστα να πάρει την ισοπαλία, στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Το 1-1 αποτελεί τεράστιο πισωγύρισμα για τον «δικέφαλο», ο οποίος διατηρείται σε απόσταση απ’ την κορυφή.

Ο Σλίβκα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους άνοιξε το σκορ και στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έδειχνε να μην μπορεί να βρει τρόπους να απειλήσει. Του έλειψε η «φρεσκάδα» και η φαντασία στο παιχνίδι του. Στοιχεία που πλήρωσε, ακόμη κι αν ισοφάρισε με τον Σβαμπ στο τέλος των καθυστερήσεων. Πήρε έναν βαθμό, αλλά οι δύο που αφήνει στη Λαμία είναι «μαχαιριά» στις βλέψεις του για τίτλο.

Οι Θεσσαλονικείς είναι στους 68 βαθμούς και στο -4 απ’ την κορυφή, ενώ η Λαμία με τον πρώτο της πόντο στα play offs, έφτασε στους 35.

Το ματς άρχισε με τον Μάρκος Αντόνιο να κάνει αδύναμο σουτ στο 7’ και να μπλοκάρει ο Κοσέλεφ, στην πρώτη καλή στιγμή. Δύο λεπτά μετά ο Κοντονίκος προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Κοτάρσκι, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε ξανά στο 26’, με τον Μάρκος Αντόνιο να κάνει την πάσα και τον Κωνσταντέλια να μην μπορεί να πλασάρει. Τρία λεπτά μετά, Σάστρε, Μάρκος Αντόνιο συνδυάστηκαν, με το γύρισμα να βρίσκει τον Οζντόεφ να κάνει κεφαλιά άουτ.

Στο ημίωρο η Λαμία απείλησε με τον Μαρτίνεζ τελικά να σουτάρει άουτ. Οι γηπεδούχοι στο 40’ είχαν μεγάλη στιγμή, όταν οι φιλοξενούμενοι έκαναν λάθος, όμως οι γηπεδούχοι δεν αντέδρασαν σωστά στο τελείωμα της φάσης.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η κεφαλιά του Κεντζιόρα βρήκε σε ετοιμότητα τον Κοσέλεφ.

Η κατάληξη ήταν διαφορετική όμως, στο 45+4’. Η Λαμία αυτή τη φορά δεν αστόχησε. Έγινε η σέντρα, ο Μάλτσι έστρωσε ωραία με το στήθος και ο Σλίβκα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ για το 1-0!

Ο Σαμάτα στο 47’ ουσιαστικά χάλασε την αντεπίθεση του ΠΑΟΚ. Ο Μάρκος Αντόνιο είδε τον Κοσέλεφ να τον νικά στο 55’ σε πλαϊνό τετ α τετ. Τέσσερα λεπτά μετά η κεφαλιά του Μπράντον Τόμας πέρασε άουτ.

Η πίεση του ΠΑΟΚ συνεχιζόταν, όμως στην τελική προσπάθεια ή στην τελική πάσα, φαινόταν πως υπάρχει και άγχος στην ομάδα της Θεσσαλονίκης όσο περνούσαν τα λεπτά. Στο 75’ ο Μιχαηλίδης είχε κεφαλιά άουτ. Στο 83’ το σουτ του Τόσιτς δεν ανησύχησε τον Κοτάρσκι.

Με το που μπήκε το ματς στις καθυστερήσεις, αποβλήθηκε ο Αμαράλ της Λαμίας επειδή κάτι είπε στον διαιτητή. Λίγο μετά ο ΠΑΟΚ με τον Ντεσπόντοφ είχε φάουλ σε καλή θέση, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Ο «δικέφαλος» κατάφερε να βρει το γκολ που έψαχνε, στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων! Ο Ντεσπόντοφ έκανε τη σέντρα και ο Σβαμπ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1!

Στην επόμενη φάση ο Αυστριακός είχε κεφαλιά προς τα πίσω, με τον Κοσέλεφ να μην προβληματίζεται. Ο χρόνος δεν ήταν αρκετός όμως κι έτσι ο ΠΑΟΚ άφησε δύο υπερπολύτιμους βαθμούς στη Λαμία, στην προσπάθειά του για τον τίτλο.

Διαιτητής: Κατσικογιάννης

Κίτρινες: Κοντονίκος, Στάνκο, Γιαννούτσος, Σλίβκα

Κόκκινες: Αμαράλ (90΄), Σλίβκα (90΄+1, ενώ είχε γίνει αλλαγή)

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βώκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Κορνέζος (46′ Στάνκο), Γιαννούτσος, Σίντκλεϊ (76′ Αμαράλ), Νούνιες, Τζανδάρης, Μαρτίνεθ (76′ Λέικ), Κοντονίκος (68′ Τόσιτς), Σλίβκα (86΄ Τερεζίου), Μάλτσι

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (69′ Γιόνι), Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες (57′ Μπάμπα), Σβαμπ, Οζντόεφ (75′ Μουργκ), Ντεσπόντοφ, Μάρκος Αντόνιο, Κωνσταντέλιας (57′ Τάισον), Σαμάτα (57′ Τόμας).