Μάντσεστερ Σίτι – Σεβίλλη 5-4 πεν. (1-1): Σούπερ Σίτι, σήκωσε κούπα και μέσα στον Πειραιά (+videos)

Οι πολίτες βρέθηκαν μάλιστα σε δύσκολη θέση αφού η επτάκις κάτοχος του Europa League ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ στο 25′ με τον Εν Νεσιρί, με τον Πάλμερ να βρίσκει όμως το γκολ της ισοφάρισης στο 63ο λεπτό και να “υποχρεώνει” τις δύο ομάδες να εμπλακούν στη ρωσική ρουλέτα των πέναλτι για το οριστικό ξεκαθάρισμα.

Εκεί, φόρεσε τον μανδύα του μοιραίου ο Γκούντελ που έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, με την Σίτι να έχει από την πλευρά της πέντε εύστοχους εκτελεστές και να γεύεται το νέκταρ της ευτυχίας στο φινάλε, επικρατώντας με 5-4 και κατακτώντας ακόμη ένα βαρύτιμο τρόπαιο που μεγαλώνει το μύθο και την υστεροφημία της στην χρυσή εποχή που βιώνει επί εποχής Γκουαρδιόλα.

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα παρέταξε τους τρεμπλούχους Αγγλίας με διάταξη 4-2-3-1 και τους Χάλαντ, Γκρίλις και Φόντεν ως επιθετικές αιχμές, με τον Καταλανό προπονητή να έχει μία μεγάλη απώλεια της τελευταίας στιγμής, αφού μία ημέρα νωρίτερα έμαθε για τον τραυματισμό του Κέβιν Ντε Μπρόινε που θα τον καθηλώσει για 3-4 μήνες εκτός δράσης.

Στον αντίποδα, ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ έστησε την ομάδα του πάνω στο 4-2-3-1, με τον Εν-Νεσιρί σε ρόλο καθαρόαιμου φορ και στηρίγματα πίσω του και γύρω του την ποιοτική τριάδα των Οκάμπος, Τόρες και Λαμέλα.

Η εκκίνηση του τελικού βρήκε την Σεβίλλη να μπαίνει με μεγαλύτερη ορμή και ενθουσιασμό και να απειλεί πρώτη με τον Λαμέλα στο 2ο λεπτό (το σουτ του πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Έντερσον), με την Μάντσεστερ Σίτι να χρειάζεται ωστόσο μόνο μερικά λεπτά για να επιβάλλει το δικό της τέμπο και να αναλάβει εκείνη τα ηνία.

M

Στο 8ο λεπτό άγγιξε το γκολ όμως ο Μπουνού απέκρουσε ενσικτωδώς την σκαστή κεφαλιά του προωθημένου Άκε ενώ εννέα λεπτά αργότερα έδειξε ξανά πως διαθέτει άριστα αντανακλαστικά, βγάζοντας σε κόρνερ με γροθιές το δυνατό σουτ του Γκρίλις από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Η εικόνα του αγώνα “έδειχνε” την Σίτι να έχει τον έλεγχο, με την μπαρουτοκαπνισμένη όμως από ευρωπαϊκούς τελικούς και ματς με μεγάλους αντιπάλους, Σεβίλλη, όχι απλά να προβάλλει αντίσταση αλλά να βρίσκει εκείνη δίχτυα στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψή της στα αντίπαλα καρέ στο 25ο λεπτό.

Αυτό έγινε μέσα από υπέροχο συνδυασμό των παικτών της (σε φάση που άρχισε από τον κίπερ Μπουνού), με τη μπάλα να φτάνει στα αριστερά στον… ακροβολισμένο Ακούνια και η σέντρα του να βρίσκει τον Εν Νεσιρί σε απόλυτη ετοιμότητα, αφού νίκησε κατά κράτος στον αέρα τους Άκε και Γκβάρντιολ που σηκώθηκαν μαζί του και εκτέλεσε με άπιαστη κεφαλιά τον Έντερσον, για να κάνει το 0-1 και να γίνει ο δεύτερος Μαροκινός (πρώτος ο Ζιγές το 2021) που σκόραρε σε ευρωπαϊκό Super Cup.

Στο 31′ οι Ανδαλουσιανοί είχαν ακόμη ένα φιλόδοξο σουτ του Λαμέλα που δεν βρήκε στόχο ενώ στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους η Σίτι είχε τη μπάλα στα πόδια της σε πολύ μεγάλο ποσοστό όμως αδυνατούσε να βρει ελεύθερους χώρους και να πονοκεφαλιάσει τον Μπουνού, αφού απέναντί της είχε μία καλοκουρδισμένη αμυντική μηχανή, με παίκτες που κάλυπταν εξαιρετικά ο ένας τον άλλο.

Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με τους παίκτες του Γκουαρδιόλα να υπερέχουν όσον αφορά στον αριθμό τελικών προσπαθειών (9-4) και στην κατοχή μπάλας (74%-26%) αλλά εκείνους του Μεντιλίμπαρ να ανταμείβονται για την αποτελεσματικότητά τους και την άριστη τακτική τους οργάνωση.

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο χορτάρι για το δεύτερο μέρος χωρίς την παραμικρή αλλαγή στις αρχικές ενδεκάδες τους και το πρώτο δεκάλεπτο έφερε μία μεγάλη έκπληξη, με την Σεβίλλη να εφαρμόζει σεμιναριακά το παιχνίδι των αντεπιθέσεων και να εκθέτει ανεπανόρθωτα τις αμυντικές αδυναμίες των πρωταθλητών Ευρώπης έχοντας σε τρομερή βραδιά τον ακούραστο Οκάμπος.

Στο 50ο λεπτό o 29χρονος Αργεντινός εξτρέμ έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Εν Νεσιρί όμως εκείνος νικήθηκε σε μοναδικό τετ α τετ από τον Έντερσον, για να ακολουθήσουν στα επόμενα λεπτά άλλες τρεις αξιόλογες τελικές από τους Σεβιγιάνους που είτε δεν βρήκαν στόχο είτε σταμάτησαν πάνω στον Βραζιλιάνο κίπερ της Σίτι.

Εκεί όμως που η Σίτι έδειχνε να έχει “βραχυκυκλώσει” και να έχει εγκλωβιστεί από τους Ισπανούς, βρήκε τον τρόπο να ξεγλιστρήσει από τα σχοινιά, σκοράροντας με πανέμορφο τρόπο στην πρώτη της φάση στο δεύτερο μέρος, στο 63ο λεπτό.

Ο Ρόδρι βρέθηκε με τη μπάλα στα πόδια λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και σε θέση αριστερά και σήκωσε το κεφάλι του για να βγάλει γλυκιά σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, με τον 21χρονο Κόουλ Πάλμερ να ακολουθεί την πορεία της μπάλας και να νικάει τον Μπουνού με πανέξυπνη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά (1-1).

Το γκολ αυτό έβαλε φωτιά στον τελικό αφού του έδωσε πιο γρήγορο ρυθμό, με την Σεβίλλη να έχει μεγάλη ευκαιρία στο 64′ για να ξαναπάρει το προβάδισμα αλλά να βλέπει τον Έντερσον να σταματάει το πλασέ του Εν Νεσιρί και την Σίτι να “απαντάει” στο 69′ με την υπέροχη ατομική ενέργεια και το φαλτσαριστό πλασέ του Πάλμερ που υποχρέωσε τον Μπουνού σε δύσκολη επέμβαση.

Η τελική ευθεία της αναμέτρησης βρήκε την Σίτι να έχει περισσότερες δυνάμεις και να κλείνει τους Ισπανούς στα καρέ τους ψάχνοντας τη φάση της ολικής ανατροπής, με την Σεβίλλη από την πλευρά της να αντέχει στην πίεση των Άγγλων και να προσπαθεί από την πλευρά της να απειλήσει με αντεπιθέσεις “ψάχνοντας” τον -εξαιρετικό στο εναέριο παιχνίδι- Εν Νεσιρί.

Στο 89ο λεπτό η ομάδα του Γκουαρδιόλα κυκλοφόρησε ωραία τη μπάλα όμως το σουτ του Κόβατσιτς από πλεονεκτική θέση ήταν χλιαρό (απόρροια της κόπωσης των παικτών σε ένα άκρως απαιτητικό ματς στην αρχή της σεζόν), ενώ στο 90′ ο Άκε πήγε να γίνει ήρωας αλλά ο Μπουνού σταμάτησε με εντυπωσιακό τρόπο την κοντινή κεφαλιά του.

Τα πέντε λεπτά του έξτρα χρόνου δεν έφεραν το πολυπόθητο γκολ είτε για την κάτοχο του Champions League είτε για εκείνη του Europa και έτσι ο τελικός οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί οι παίκτες των δύο ομάδων ευστόχησαν στα πρώτα εννέα πέναλτι, όμως στο 10ο κατά σειρά ο Γκούντελ έστειλε τη μπάλα να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι και η Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε το πρώτο Super Cup Ευρώπης στην ιστορία της, αφήνοντας την Σεβίλλη με την πικρή γεύση του έκτου σερί χαμένου τελικού στον εν λόγω θεσμό.