Superleague

Με Ουάρντα “Χ” στην Τρίπολη ο Ατρόμητος

Ο Αστέρας Τρίπολης στρίμωξε τον Ατρόμητο, όμως ο Ουάρντα «μίλησε» στο 82′, ισοφαρίζοντας (1-1) και κρατώντας το αήττητο σερί των Περιστεριωτών στην Τρίπολη. Σε δύσκολη θέση παραμένουν οι Αρκάδες.

Στο φινάλε του αγώνα με τον Ατρόμητο, ο Αστέρας έχασε ένα σημαντικό τρίποντο, μιας και ο Ουάρντα ισοφάρισε το γκολ του Καλτσά και το 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Δύο πρόσωπα έδειξαν οι δυο ομάδες, με τον Αστέρα να κυριαρχεί στο πρώτο 45λεπτό και τον Ατρόμητο να ανεβαίνει και να βρίσκει την ισοφάριση στην επανάληψη…

Έτσι έπαιξαν

Ο Γιώργος Παράσχος παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1. Ο Παπαδόπουλος ήταν στο τέρμα, με τους Τριανταφυλλόπουλο, Πασαλίδη στα στόπερ, τον Κώτσιρα δεξί μπακ και τον Ορτέγκα αριστερό μπακ. Αμυντικοί μέσοι ήταν οι Κυριακόπουλος, Βαλιέντε και δεκάρι ο Μπέλοκ. Φερνάντεζ και Καλτσάς βρέθηκαν στις πτέρυγες και ο Αραβίδης στην κορυφή της επίθεσης.

Από την πλευρά του ο Νταμίρ Κάναντι κατέβασε τον Ατρόμητο με 3-4-3. Ο Μέγιερι ήταν στο τέρμα, με τους Μάντσον, Χατζηισαΐα, Καρασαλίδη μπροστά τους. Δεξί μπακ χαφ ο Κιβρακίδης κι αριστερό ο Κατράνης. Αμυντικοί μέσοι οι Ούμπιδες, Ενσικουλού. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Κουλούρης, ενώ δεξιά του είχε τον Μπρούνο κι αριστερά τον Ουάρντα.

Ανώτερος ο Αστέρας, βρήκε το γκολ και το… έσβησε!

Η ομάδα της Τρίπολης μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά επέβαλε τον ρυθμό της. Στο 5′ το σουτ του Φερνάντεζ έφυγε άουτ, το ίδιο και στο 12′ το πλασέ του ολομόναχου Καλτσά. Κάπου εκεί ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, με τον Αστέρα όμως να συνεχίζει να έχει την πρωτοβουλία και να πιέζει.

Στο 23′ το σουτ του Καλτσά κόντραρε στον Ούμπιδες κι έφυγε κόρνερ, από το οποίο προήλθε και το τέρμα του πιο κινητικού ποδοσφαιριστή της αναμέτρησης. Μετά την εκτέλεση ο Μαρτίνεζ πήρε την κεφαλιά, ο Μέγιερι έσωσε, αλλά η μπάλα έφτασε στον Καλτσά που σούταρε κι έκανε το 1-0 στο 24′. Από το γκολ και μετά ο Αστέρας έριξε τον ρυθμό του παιχνιδιού και ήταν εκείνος που είχε και την επόμενη καλή στιγμή στο 38′, με τον Πασαλίδη να πιάνει μια κεφαλιά και την μπάλα να περνά άουτ με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.