fbpx
Connect with us

Διεθνή

Μουντιάλ 2022: Στη μάχη Αργεντινή και Γαλλία – Τα παιχνίδια της Τρίτης

Μουντιάλ 2022: Στη μάχη Αργεντινή και Γαλλία – Τα παιχνίδια της Τρίτης

Το πρόγραμμα της Τρίτης περιλαμβάνει τέσσερις αναμετρήσεις. Ξεχωρίζει φυσικά η είσοδος στα παιχνίδια της Αργεντινής και της Γαλλίας.

Το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ αρχίζει να «ζεσταίνεται» κι από την Τρίτη (22/11) στο πρόγραμμα μπαίνουν πλέον τέσσερις αγώνες ανά ημέρα. Μετά την ολοκλήρωση της 1ης αγωνιστική στον 1ο και 2ο όμιλο, σειρά παίρνουν οι 8 ομάδες του 3ου και 4ου ομίλου, με την Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι να κάνει τη αρχή (12:00) αντιμετωπίζοντας τη Σαουδική Αραβία και μπαίνοντας στη «μάχη», στο τελευταίο Μουντιάλ του σούπερ σταρ της «αλμπισελέστε», ενώ θα ακολουθήσει το ματς των Δανών με την Τυνησία για τον 4ο όμιλο.

Στις 18:00 θα πάρει σειρά το μεγάλο ντέρμπι του 3ου ομίλου ανάμεσα στο Μεξικό (του Ορμπελίν Πινέδα της ΑΕΚ) και την Πολωνία του σπουδαίο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (κι ενός ακόμη παίκτη της Ένωση, τον Νταμιέν Σιμάνσκι) και το πρόγραμμα της ημέρας θα ολοκληρωθεί με τον αγώνα ανάμεσα στην -«πληγωμένη» απ’ τους τραυματισμούς- Γαλλία (εκτός Μπενζεμά, Καντέ, Πογκμπά, Ενκουκού) και την Αυστραλία.

Αργεντινή-Σαουδική Αραβία (12:00)

Στο «Lusail Iconic Stadium» η Αργεντινή θα αντιμετωπίσει τη Σαουδική Αραβία με τον… αέρα του απόλυτου φαβορί και την ψυχολογία στα ύψη, έχοντας ξεπεράσει πλέον το «σύνδρομο» των μεγάλων διοργανώσεων μετά την κατάκτηση του περσινού Copa America. Ο Λιονέλ Σκαλόνι δεν θα έχει στη διάθεσή του τον τραυματία Κρίστιαν Ρομέρο, ενώ αμφίβολη είναι η παρουσία και του Πάπου Γκόμες. Από την άλλη πλευρά ο Χέρβε Ρενάρντ δεν έχει απουσίες.

Πιθανές ενδεκάδες:

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Ε. Μαρτίνες, Μολίνα, Ρομέρο, Οταμέντι, Ακούνια, Ντε Πολ, Παρέδες, ΜακΑλιστερ, Μέσι, Λ. Μαρτίνες, Ντι Μαρία.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ: Αλ-Οβαΐς, Αλ-Μπουραΐκ, Αλ-Αμρί, Αλ-Μπουλαγιί, Αλ-Σαρανί, Κάνο, Αλ-Μαλκί, Αλ-Σεχρί, Αλ-Φαράχ, Αλ-Ντασβαρί, Αλ-Μπουραϊκάν.

Δανία-Τυνησία (15:00)

Στο «Education City Stadium» της πόλης Αλ-Ραγιάν η Δανία και η Τυνησία θα διασταυρώσουν τα «ξίφη» τους για τον 4ο όμιλο με την ομάδα του Κάσπερ Χιούλμαντ να φαντάζει ως το μεγάλο φαβορί, απέναντι σε έναν αντίπαλο που έχει πολύ ταλέντο.

Οι Δανοί θα αγωνιστούν χωρίς τον τραυματία Ρόνοου, ο οποίος ταλαιπωρείται από μυϊκό τραυματισμό, ενώ απ’ την άλλη πλευρά οι Τυνήσιοι δεν έχουν απουσίες.

Πιθανές ενδεκάδες:

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ, Άντερσεν, Νέλσον, Α. Κρίστενσεν, Βας, Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι, Μάλε, Όλσεν, Έρικσεν, Ντόλμπεργκ.

ΤΥΝΗΣΙΑ: Νταχμέν, Ντάγκερ, Μπρον, Ταλμπί, Μεριά, Χααλαλί, Σιρί, Λαϊντουνί, Σλιμανί, Τζαζίρι, Μσακνί.

Μεξικό-Πολωνία (18:00)

Το μεγάλο ντέρμπι του 3ου ομίλου για την ομάδα που (λογικά) θα ακολουθήσει την Αργεντινή στους «16» θα διεξαχθεί ανάμεσα στο Μεξικό και την Πολωνία στο «Stadium 974» της Ντόχα.

Και οι δύο ομάδες είναι πλήρεις και δεν αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα με τους Χεράρδο Μαρτίνο και Τσεσλαβ Μίχνιεβιτς να παρατάσσουν στο γήπεδο όλα τα «όπλα» τους.

Πιθανές ενδεκάδες:

ΜΕΞΙΚΟ: Οτσόα, Σάντσες, Μόντες, Μορένο, Γκαγιάρδο, Άλβαρες, Ερέρα, Κουαρδάδο, Λοθάνο, Μαρτίν, Βέγκα.

ΠΟΛΩΝΙΑ: Τσέζνι, Μπέντναρεκ, Γκλικ, Κίβιορ, Μπερεζίνσκι, Κριχόβιακ, Ζιελίνσκι, Σιμάνσκι, Ζαλέφσκι, Σφιντέρσκι, Λεβαντόφσκι.

Γαλλία-Αυστραλία (21:00)

Στο «Al Janoub Stadium» της πόλης Ουάκρα, η Γαλλία του Κιλιάν Μπαπέ, γεμάτη από κομβικές απουσίες βασικών παικτών (Μπενζεμά, Καντέ, Πογκμπά, Ενκουκού εκτός Μουντιάλ και Βαράν, Κουντέ εκτός απ’ το συγκεκριμένο ματς) θα αγωνιστεί κόντρα στη σκληροτράχηλη Αυστραλία, θέλοντας να κάνει το πρώτο βήμα πρόκρισης στους «16».

Τα «καγκουρό» δεν έχουν καμία απουσία και ο Γκρέαμ Άρνολντ θα χρησιμοποιήσει το καλύτερο δυνατό σχήμα με στόχο την… έκπληξη.

Πιθανές ενδεκάδες:

ΓΑΛΛΙΑ: Γιορίς, Παβάρ, Ουπαμεκανό, Κονατέ, Λούκας Ερνάντες, Τσουαμενί, Ραμπιό, Ντεμπελέ, Γκριεζμάν, Μπαπέ, Ζιρού.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Ράιαν, Άτκινσον, Ράιτ, Ρόουλς, Μπέχιτς, Χρούστιτς, Μόι, Ιρβάιν, Λέκι, Ντιούκ, Γκούντγουιν.

OnSports

Συνοπτικά το πρόγραμμα στο Μουντιάλ 2022:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
20/11 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΚΑΤΑΡ-ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ 0-2
21/11 AL THUMAMA STADIUM
DOHA
ΣΕΝΕΓΑΛΗ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ 0-2
25/11 AL THUMAMA STADIUM
DOHA
ΚΑΤΑΡ-ΣΕΝΕΓΑΛΗ 15:00
25/11 KHALIFA INTERNATIONAL STADIUM
AR-RAYYAN
ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ 18:00
29/11 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΚΑΤΑΡ 17:00
29/11 KHALIFA INTERNATIONAL STADIUM
AR-RAYYAN
ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ-ΣΕΝΕΓΑΛΗ 17:00

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 1ου ΟΜΙΛΟΥ  

ΟΜΑΔΑ ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Ολλανδία 2-0 3
Ισημερινός 2-0 3
Σενεγάλη 0-2 0
Κατάρ 0-2 0
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
21/11 KHALIFA INTERNATIONAL STADIUM
AR-RAYYAN
ΑΓΓΛΙΑ-ΙΡΑΝ 6-2
21/11 AHMAD BIN ALI STADIUM
AR-RAYYAN
ΗΠΑ-ΟΥΑΛΙΑ 1-1
25/11 AHMAD BIN ALI STADIUM
AR-RAYYAN
ΟΥΑΛΙΑ-ΙΡΑΝ 12:00
25/11 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΑΓΓΛΙΑ-ΗΠΑ 21:00
29/11 AHMAD BIN ALI STADIUM
AR-RAYYAN
ΟΥΑΛΙΑ-ΑΓΓΛΙΑ 21:00
29/11 AL THUMAMA STADIUM
DOHA
ΙΡΑΝ-ΗΠΑ 21:00

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 2ου ΟΜΙΛΟΥ

ΟΜΑΔΑ ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Αγγλία 6-2 3
ΗΠΑ 1-1 1
Ουαλία 1-1 1
Ιράν 2-6 0
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
22/11 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ-ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ 12:00
22/11 STADIUM 974
DOHA
ΜΕΞΙΚΟ-ΠΟΛΩΝΙΑ 18:00
26/11 EDUCATION CITY STADIUM
DOHA
ΠΟΛΩΝΙΑ-ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ 15:00
26/11 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ-ΜΕΞΙΚΟ 21:00
30/11 STADIUM 974
DOHA
ΠΟΛΩΝΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ 21:00
30/11 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ-ΜΕΞΙΚΟ 21:00
Δ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
22/11 EDUCATION CITY STADIUM
DOHA
ΔΑΝΙΑ-ΤΥΝΗΣΙΑ 15:00
22/11 AL JANOUB STADIUM
AL WAKRAH
ΓΑΛΛΙΑ-ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 21:00
26/11 AL JANOUB STADIUM
AL WAKRAH
ΤΥΝΗΣΙΑ-ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 12:00
26/11 STADIUM 974
DOHA
ΓΑΛΛΙΑ-ΔΑΝΙΑ 18:00
30/11 AL JANOUB STADIUM
AL WAKRAH
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΔΑΝΙΑ 17:00
30/11 EDUCATION CITY STADIUM
DOHA
ΤΥΝΗΣΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ 17:00
Ε’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
23/11 KHALIFA INTERNATIONAL STADIUM
AR-RAYYAN
ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΙΑΠΩΝΙΑ 15:00
23/11 AL THUMAMA STADIUM
DOHA
ΙΣΠΑΝΙΑ-ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ 18:00
27/11 AHMAD BIN ALI STADIUM
AR-RAYYAN
ΙΑΠΩΝΙΑ-ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ 12:00
27/11 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΙΣΠΑΝΙΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ 21:00
01/12 KHALIFA INTERNATIONAL STADIUM
AR-RAYYAN
ΙΑΠΩΝΙΑ-ΙΣΠΑΝΙΑ 21:00
01/12 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ 21:00
ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
23/11 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΜΑΡΟΚΟ-ΚΡΟΑΤΙΑ 12:00
23/11 AHMAD BIN ALI STADIUM
AR-RAYYAN
ΒΕΛΓΙΟ-ΚΑΝΑΔΑΣ 21:00
27/11 AL THUMAMA STADIUM
DOHA
ΒΕΛΓΙΟ-ΜΑΡΟΚΟ 15:00
27/11 KHALIFA INTERNATIONAL STADIUM
AR-RAYYAN
ΚΡΟΑΤΙΑ-ΚΑΝΑΔΑΣ 18:00
01/12 AHMAD BIN ALI STADIUM
AR-RAYYAN
ΚΡΟΑΤΙΑ-ΒΕΛΓΙΟ 17:00
01/12 AL THUMAMA STADIUM
DOHA
ΚΑΝΑΔΑΣ-ΜΑΡΟΚΟ 17:00
Ζ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
24/11 AL JANOUB STADIUM
AL WAKRAH
ΕΛΒΕΤΙΑ-ΚΑΜΕΡΟΥΝ 12:00
24/11 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΣΕΡΒΙΑ 21:00
28/11 AL JANOUB STADIUM
AL WAKRAH
ΚΑΜΕΡΟΥΝ-ΣΕΡΒΙΑ 12:00
28/11 STADIUM 974
DOHA
ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΕΛΒΕΤΙΑ 18:00
02/12 STADIUM 974
DOHA
ΣΕΡΒΙΑ-ΕΛΒΕΤΙΑ 21:00
02/12 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΚΑΜΕΡΟΥΝ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ 21:00
Η’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
24/11 EDUCATION CITY STADIUM
DOHA
ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ-Ν. ΚΟΡΕΑ 15:00
24/11 STADIUM 974
DOHA
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ-ΓΚΑΝΑ 18:00
28/11 EDUCATION CITY STADIUM
DOHA
Ν. ΚΟΡΕΑ-ΓΚΑΝΑ 15:00
28/11 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ-ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ 21:00
02/12 AL JANOUB STADIUM
AL WAKRAH
ΓΚΑΝΑ-ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ 17:00
02/12 EDUCATION CITY STADIUM
DOHA
Ν. ΚΟΡΕΑ-ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ 17:00
ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
03/12 KHALIFA INTERNATIONAL STADIUM
AR-RAYYAN
Α1 – Β2 (49) 17:00
03/12 AHMAD BIN ALI STADIUM
AR-RAYYAN
Γ1 – Δ2 (50) 21:00
04/12 AL THUMAMA STADIUM
DOHA
Δ1 – Γ2 (52) 17:00
04/12 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
Β1 – Α2 (51) 21:00
05/12 AL JANOUB STADIUM
AL WAKRAH
Ε1 – ΣΤ2 (53) 17:00
05/12 STADIUM 974
DOHA
Ζ1 – Η2 (54) 21:00
06/12 EDUCATION CITY STADIUM
DOHA
ΣΤ1 – Ε2 (55) 17:00
06/12 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
Η1 – Ζ2 (56) 21:00
ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
09/12 EDUCATION CITY STADIUM
DOHA
ΝΙΚΗΤΗΣ 53 – ΝΙΚΗΤΗΣ 54 (58) 17:00
09/12 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΝΙΚΗΤΗΣ 49 – ΝΙΚΗΤΗΣ 50 (57) 21:00
10/12 AL THUMAMA STADIUM
DOHA
ΝΙΚΗΤΗΣ 55 – ΝΙΚΗΤΗΣ 56 (60) 17:00
10/12 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΝΙΚΗΤΗΣ 51 – ΝΙΚΗΤΗΣ 52 (59) 21:00
ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
13/12 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΝΙΚΗΤΗΣ 57 – ΝΙΚΗΤΗΣ 58 (61) 21:00
14/12 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΝΙΚΗΤΗΣ 59 – ΝΙΚΗΤΗΣ 60 (21) 21:00
ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
17/12 KHALIFA INTERNATIONAL STADIUM
AR-RAYYAN
ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ 61 – ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ 62 17:00
ΤΕΛΙΚΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
18/12 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΝΙΚΗΤΗΣ 61 – ΝΙΚΗΤΗΣ 62 17:00

Click to comment

Leave a Reply

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Πρόσφατα άρθρα

Advertisement
Advertisement

Δες ακόμη…

Advertisement

More in Διεθνή