Μουντιάλ 2022 – ΗΠΑ-Ουαλία 1-1: Σφραγίδα Μπέιλ στο ντέρμπι! (+vid)

Μουντιάλ 2022: Οι ΗΠΑ είχαν το πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν 1-0 με γκολ του Γουεά, αλλά η Ουαλία εξαπέλυσε αντεπίθεση στο δεύτερο 45λεπτο και με πέναλτι του Μπέιλ, πήρε τον βαθμό με το 1-1.

Από ένα ημίχρονο είχαν ΗΠΑ και Ουαλία και το τελικό 1-1 κρίνεται δίκαιο.

Αν θεωρήσουμε ότι όλες οι ομάδες στον όμιλο θα νικήσουν το Ιράν, ο ηττημένος της αποψινής μάχης θα ήταν με την πλάτη στον τοίχο. Οι ΗΠΑ είχαν την υπεροχή και προηγήθηκαν 1-0 με ωραίο γκολ του Γουεά, αλλά ο σπουδαίο Γκάρεθ Μπέιλ δεν είχε διάθεση να λυγίσει. Πήρε πέναλτι, το αξιοποίησε κι έδωσε τον βαθμό στην Ουαλία. Παράλληλα, πέτυχε και το πρώτο της γκολ σε Μουντιάλ από το 1958!

Αφεντικό οι ΗΠΑ

Από το πρώτο λεπτό η Αμερική ήταν αυτή που έδειχνε διάθεση να κυριαρχήσει. Ήταν η ομάδα που ήθελε να παίξει ποδόσφαιρο, να δημιουργήσει, ενώ η Ουαλία αμυνόταν και περίμενε μία κόντρα για να χτυπήσει ή να εκμεταλλευτεί τις στατικές φάσεις.

Οι ΗΠΑ, λοιπόν, κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό και στο 9 άγγιξαν το 1-0. Σέντρα του Γουεά, ο Ροντόν με το κεφάλι παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, αλλά απέκρουσε ο Χένεσι. Στην εξέλιξη της φάσης από τη σέντρα του Πούλισικ, ο Σάρτζεντ με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι…

Γκολάρα ο Γουέα

Ο ρυθμός μετά το 15’ έπεσε, αφού η Αμερική δεν μπορούσε να βρει χώρους, ενώ η Ουαλία ήταν ιδιαίτερα παθητική. Στο 36’, ωστόσο, ο Πούλισικ έκανε εξαιρετική κάθετη στον Τίμοθι Γουέα κι αυτός με το δεξί εκτέλεσε άψογα για το 1-0, θυμίζοντας την κλάση του πατέρα του Ζορζ Γουεά (καταγωγή από τη Λιβερία).

Απείλησε η Ουαλία

Η ομάδα του Ρομπ Πέιτζ ήταν πίσω στο σκορ και δεν είχε άλλη επιλογή από το να επιτεθεί. Ο τεχνικός της Ουαλίας έρικε στη μάχη τον Μουρ κι έδωσε ύψος στην επίθεση. Η Ουαλία πήρε τα ηνία, έγινε πιο επιθετική, ενώ οι ΗΠΑ έπαιζαν άμυνα και με τη σειρά τους αναζητούσαν την κόντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Ουαλία επιτέθηκε, ο κόσμος στην εξέδρα της έδινε ώθηση βλέποντας να πιέζει, αλλά στην τελική πάσα πάντα κάτι πήγαινε λάθος. Η Ουαλία, ωστόσο, άγγιξε στο 66’ το 1-1. Ο Τέρνερ απέκρουσε σε κόρνερ την κεφαλιά του Ντέιβις. Στην εξέλιξη του κόρνερ ο Τέρνερ έκανε λάθος έξοδο, αλλά η κεφαλιά του Μουρ έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

Πέναλτι και γκολ ο Μπέιλ!

Η Ουαλία έπαιξε στο τέλος 4-4-2 και στο 82’ βρήκε το 1-1! Ο Μπέιλ σε γύρισμα στην περιοχή, έβαλε έξυπνα το σώμα του και πήρε το πέναλτι από το επιπόλαιο και άτσαλο μαρκάρισμα του Ζίμερμαν. Ο Ουαλός σούπερ σταρ εκτέλεσε δυνατά στην αριστερή γωνία και πέτυχε το 1-1, βάζοντας φωτιά στην εξέδρα των Ουαλών.

Η Ουαλία πλέον είχε την ψυχολογία κι έδειχνε ικανή και για δεύτερο γκολ. Στο 88′ τακουνάκι του Μουρ έβγαλε τον Τζόνσον στην αντεπίθεση, αλλά το δεξί πλασέ μπλόκαρε ο Τέρνερ.

ΗΠΑ (Γκρεγκ Μπερχόλτερ): Τέρνερ, Ντεστ (74’ Γέντλιν), Ζίμερμαν, Άνταμς, Ρόμπινσον, Μούσα (74’ Ακόστα ), ΜακΚένι (66’ Άαρονσον), Πούλισικ, Ριμ, Γουεά (88′ Μόρις), Σάρτζεντ (74’ Ράιτ).

Ουαλία (Ρομπ Πέιτζ): Χενεσέι, Ουίλιαμς (79’ Τζόνσον), Ντέιβις, Μέφαμ, Ρόντον, Γουίλσον (93′ Τόμας), Ράμσεϊ, Μπέιλ, Ρόμπερτς, Αμπαντού (95′ Μορέλ), Τζέιμς (46’ Μουρ).