Μπάτσκα Τόπολα – Ολυμπιακός 2-2: Αυτόχειρες οι ερυθρόλευκοι, 2-2 από 0-2 στο 90′ με 10 παίκτες – Δηλώσεις (+videos)

Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να φύγει με το διπλό από την Σερβία, ωστόσο ήρθε ισόπαλος 2-2 με την Μπάτσκα Τόπολα.

Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με δύο γκολ, έμειναν με δέκα παίκτες στο 70′ μετά την μείωση του σκορ και στο φινάλε δέχθηκαν και την ισοφάριση.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με δύο γκολ στην TSC Arena, ωστόσο δεν μπόρεσε να φύγει με την νίκη. Οι ερυθρόλευκοι ήρθαν ισόπαλοι 2-2 με την Μπάτσκα Τόπολα για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Ο Μασούρας έπειτα από ασίστ του Ποντένσε άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό, με τον Πορτογάλο να είναι εκείνος που έγραψε το 2-0 στο 57ο λεπτό.

Η Μπάτσκα Τόπολα αντέδρασε και στο 63′ μείωσε σε 2-1 με τον Ντάκοβατς.

Οι ερυθρόλευκοι αγωνίζονταν με δέκα από το 70′ εξαιτίας της αποβολής του Ντόη, με τους Σέρβους να ισοφαρίζουν τελικά με τον Ντάκοβατς στο 90′.

Οι Πειραιώτες και η Μπάτσκα Τόπολα έχουν από έναν βαθμό. Την επόμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός φιλοξενείται από την Γουέστ Χαμ στο Λονδίνο (9/11, 22:00), ενώ η Μπάτσκα Τόπολα υποδέχεται την Φράιμπουργκ (26/10, 19:45).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε από την αρχή δυναμικά, με τους Ποντένσε και Φορτούνη να αποτελούν τον κινητήριο μοχλό των ερυθρόλευκων. Οι Πειραιώτες πατούσαν στην αντίπαλη περιοχή και μέχρι το έκτο λεπτό είχαν ήδη δύο τελικές, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν πολύ μεγάλο πρόβλημα. Η Μπάτσκα Τόπολα από την πλευρά της προσπάθησε να πιέσει ψηλά και να προκαλέσει λάθη των φιλοξενούμενων.

Στο 11ο λεπτό ο Ολυμπιακός απείλησε με ένα σουτ του Φορτούνη και αμυντικό των Σέρβων να κόβει με το κεφάλι πριν να δημιουργηθεί μεγαλύτερος κίνδυνος. Οι ερυθρόλευκοι πήραν προβάδισμα στο 16ο λεπτό. Απίστευτη μεταβίβαση 40 μέτρων του Φορτούνη από τα αριστερά στον Ποντένσε στα δεξιά. Ο Πορτογάλος γέμισε στην περιοχή και ο Μασούρας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Φορτούνης και ο Ποντένσε συνέχισαν να συνδέονται και να αποτελούν πονοκέφαλο για την άμυνα της Μπάτσκα Τόπολα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές στιγμές στα επόμενα λεπτά. Στο 26′ με κεφαλιά του Στόγιτς και στο 31′ με ένα άστοχο σουτ του Ράκονιατς. Στο 39′ οι Σέρβοι είχαν ακόμη μία τελική με τον Πέτροβιτς, αλλά ο Πασχαλάκης φώναξε παρών. Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός διαχειριζόταν το προβάδισμά του.
Ο Ολυμπιακός μπήκε έχοντας τον έλεγχο και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Στο 56′ οι ερυθρόλευκοι είχαν καλή στιγμή για το δεύτερό τους γκολ. Φορτούνης και Ποντένσε συνεργάστηκαν, η μπάλα έφτασε δεξιά στον Ελ Κααμπί, ο οοποίος δεν κέρδισε τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ένα λεπτό το 2-0 ήρθε για τους ερυθρόλευκους.

Ο Ποντένσε, πήρε την μπάλα από τον Φορτούνη και με σουτ από τα δεξιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι Σέρβοι ωστόσο αντέδρασαν και σύντομα μείωσαν. Μετά από αδράνεια στην άμυνα του Ολυμπιακού. Οι παίκτες της Μπάτσκα Τόπολα άλλαξαν την μπάλα στα αριστερά με τον Ντάκοβατς να πλασάρει και να μειώνει σε 2-1.

Η Μπάτσκα Τόπολα συνέχισε να πιέζει ψηλά θέλοντας να αξιοποιήσει το μομέντουμ. Στο 67′ απείλησε με κεφαλιά του Ράκονιατς, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει. Τα πράγματα έγιναν δύσκολα για τον Ολυμπιακό στο 70ο λεπτό, μετά την αποβολή του Ντόη με απευθείας κόκκινη για φάουλ σε παίκτη που εφορμούσε προς την περιοχή, με τους ερυθρόλευκους να διαμαρτύρονται.

Η αντίδραση του Μαρτίνεθ ήταν άμεση και οι Πορόσο – Αλεξανδρόπουλος πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο η Μπάτσκα Τόπολα στο 90′ κατάφερε να ισοφαρίσει, παρά το γεγονός ότι οι ερυθρόλευκοι φάνηκαν να ελέγχουν μετά τις αλλαγές. Ο Στόγιτς τροφοδότησε τον Μίλος Πάντοβιτς, ο οποίος με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Το παιχνίδι είχε σασπένς μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα. Η κάθε ομάδα είχε από μία στιγμή για ένα ακόμη γκολ, ωστόσο το 2-2 παρέμεινε έως το τελευταίο σφύριγμα.

ΜΠΑΤΣΚΑ ΤΟΠΟΛΑ: Ίλιτς, Τσβέτσκοβιτς, Κάλουσιτς, Άντονιτς, Πέτροβιτς, Ραντίν (88′ Μιρτσέβσκι), Στόγιτς, Ντάκοβατς, Στάνιτς (79′ Πάντονιτς), Γιοβάνοβιτς (87′ Σος), Ράκονιατς (90+3′ Βλακούκιν)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόη, Ρέτσος, Κίνι, Καμαρά, Έσε, Φορτούνης (74′ Αλεξανδρόπουλος), Ποντένσε (63′ Γιόβετιτς), Μασούρας (63′ Σολμπάκεν), Ελ Κααμπί (74′ Πορόσο).