![Μπλέτσας – Μπονόβας… τετ α τετ με Καλαμάτα και Κοκότοβιτς (+pics)](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2023/12/1701692955560.jpg)
Για δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι, ο σκάουτερ της Καλαμάτας Ανδρέας Μπονόβας βρέθηκε στο γήπεδο και παρακολούθησε την ομάδα.
Τον είδαμε μάλιστα να συνοδεύει στην εξέδρα των επισήμων τον Δημήτρη Σπεντζόπουλο και στην ανάπαυλα να κατεβαίνει στα αποδυτήρια και να επιστρέφει στη θέση του στα επίσημα με την έναρξη του β’ ημιχρόνου.
Στο τέλος, είχε μια ευχάριστη έκπληξη, αφού συναντήθηκε με τον Βασίλη Μπλέτσα , που βρέθηκε στο χώρο των δυο ομάδων προκειμένου να χαιρετήσει τον πρώην συμπαίκτη του στην Μαύρη Θύελλα Χρήστο Μικέ.
Τα 12 χρόνια ηλικιακής διαφοράς Μπλέτσα και Μπονόβα, έχουν τη δική τους ενδιαφέρουσα ποδοσφαιρική ιστορία. Αμφότεροι έλκουν την καταγωγή τους από δυο χωριά της ευρύτερης περιοχής των Ιωαννίνων (Ελεούσα ο Μπλέτσας, Ασφάκα ο Μπονόβας), έχουν υπηρετήσει τη Μαύρη Θύελλα (ο Μπλέτσας σαν παίκτης και μέλος του τεχνικού τιμ παλαιότερα, ο Μπονόβας στο σήμερα), αλλά τους συνδέει πρώτα και πάντα ο ΠΑΣ Γιάννενα και ο Ντράγκαν Κοκότοβιτς.
Ο Σέρβος προπονητής ήταν εκ των αγαπημένων του Σταύρου Παπαδόπουλου την «χρυσή» εποχή της Καλαμάτας, που φιλοδοξεί να αναβιώσει με σοβαρές προοπτικές ο νυν ιδιοκτήτης της ομάδας Γιώργος Πρασσάς.
Θυμήθηκαν λοιπόν το 1993 όταν βρέθηκαν συμπαίκτες στον «Άγιαξ της Ηπείρου», ο Μπλέτσας μόλις 17 χρονών είχε υπογράψει το πρώτο επαγγελματικό συμβόλαιο στην καριέρα του, ο Μπονόβας είχε επιστρέψει στον ΠΑΣ στο γέρμα της καριέρας του.
Ο Κοκότοβιτς λοιπόν έβαζε τον «μικρό» Μπλέτσα να μαρκάρει στα διπλά τον έμπειρο Μπονόβα που παρέμενε στα 30 του, το γνωστό τρεχαντήρι των γηπέδων που γνωρίσαμε. Ο πρώτος θυμάται λοιπόν το δεύτερο να του φωνάζει «τρέχα μικρέ, μην σταματάς, επιμονή, τρέξιμο και πολύ δουλειά θέλει η μπάλα…».
Ο ΠΑΣ τότε διέθετε σπουδαίους παίκτες τους οποίους έφερε όλους στην Καλαμάτα για την Μαύρη Θύελλα ο Σταύρος Παπαδόπουλος. Τον Μουφ, τον Μιλόγεβιτς, τον Τζούμπα, τον Μπελά, τον ίδιο τον Κοκότοβιτς και αργότερα έφερε και τον Μπλέτσα…
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2021/04/sportstonoto-newwhite.png)
1 Comment
Leave a Reply
Ακύρωση απάντησης
Leave a Reply
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2024/04/tsikouris_georgios.jpg)
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2022/06/alberto_sala.jpg)
Πρόσφατα άρθρα
- Οι αθλητικές μεταδόσεις του Σαββάτου: Με πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων σήμερα (+videos)
- Θανατηφόρο τροχαίο στη Μεσσηνία – 2 παιδιά ανάμεσα στους 4 νεκρούς (video)
- Ολυμπιακοί Αγώνες, Τελετή Έναρξης: Ο Ζιντάν παρέδωσε την Ολυμπιακή Φλόγα στον Ναδάλ (+video)
- Ιαπωνία – Παραγουάη 5-0 | HIGHLIGHTS
- Τελετή Έναρξης | ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ συγκίνηση από την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ Celine Dion! (video)
- Τελετή Έναρξης | Η είσοδος της Κύπρου με σημαιοφόρο τον Μίλαν Τραΐκοβιτς! (video)
Addurl.gr – Κατάλογος Επιχειρήσεων
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2020/10/ademai.jpg)
Δες ακόμη…
-
Η Ώρα του Σωτήρη
/ 2 μήνες agoΘοδωρής Ζαγοράκης: “Γιώργο Πρασσά κάντο όπως ο Ιβάν Σαββίδης” (+video)
Μια ξεχωριστή “Ωρα του Σωτήρη” είχαμε λοιπόν την Δευτέρα 3-6-2024, στις 22:30′ το βράδυ,...
By sportstonoto -
Καλαμάτα
/ 2 μήνες agoΓεωργούντζος: “Το όνειρο πραγματικότητα ο Ολυμπιακός, θα πάει στη Super League την Καλαμάτα ο Πρασσάς” (video)
Ο Σωτήρης Γεωργούντζος μίλησε ως καλεσμένος στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του “Mesogeios tv“ και...
By sportstonoto
Καλαματαρα
04/12/2023 at 18:51
πειτε στο προεδρο οτι με κατι ελιβελτους, αλβες και μπενιτεζ δεν προκειται να αναβιωσει τιποτα………