NBA, Μπακς – Σέλτικς 131-125: Αντετοκούνμπο και Μιλγουόκι πήραν νίκη

NBA, Μπακς – Σέλτικς 131-125: Αντετοκούνμπο και Μιλγουόκι πήραν νίκη τεράστιας σημασίας απέναντι στη μισή Βοστώνη…

Οι Μπακς και οι μισοί Σέλτικς έδωσαν τεράστια μάχη στο Fiserv Forum, με την ομάδα του Μιλγουόκι να παίρνει έστω και με τα χίλια ζόρια την νίκη (131-125) που την βάζει ακόμη πιο κοντά στην κορυφή της Ανατολής. Για μία ασίστ έχασε το triple-double ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που κλείδωσε το ματς με κλέψιμο στην παράταση.

Το μεγάλο ντέρμπι της Ανατολής δεν ήταν ακριβώς όπως το περιμέναμε τα ξημερώματα της Τετάρτης (15/2), καθώς οι Σέλτικς μπήκαν στο Fiserv Forum με τέσσερις από τους πέντε starters τους εκτός δράσης. Ακόμη κι έτσι, η ομάδα της Βοστώνης πάλεψε και με το παραπάνω, πίεσε τους Μπακς στα όριά τους, στο τέλος όμως το Μιλγουόκι ήταν αυτό που πανηγύρισε (131-125) μία από τις σημαντικότερες νίκες της κανονικής περιόδου, έστω και αν χρειάστηκε το πεντάλεπτο της παράτασης για να τα καταφέρει.

Τα Ελάφια ανέβηκαν στο 40-17 (24-5 εντός και 16-12 εκτός έδρας), πλησίασαν τους Κέλτες και ισοφάρισαν τη φετινή σειρά με ένα ματς να μένει ανάμεσά τους μέχρι το τέλος της regular season. Ένα ματς που σε πιθανή ισοβαθμία ανάμεσα στις δύο ομάδες θα κάνει τη διαφορά για το αβαντάζ έδρας. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ακόμα μία MVP εμφάνιση, σε άμυνα, επίθεση και δημιουργία, τρόμαξε τους πάντες όταν λίγο πριν από το φινάλε πόνεσε στο δεξί γόνατο και έμεινε στο παρκέ, αλλά έβγαλε το ματς και πήρε την νίκη με καθοριστικό κλέψιμο και βολές.

Ο συγκλονιστικός και All-Star φέτος Τζρου Χόλιντεϊ έβαλε τα σουτ, ακόμη και ένα πολύ πίσω από το κέντρο, ο Κρις Μίντλετον συνέχισε τις καλές εμφανίσεις στον ρόλο του έβδομου παίκτη κι ας αστόχησε στο τέλος της κανονικής διάρκειας (δεν έπαιξε στην παράταση καθώς βρίσκεται σε minutes restriction) και η κορυφή της Περιφέρειας γίνεται όλο και πιο πιθανή για τους Μπακς που τρέχουν σερί 11 νικών.

Στο 41-17 έπεσαν οι Σέλτικς (23-7 εντός και 18-10 εκτός έδρας), που δεν είχαν τον Μάρκους Σμαρτ, τον Τζέιλεν Μπράουν, τον Τζέισον Τέιτουμ και τον Αλ Χόρφορντ. Ο Τζο Ματσούλα κράτησε τον Ρόμπερτ Γουίλιαμς σε συμπληρωματικό ρόλο, οι παγκίτες του έκαναν καταπληκτική δουλειά και λίγο έλειψε να πάρουν την νίκη της χρονιάς. Ακόμη κι έτσι η ομάδα της Βοστώνης έδειξε πόσο σπουδαία είναι και φέτος και πόσο αποφασισμένη είναι να πατήσει ξανά στην κορυφή μετά από την περσινή της ήττα στους NBA Finals από τους Γουόριορς.

Επόμενος και τελευταίος αντίπαλος των Μιλγουόκι Μπακς πριν από τη διακοπή για το NBA All-Star Weekend 2023, οι Σικάγο Μπουλς τα ξημερώματα της Παρασκευής (17/2) στις 02:30 στο θρυλικό United Center.

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο
Στο πρώτο επτάλεπτο ήταν ασταμάτητος (9/4/2), στο ημίχρονο είχε 14/6/4 σε 19 λεπτά, στο δίποντο (6/7) δεν είχε πρόβλημα, είχε όμως στις βολές καθώς σπατάλησε τέσσερις μέχρι την ανάπαυλα. Άριστος δημιουργικά, έχασε την αποτελεσματικότητά του στην τρίτη περίοδο, έχασε τον ρυθμό του ίσως εξαιτίας της αστοχίας του από τη γραμμή των βολών, ακόμη κι έτσι όμως φλέρταρε με το triple-double και το έχασε για μία ασίστ.

Προς το τέλος του αγώνα είχε ένα άτσαλο πάτημα, πόνεσε στο δεξί γόνατο, έμεινε στο παρκέ, αλλά συνέχισε και αστόχησε σε λέι-απ που θα έδινε διαφορά δύο κατοχών στην ομάδα του. Στην παράταση είχε δύο κρίσιμες βολές, αλλά και το κρίσιμο κλέψιμο στον Γκραντ Γουίλιαμς με το σκορ στο 127-125. Οι Σέλτικς έχασαν την ευκαιρία για το σουτ της ισοφάρισης ή της νίκης κι ο Αντετοκούνμπο έκανε άλλο ένα βήμα για να μπει ακόμη πιο δυναμικά στη συζήτηση για το τρίτο MVP του.

Ο αγώνας
Με μισό ρόστερ και χωρίς να έχουν κάτι να χάσουν, οι Σέλτικς μπήκαν σπουδαία στο ματς. Ο Μασκάλα σκόραρε κατά ριπάς (10 πόντοι), ο Ντέρικ Γουάιτ οργάνωνε άψογα και οι Μπακς βρέθηκαν να κυνηγούν από νωρίς παρά το 9/4/2 που είχε ο Γιάννης στο πρώτο επτάλεπτο. Στο τέλος της περιόδου (27-35) οι Κέλτες είχαν 10 ασίστ για ένα λάθος, οι γηπεδούχοι είχαν 2/9 τρίποντα και αυτοί οι δύο αριθμοί εξηγούσαν τη διαφορά καθώς το Μιλγουόκι προσπαθούσε να λειτουργήσει με συνέπεια και συγκέντρωση.

Ο Αντετοκούνμπο επέστρεψε σε άγρια κατάσταση στο ξεκίνημα της δεύτερης, οδήγησε στο 35-35 με ένα σερί 8-0, πριν οι Κέλτες απαντήσουν και πάλι με εντυπωσιακό τρόπο για το 40-47 προς τα μέσα της περιόδου. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν, είχαν ενέργεια, έκαναν όμως εύκολα λάθη, μέχρι ένα επί μέρους 13-3 να τους βοηθήσει να πάρουν το προβάδισμα (64-63) στο φινάλε του πρώτου μέρους, στο οποίο οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου ήταν 2-16.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο ξεκίνημα του β’ μέρους. Ο Γουάιτ έφτιαχνε, ο Μασκάλα σκόραρε και οι Σέλτικς όχι μόνο συνέχισαν να πιέζουν τους Μπακς, αλλά ανέκτησαν το προβάδισμα (71-76) και κράτησαν τους αντιπάλους τους σε απόσταση, με το 76-88 στα τρία λεπτά για το φινάλε του τρίτου δωδεκαλέπτου να προβληματίζει. Και όμως, ένα τρίποντο του Χόλιντεϊ αρκετά πίσω από το κέντρο έβαλε φωτιά στο Fiserv Forum, με τα Ελάφια να τρέχουν σερί 12-0 για το 99-95 στο ξεκίνημα της τέταρτης αλλά και πάλι να μην ξεφεύγουν.

Οι Σέλτικς έβρισκαν συνεχώς τρόπους για να παγώνουν τους αντιπάλους τους, πήγαν στο 103-107, για να απαντήσουν οι Μπακς για το 113-107 σε ένα παιχνίδι που είχε αρχίσει να γίνεται παρανοϊκό. Ακολούθησε θρίλερ, με τον Γιάννη να τραυματίζει το δεξί του γόνατο, να μένει στο παρκέ, αλλά να σηκώνεται και να συνεχίζει, πριν ο Χόλιντεϊ κερδίσει βολές στα 7.4″ και τις βάλει για το 116-113. Ο Ματσούλα κάλεσε timeout, ο Χάουζερ εκτέλεσε τρελό τρίποντο και το έβαλε για το 116-116 στα 3″ και στο φινάλε ο Μίντλετον πήρε δύσκολο σουτ από τα έξι μέτρα για να βρει σίδερο και να πάει το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Ντέρικ Γουάιτ έψαξε μέσα από τα σκριν τον Ίνγκλις, έβαλε πέντε σερί για το 116-121, ο Μπουντενχόλζερ κράτησε τον Μίντλετον στον πάγκο (minutes restriction) και ο Χόλιντεϊ με τον Γιάννη κράτησαν την ομάδα τους όρθια (122-123). Άλεν και Μπρόγκντον είχαν από 2/2 βολές για το 124-125, πριν ο Χόλιντεϊ βάλει το ΟΓΔΟΟ τρίποντό του και ο Γιάννης κλέψει τη μπάλα από τον Γκραντ Γουίλιαμς, κερδίσει φάουλ και βάλει τις βολές για να κλειδώσει την νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-35, 64-63, 95-90, 116-116 (κ.α.), 131-125

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Κόνατον 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 36 (11/23 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 11/19 βολές, 13 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 μπλοκ), Λόπεζ 4 (0/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Άλεν 13 (2/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χόλιντεϊ 40 (8/12 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ίνγκλς 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μίντλετον 16 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάθιους, Κάρτερ 9 (3/6 τρίποντα)

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Τζο Ματσούλα): Γκραντ Γουίλιαμς 12 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μασκάλα 18 (3/10 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκρίφιν 15 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάουζερ 15 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουάιτ 27 (3/12 τρίποντα, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πρίτσαρντ 6 (1), Μπρόγκντον 26 (6/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κορνέτ, Ρόμπερτ Γουίλιαμς 6 (5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 25/48 δίποντα, 18/42 τρίποντα, 27/35 βολές, 64 ριμπάουντ, 29 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 18 λάθη, 23 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπόστον Σέλτικς: 29/49 δίποντα, 17/50 τρίποντα, 16/20 βολές, 48 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη, 26 φάουλ.