Ντινάμο Κιέβου – Άρης 6-5 πεν. (2-1): Λύγισαν στην Ρουμανία οι κίτρινοι και αποχαιρέτησαν το Conference League

Ο Άρης ήταν ξεκάθαρα ανώτερος στην πρώτη κόντρα των δύο ομάδων στο “Κλεάνθης Βικελίδης” όπου πήρε τη νίκη με 1-0 και ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στη ρεβάνς του Βουκουρεστίου, όμως το γεγονός αυτό δεν ήταν αρκετό για να χαμογελάσει απέναντι στην Ντινάμο Κιέβου.

Οι Ουκρανοί του Μιρτσέα Λουτσέσκου μπόρεσαν να φτάσουν στην ανατροπή στο 85′ και με το 2-1 υπέρ τους να οδηγήσουν το αγώνα στην παράταση, όπου εκεί ο Άρης ήταν και πάλι καλύτερος χάνοντας 2-3 μεγάλες ευκαιρίες αλλά στάθηκε άτυχος, χάνοντας μάλιστα και τον Πάβιτσιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 106′.

Ως αποτέλεσμα, η πρόκριση στα play offs του Conference League έφτασε να κριθεί στα πέναλτι, όπου εκεί ο Χουτεσιώτης είχε μία απόκρουση όμως στον αντίποδα οι Μενέντες και Οντουμπάτζο δεν βρήκαν δίχτυα, για να πανηγυρίσει στο φινάλε η Ντινάμο την είσοδό της στα play offs που τη φέρνει ένα βήμα μακριά από τους ομίλους της τρίτης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο Άρης μπήκε στην αναμέτρηση έχοντας βασική προτεραιότητα να μην επιτρέψει στην Ντινάμο να βρει ρυθμό και να τον κλείσει στα καρέ του και το κατάφερε σε πολύ μεγάλο βαθμό, με τους παίκτες του Τερζή να δίνουν γήπεδο και μπάλα στην ομάδα του Μιρτσέα Λουτσέσκου αλλά να κλείνουν τους χώρους με εξαιρετική αλληλοκάλυψη και να μην δέχονται ουσιαστική απειλή όντας απόλυτα συγκεντρωμένοι.

Οι Ουκρανοί διατηρούσαν μεν την πρωτοβουλία των κινήσεων όμως είχαν αργή ανάπτυξη και έπεφταν συνεχώς πάνω σε ένα κίτρινο τείχος, την ώρα πάντως που και η ελληνική ομάδα αδυνατούσε να φτιάξει φάσεις, από τη στιγμή που δεν είχε γρήγορη μετάβαση όταν έκλεβε μπάλες και έβρισκε ελεύθερο πεδίο.

Χαρακτηριστικό της επιθετικής ένδειας και των δύο ομάδων ήταν πως οι δύο γκολκίπερ (ντεμπούτο για τον Χουτεσιώτη από τη στιγμή που ο Κουέστα δεν ήταν 100% έτοιμος και έμεινε στον πάγκο) ήταν σχεδόν θεατές στο μεγαλύτερο διάστημα, με το ματς να αποκτάει ζωή μόνο στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους.

Ο Τζούρασεκ εκτέλεσε, ο Βολόσιν απάντησε

Η αρχή έγινε στο 39ο λεπτό, με τους κίτρινους να βρίσκουν δίχτυα στην πρώτη καλή ευκαιρία που έφτιαξαν. Ο Κάρλσον ταλαιπώρησε τον αντίπαλό του από τα δεξιά και έκανε το γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι, ο Πάλμα έπιασε το σουτ στην κίνηση και ο Τζούρασεκ έγραψε το 0-1 με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής.

Δύο λεπτά αργότερα ο Πάλμα μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από πλάγια θέση και έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων με συρτό σουτ, με την Ντίναμο από την πλευρά της να “απαντάει” στην ελληνική ομάδα σκοράροντας στη μοναδική καλή φάση της στο πρώτο μέρος.

Το 1-1 ήρθε στο 45ο λεπτό, με τον Σίντορτστουκ να βγάζει μαγική ασίστ στην πλάτη της άμυνας του Άρη και τον Βολόσιν να νικάει με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά τον Χουτεσιώτη, για να ξαναβάλει τους Ουκρανούς στο παιχνίδι της πρόκρισης με την δεύτερη μόλις τελική τους προσπάθεια σε αυτό το διάστημα (6 για τον Άρη).

Στο δεύτερο μέρος άνοιξε ο ρυθμός από τα πρώτα λεπτά, με την Ντινάμο να το επιδιώκει ψάχνοντας ακόμη ένα γκολ που θα έφερνε το ματς σε ισορροπία αλλά τον Άρη να χάνει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία.

Συγκεκριμένα στο 56ο λεπτό, όταν ο Φεράρι έκανε φανταστική ατομική ενέργεια από τα αριστερά και έδωσε γκολ πάρε-βάλε στον Κάρλσον στο δεύτερο δοκάρι, με τον τελευταίο να αποτυγχάνει ωστόσο να κάνει την προβολή για να προωθήσει τη μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά αργότερα ήρθαν οι πρώτες διορθωτικές κινήσεις από τον πάγκο, με τον Τερζή να ρίχνει στη μάχη τους Μενέντες και Ρουπ, με τους γηπεδούχους από την πλευρά τους να μη βρίσκουν χώρους και να δοκιμάζουν -ανεπιτυχώς- με σουτ εκτός περιοχής να παραβιάσουν την εστία του Χουτεσιώτη.

Η μεγαλύτερη πηγή κινδύνων για την άμυνα του Άρη στα πρώτα 70 λεπτά ήταν ο υπερδραστήριος και σούπερ δημιουργικος Σίντορτσουκ ο οποίος όμως έδωσε τη θέση του στον Αντριγέβσκι στο 71′, με την Ντινάμο να απειλεί στο 76′ με τον Γιαρμολένκο αλλα το σουτ του να μπλοκάρεται σταθερά από τον Χουτεσιώτη.

Ο Άρης δεν κράτησε μπάλα και το πλήρωσε στο φινάλε

Η φάση αυτή ήταν “ζέσταμα” για τον Έλληνα κίπερ αφού δύο λεπτά αργότερα υποχρεώθηκε στην πιο δύσκολη επέμβασή του στο παιχνίδι μέχρι εκείνο το σημείο, αποκρούοντας σωτήρια το σουτ του Μπουγιάλσκι, με τους κίτρινους να χρειάζονται νέο αίμα και φρέσκα πόδια και τον προπονητή τους να κλείνει τις αλλαγές του στο 83′ με τους Ματαρίτα και Χριστοδουλόπουλο.

Η Ντινάμο ήταν ωστόσο αποφασισμένη να τα παίξει όλα για όλα και ανέβαζε συνεχώς παίκτες στην περιοχή του Άρη, για να έρθει η ανταμοιβή της στο 85′ όταν εκμεταλλεύτηκε τραγική ολιγωρία της ελληνικής άμυνας. Μετά από μπαλιά 45 μέτρων, ο Καραβάεφ βγήκε στην πλάτη του Φεράρι που ήταν εκτός θέσης και έπιασε το δεξί σουτ στην κίνηση, για να νικήσει τον Χουτεσιώτη και να γράψει το 2-1, φέρνοντας τη σειρά σε ισορροπία.

Στις καθυστερήσεις, ο Άρης βγήκε μπροστά για να σκοράρει και να πάρει την πρόκριση όμως δεν τα κατάφερε παρότι είχε δύο καλές στιγμές, αρχικά με παραλίγο αυτογκόλ των Ουκρανών και κατόπιν με την κεφαλιά του Φαμπιάνο από το ύψος της μικρής περιοχής που έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ως συνέπεια το 2-1 έμεινε μέχρι το φινάλε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση, με τον Άρη να έχει την πρώτη καλή στιγμή σε αυτό το διάστημα, με το σουτ του Χριστοδουλόπουλου στο 95′ (έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια και πάσα του Μοντόγια) να είναι από καλή θέση αλλά να μη βρίσκει στόχο.

Μεγάλες ευκαιρίες στην παράταση για τους κίτρινους

Στο 104′ οι Θεσσαλονικείς είχαν νέα καλή στιγμή για να σκοράρουν όμως ούτε ο Πάβιτσιτς (απέκρουσε ο Μπούστσαν), ούτε ο Μοντόγια (η μπάλα χτύπησε σε σώμα αμυντικού) βρήκαν δίχτυα, με τον Χριστοδουλόπουλο να απειλεί στο 105′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά η μπάλα να μην του κάνει το χατίρι.

Σαν να μην έφτανε μάλιστα στους κίτρινους πως δεν βρήκαν γκολ στο πρώτο μέρος της παράτασης, αν και το άξιζαν, ήρθε και η αποβολή του Πάβιτσιτς με δεύτερη κίτρινη στο 106′ για να τους βάλει σε ακόμη πιο δύσκολη θέση, αφού υποχρεώθηκαν να κλειστούν για να αντέξουν στην πίεση των παικτών του Μιρτσέα Λουτσέσκου.

Ακόμη και έτσι πάντως ήταν επικίνδυνοι στην κόντρα ενώ στο 115′ άγγιξαν το γκολ αλλά δεν στάθηκαν τυχεροί, με τον Φαμπιάνο να βλέπει την κεφαλιά του από το ύψος της μικρής περιοχής (μετά από κόρνερ του Ματαρίτα) να αποκρούεται ενστικτωδώς από τον κίπερ Μπούστσαν.