Ντιναμό Ζάγκρεμπ – ΠΑΟΚ 2-0: Ο Πέτκοβιτς τιμώρησε τα λάθη του – Δηλώσεις (+videos)

Στο χειρότερο δυνατό σημείο γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα στην Ευρώπη ο ΠΑΟΚ ο οποίος ηττήθηκε από τη Ντίναμο με 2-0 με τον Πέτκοβιτς να σκοράρει ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και να τιμωρεί τα λάθη του δικεφάλου.

Η πρώτη ήττα του ΠΑΟΚ στο φετινό Conference League ήρθε στο χειρότερο δυνατό με τον Δικέφαλο να χάνει από τη Ντίναμο Ζάγκρεμπ με 2-0 στην Κροατία και πλέον σε μια εβδομάδα στην Τούμπα θα έχει πολύ δύσκολο έργο αναφορικά με την πρόκριση στην επόμενη φάση. Όχι ακατόρθωτο αλλά δύσκολο και θα πρέπει να παίξει σαφώς καλύτερα απ’ ότι έκανε την Πέμπτη το βράδυ για να μπορέσει να διεκδίκησει τις πιθανότητες που του έχουν μείνει.

Πρωταγωνιστής και σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μπρούνο Πέτκοβιτς ο οποίος με δύο γκολ, ένα σε κάθε ημίχρονο, τιμώρησε τα λάθη του ΠΑΟΚ, ιδίως στο πρώτο γκολ και ουσιαστικά ήταν αυτός που έβαλε τις βάσεις ώστε η Ντίναμο να πάρει τη νίκη με ένα καθαρό 2-0.

Ο Πέτκοβιτς στο πρώτο μέρος είπε “ευχαριστώ” στο γύρισμα του Ότο και με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Κοτάρσκι για το 1-0 στην αναμέτρηση.

Στο δεύτερο 45λεπτο μετά από ωραία πάσα ο έμπειρος φορ έγινε αποδέκτης της μπάλας και με πλασέ νίκησε για δεύτερη φορά τον Κοτάρσκι για το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Η ομάδα του Λουτσέσκου είχε ελάχιστες φάσεις στη διάρκεια του αγώνα. Τις σπουδαιότερες όλων όμως τις έχασε στο φινάλε της αναμέτρησης με πρωταγωνιστή τον Μουργκ ο οποίος σε διάστημα λίγων λεπτών βρέθηκε κοντά στο γκολ το οποίο θα μπορούσε να αλλάξει κατά πολύ τα δεδομένα της πρόκρισης. Αρχικά στο 84′ με σουτ μέσα από την περιοχή ήταν άστοχος.

Και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Αυστριακός με μια σέντρα σουτ προσπάθησε να σκοράρει αλλά είδε τον γκολκίπερ των γηπεδούχων τελευταία στιγμή να διώχνει σε κόρνερ.

Τα πλάνα του Λουτσέσκου

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε μια ενδεκάδα με μόνο μια αλλαγή σε σχέση με αυτή που κέρδισε τη Λαμία, στην 26η και τελευταία αγωνιστική της Super League, και αυτή αναγκαστική με τον Μπράντον Τόμας να παίζει αντί του Σαμάτα.

Κάτω από τα γκολπόστ ήταν ο Κοτάρσκι με τον Ότο να παίζει στο δεξί άκρο και τον Μπάμπα στο αριστερό ενώ οι Κεντζιόρα-Κουλιεράκης ήταν στο κέντρο της άμυνας. Στα χαφ έπαιξαν ξανά οι Οζντόεφ – Μεϊτέ με την τριάδα μπροστά τους να αποτελείται από τουτς Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλια και Τάισον ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Μπράντον Τόμας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και απείλησαν πρώτοι στο 4′ όταν ο Χότζα έγινε αποδέκτης της μπάλας, είχε αρκετό χώρο μπροστά του από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή αλλά λίγο πριν την τελική του ενέργεια, γλίστρυσε με αποτέλεσμα το σουτ που επιχείρησε με το αριστερό να φύγει άουτ.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι, να κρατάει περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια του, αλλά η Ντίναμο απείλησε ξανά στο 23′ με σουτ του Σούτσιτς εκτός περιοχής το οποίο έφυγε πάνω από την εστία του Κοτάρσκι.

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου έφτασαν στην πρώτη τους τελική στο 27′ όταν σε σέντρα από τα αριστερά ο Ζίβκοβιτς πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Νέβιστιτς.

Λάθος του Ότο για το 1-0 των γηπεδούχων

Η Ντίναμο απείλησε ξανά στο 36′ με τον Μπατούρινα μέσα από την περιοχή να κάνει το σουτ και τον Κοτάρσκι να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να διώχνει τη μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερα και ενώ ο ΠΑΟΚ ξεκινούσε την επίθεση του από τα δεξιά ο Ότο προσπάθησε να γυρίσει στον Κεντζιόρα αλλά το γύρισμα ήταν πιο δυνατό από ότι έπρεπε με τον Πέτκοβιτς να κυνηγήσει τη φάση, να πάρει τη μπάλα, να μπει στην περιοχή και να σουτάρει με τον Κοτάρσκι αρχικά να αποκρούει αλλά ο διεθνής ποδοσφαιριστής πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ σε κενή εστία άνοιξε το σκορ για τους Κροάτες.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τον ΠΑΟΚ και με μια από πλευράς Ντίναμο, που ήταν περισσότερο αλλαγή προσώπων.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι ξανά όταν στο 67′ σε σέντρα από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι ο Σπίκιτς πήρε την κεφαλιά με τον Κοτάρσκι να μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα.

Αλλαγές ο ΠΑΟΚ, γκολ η Ντίναμο

Ο Λουτσέσκου προχώρησε σε αλλαγές προκειμένου να αλλάξει κάτι στην εικόνα της ομάδας του και να την κάνει πιο επιθετική, με φρέσκα πόδια στο 69′.

Δύο λεπτά αργότερα όμως δέχτηκε και δεύτερο γκολ με σκόρερ και πάλι τον Πέτκοβιτς. Ο Μπατούρινα έκανε τη διαγώνια πάσα προς τον αρχηγό της Ντίναμο που μπήκε στην περιοχή, και με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 2-0.

Στο 78′ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά και σε τρίτο γκολ όταν ο Μπατούρινα εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από τα αριστερά με τον Κοτάρσκι να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Δύο ευκαιρίες για να μειώσει ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ είχε μια πολύ καλή στιγμή για να μειώσει το σκορ στο 84′ όταν ο Τζίμας μέσα στην περιοχή κράτησε τη μπάλα, την έδωσε στον Μουργκ που έκανε μια ντρίμπλα και το σουτ με το δεξί με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από το δοκάρι της Ντίναμο.

Στο 95′ σε σέντρα σουτ από τα δεξιά από τον Μουργκ, ο Τζίμας προσπάθησε να μπει στη φάση, δεν τα κατάφερε με τον γκολκίπερ της Ντίναμο με μια σωτήρια επέμβαση να διώχνει σε κόρνερ την τελευταία στιγμή.
ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: Νέβιστιτς, Ριστόφσκι, Πέρκοβιτς, Μπερνάουερ, Τεοφίλ-Κατρίν, Μίσιτς, Σούτσιτς, Μπατούρινα (90+3′ Χαλίλοβιτς), Σπίκιτς (72′ Τανέκο), Χότζα (46′ Βίντοβιτς), Πέτκοβιτς (89′ Κουλένοβιτς).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (69′ Σβαμπ), Ζίβκοβιτς (83′ Τζίμας), Κωνσταντέλιας (69′ Μουργκ), Τάισον, Μπράντον Τόμας (60′ Ντεσπόντοφ).