Ο Νταρίντα εδραίωσε τον Άρη στην πεντάδα

Χάρη σε ένα γκολ του διεθνή Τσέχου, η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 1-0 του ΟΦΗ στο κεκλεισμένων των θυρών “Κλεάνθης Βικελίδης”, στο ματς της 14ης αγωνιστικής της Super League.

Αρνητικό ήταν το ντεμπούτο του Πέπε Μελ στον πάγκο των Κρητικών. Ο Βλάντιμιρ Νταρίντα ήταν αυτός που έδωσε τη λύση στον Άρη, σκοράροντας στο πρώτο ημίχρονο. Κάπως έτσι, οι “κιτρινόμαυροι” έφτασαν στους 23 πόντους και είναι 5οι, στο +6 από τον Αστέρα Τρίπολης. Από την άλλη, οι “ασπρόμαυροι” έμειναν 8οι με 15 βαθμούς.

Ο αγώνας

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Κουέστα. Στο 24′ ο Άρης… άγγιξε το γκολ, όταν ο Λορέν Μορόν έπιασε ένα ωραίο σουτ από τα όρια της περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Μπάουμαν. Στο 39′ κατάφερε όμως να σκοράρει, με τον Νταρίντα να βάζει το όνομά του στον φωτεινό πίνακα. Ο Τσέχος πήρε την πάσα του Σουλεϊμάνοφ στη μεγάλη περιοχή, εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες και όταν του στρώθηκε η μπάλα πλάσαρε υποδειγματικά από κοντά για το 1-0.

Στην πρώτη φάση του δευτέρου μέρους, ο διεθνής χαφ πλησίασε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, αλλά ο Μπάουμαν απέκρουσε με δυσκολία. Στο 57′ ο Σουλεϊμάνοφ δημιούργησε νέα ευκαιρία, με ατομική προσπάθεια, αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο. Οι Κρητικοί πήραν… ρίσκα στο τελευταίο μισάωρο, χωρίς όμως να σκοράρουν. Λίγο πριν το φινάλε πάντως, οι παίκτες του Μελ βρήκαν δίχτυα, αλλά η φάση είχε διακοπεί νωρίτερα από τον διαιτητή και δεν μπορούσε να εξεταστεί από το VAR. Κάπως έτσι ο Άρης πήρε τη νίκη με 1-0.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μπράμπετς, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μοντόγια, Νταρίντα, Πάρντο (62′ Βερστράτε), Μενέντες (82′ Τζούρασεκ), Σουλεϊμάνοφ (83′ Κάρλσον), Ζουλ (82′ Σαβέριο), Μορόν (90’+1′ Ζαμόρα).

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Μπάουμαν, Λάρσον, Θοράρινσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Γκαγέγκος (79′ Γκλέιζερ), Αμπάντα, Νέιρα (65′ Φελίπε), Τοράλ (74′ Ριέρα), Ντίκο, Μοσκέρα (65′ Μπάκιτς).