Ο Βαλένσια “κράτησε” όρθιο τον Ατρόμητο

Η ομάδα του Περιστερίου και ΟΦΗ αναδείχθηκαν ισόπαλοι (1-1) στο “Άγγελος Ράμφος”, με το σύνολο του Σάσα Ίλιτς να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις (90’+8′) χάρη στο τέρμα του Χιλιανού επιθετικού για την 18η αγωνιστική της Super League.

(EUROKINISSI)

Ο Ατρόμητος κατάφερε με γκολ του Βαλένσια, στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας και να επεκτείνει το αήττητο σερί του στα 9 ματς και, μένοντας στο 1-1 με τον ΟΦΗ που ήταν ανώτερος σε όλο το παιχνίδι αλλά δεν κατάφερε να αντέξει ως το φινάλε, παραμένοντας χωρίς νίκη για εντέκατο συνεχόμενο αγώνα. Πλέον, η ομάδα του Περιστερίου έφτασε τον Αστέρα Τρίπολης στην 6η θέση με 23 βαθμούς και βρίσκονται σε τροχιά πλέι-οφ, ενώ η ομάδα του Πέπε Μελ παρέμεινε στην 10η θέση με 17.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Περιστέρι, οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά και έδειξαν εξαρχής την διάθεση να παλέψουν για το γκολ. Ενδεικτικό, είναι ότι στα πρώτα είκοσι λεπτά του αγώνα, είχαν πραγματοποιηθεί επτά τελικές. Ωστόσο, η ομάδα που “πατούσε” καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο ήταν οι Κρητικοί, που είχαν και τις μεγαλύτερες στιγμές για ανοίξουν το σκορ. Αρχικά, στο 8′ ο Τοράλ “τροφοδότησε” τον Αμπάντα, αλλά το σουτ του Γάλλου “σταμάτησε” πάνω στον Τσιντώντα. Οι φιλοξενούμενοι, που είχαν και την πρωτοβουλία των κινήσεων, απείλησαν εκ νέου στο 20′, αλλά το πλασέ του Μπάκιτς κατέληξε για λίγο άουτ. Μάλιστα, η ομάδα του Πέπε Μελ “πατούσε” με μεγάλη ευκολία στην αντίπαλη περιοχή, έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι, για το 1-0. Εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας από τους φιλοξενούμενους, ο Μοσκέρα έκανε το παράλληλο γύρισμα, στον αμαρκάριστο Μπάκιτς, ο οποίος από κοντινή απόσταση και προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Έτσι, οι δυο ομάδες πήγαν χωρίς σκορ (0-0) στα αποδυτήρια, με τους φιλοξενούμενους εμφανώς καλύτερους, έχοντας εννέα τελικές.

Καλύτερο ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο, που προσπαθούσαν να δημιουργήσουν για να πάρουν το προβάδισμα. Ο Πέπε Μελ, προχώρησε στην αλλαγή του Μοσκέρα, βάζοντας τον Θοράρινσον, με τους Κρητικούς να ήταν πιο αμυντικοί, στην συνέχεια, χάνοντας σε ταχύτητα. Μάλιστα, ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν ήταν γρήγορος, όπως στο πρώτο μέρος. Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο, πραγματοποιήθηκε από τον Ατρόμητο στο 64′. Συγκεκριμένα, ο Κούντε με ωραία ατομική ενέργεια έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνάει άουτ. Στην συνέχεια, η παραγωγή των φάσεων ήταν πενιχρή, με το ΟΦΗ, όμως, να είχε ανεβάσει τις γραμμές του. Στο 81′, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Λαμπρόπουλος βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι και με προβολή, άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΗ. Η φάση εξετάστηκε από το VAR, για οφσάιντ, με τον Πολυχρόνη να δείχνει την σέντρα. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ο Ατρόμητος “έψαξε” την ισοφάριση αλλά οι προσπάθειες του Βρακά και του Μπάουμαν δεν βρήκαν στόχο, με τους Κρητικούς να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη. Ωστόσο, η ομάδα του Περιστερίου δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και έφτασε στον δρόμο της ισοφάρισης. Μετά από κόρνερ του Γιουμπιτάνα, ο Βαλένσια “έπιασε” γυριστή κεφαλιά και άφησε… άγαλμα τον Μπάουμαν για το τελικό 1-1

Ατρόμητος: Τσιντώτας, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Κιβρακίδης, Τζαβέλλας, Κούντε, Ντιρκς (64′ Αντζιέλσκι), Γιουμπιτάνα, Κούεν, Βέργος (74′ Βρακάς), Βαλένσια.

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Λάρσον, Αμπάντα, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Γκαγέγκος (79′ Μεγιάδο), Μπάκιτς (62′ Νέιρα), Γκλάζερ, Τοράλ (79′ Ριέρα), Μοσκέρα (46′ Θοράρινσον), Φελίπε (79′ Ντικό).