Superleague

ΟΦΗ-Λαμία 1-1: Μαχητική Λαμία άντεξε την πίεση στην Κρήτη – βαθμολογία

Ο ΟΦΗ έμεινε στην ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου, με τους Κρητικούς να μένουν χωρίς θετικό αποτέλεσμα για δέκατο συνεχόμενο παιχνίδι στην φετινή Super League. – Η βαθμολογία μετά και την 17η αγωνιστική.

EUROKINISSI

Στο “Θέοδωρος Βαρδηνογιάννης” ο ΟΦΗ φιλοξένησε την Λαμία στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό βρήκε δίχτυα με τον Ακούνια να ανοίγει το σκορ με το καλησπέρα. Οι γηπεδούχοι έδειξαν πως δεν είναι σε καθόλου καλή κατάσταση, καθώς ήταν η έκτη συνεχόμενη αναμέτρηση που βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο. Ο ΟΦΗ αναζήτησε την ισοφάριση, με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε τις γραμμές τους, αλλά έγινε απειλητικός στο 28ο λεπτό με το σουτ του Λουίς Φελίπε, με τον Κοσέλεφ να αποκρούει σε πρώτο χρόνο και στην συνέχεια η μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι. Η ομάδα από την Φθιώτιδα έδωσε την μπάλα στους γηπεδούχους, αναλαμβάνοντας να αμυνθούν στο δικό τους μισό, κάνοντας αρκετά λάθη στο χώρου του κέντρου. Η πίεση των Κρητικών απέδωσε καρπούς με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο να ανατρέπει στην μεγάλη περιοχή τον Νέιρα στο 37‘, με τον Σιδηρόπουλο να καταλογίζει την “εσχάτη των ποινών”. Ο Αργεντινός εκτέλεσε ο ίδιος το πέναλτι, με τον Κοσέλεφ να μην μπορεί να αποκρούσει, ισοφαρίζοντας για τον ΟΦΗ. Το ισόπαλο σκορ δεν άλλαξε μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να έχουν τις λύσεις για να φτάσουν στην εστία του Μολδαβού τερματοφύλακα, αλλάζοντας την εικόνα τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έκαναν προσπάθειες για να ελιχθούν στο χώρο, με τις κινήσεις του Σλίβκα να έχουν στόχο να διασπάσουν την άμυνα του ΟΦΗ. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν τα ηνία στο δεύτερο μέρος, καθώς οι παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου ανέβασαν το ρυθμό τους για να βρουν το δεύτερο γκολ που θα τους έβαζε σε τροχιά play off. Οι δυο προπονητές θέλησαν να αλλάξουν τα πλάνα τους, με τις αλλαγές να φρεσκάρουν τις ενδεκάδες. Καμία από αυτές όμως δεν έδωσε την ώθηση για να αλλάξει το σκορ με τις άμυνες να εξουδετερώνουν τις επιθέσεις. Με την λήξη του παιχνιδιού οι δυο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας, με τον ΟΦΗ να αγνοεί την νίκη για δέκατο συνεχόμενο παιχνίδι.

ΟΦΗ (Μελ): Μπάουμαν, Λάρσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Άμπαντα, Γκαγιέγος, Μπάκιτς, Τοράλ (73′ Αποστολάκης), Νέιρα (57′ Ντίκο), Μοσκέρα (63′ Ριέρα), Φελίπε (73′ Γκλάζερ)

Λαμία (Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Κορνέζος, Αμαράλ, Τσιλούλης (62′ Τόσιτς), Τζανδάρης, Νούνιες (62′ Στάνκο), Σλίβκα (82′ Μούλα), Ακούνια, Μαρτίνεζ (46′ Σίντκλεϊ)