Χωρίς κατηγορία

Ολυμπιακός – Άρης 1-0: Ερυθρόλευκο προβάδισμα, με Γκάρι να σκοράρει και Ανδρούτσο να σερβίρει – Δηλώσεις(+ vids)

Λίγες μέρες μετά τη νίκη του στο πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός επικράτησε ξανά του Άρη με 1-0 στην πρώτη αναμέτρησή τους για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet.

Οι ερυθρόλευκοι απέκτησαν ένα μικρό προβάδισμα ενόψει του αγώνα στη Θεσσαλονίκη, με το γκολ του Γκάρι Ροντρίγκες στο 30′, έπειτα από ωραία ενέργεια του Ανδρούτσου, να διαμορφώνει το αποτέλεσμα.

Η ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί στο Κλεάνθης Βικελίδης την επόμενη εβδομάδα. Όποιος προκριθεί θα διασταυρωθεί στα ημιτελικά με το ζευγάρι ΑΕΚ – Πανσερραϊκός (3-0 η Ένωση στην OPAP Arena).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Άρη να είναι πιο ορεξάτος και με ταχύτερες μεταβάσεις από την άμυνα στην επίθεση, ενώ ο Ολυμπιακός, ο οποίος είχε αρκετές αλλαγές στην αρχική του σύνθεση, έχτιζε με υπομονή τις επιθέσεις του. Αρχικά οι κίτρινοι είχαν καλή στιγμή με ένα επικίνδυνο γύρισμα προς τον Αμπουμπακάρ Καμαρά, ενώ στο 18′ ο Ιτούρμπε πήρε μία άστοχη κεφαλιά.

Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που κατάφερε να προηγηθεί και συγκεκριμένα στο 30ο λεπτό. Ο Ανδρούτσος ξεκίνησε από τα δεξιά, βρέθηκε στα αριστερά νικώντας τους αντιπάλους του, έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Γκάρι Ροντρίγκες με πλασέ έγραψε το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους.

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, θέλοντας να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός αύξησε την ταχύτητά του στο δεύτερο 45λεπτο, και έψαχνε κενούς χώρους, ώστε να χτυπήσει στην κόντρα και στο 56ο λεπτό είχε πολύ καλή στιγμή με τον Αραμπί.

Οι φιλοξενούμενοι δοκίμασαν να ασκήσουν πίεση στον Ολυμπιακό και στο 79ο λεπτό είχαν καλή στιγμή. Ο Γκρέι άντεξε στο μαρκάρισμα από τα αριστερά, γύρισε στον Καμάτσο, η προσπάθεια του οποίου σταμάτησε στο δοκάρι. Αμέσως μετά ο Μπράμπετς έκανε την προβολή μετά από εκτέλεση φάουλ του Πάλμα, αλλά ο Τζολάκης έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός στις συνέχεια βρήκε τον χώρο και τις ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ, χωρίς εν τέλει να το πετύχει. Στο 85′ απείλησε με προβολή του Μπακαμπού, ενώ σε δύο περιπτώσεις στο 89′ και στο 90+1′ ο Μπουχαλάκης δεν κατόρθωσε να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με ένα σουτ του Ετέμπο εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ρέτσος, Ντόι, Ανδρούτσος (64′ Ρέαμπτσουκ), Βρουσάι (79′ Μπουχαλάκης), Σαμασέκου, Ίνμπομ Χουάνγκ, Κασάμι (64′ Χάμες Ροντρίγκες), Μασούρας, Γκάρι Ροντρίγκες (69′ Ροντινέι), Αραμπί (69′ Μπακαμπού)

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Οντουμπάτζο (46′ Εμπακατά), Μαζικού, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Νταρίντα, Ματέο Γκαρσία (46′ Καμάτσο), Ετέμπο, Μαντσίνι, Ιτούρμπε (65′ Πάλμα), Αμπουμπακάρ Καμαρά (35′ Γκρέι)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων των “8”

• Απόλλων Παραλιμνίου – Λαμία 1-2 (41′ Ελέζι – 28′ Τζανδάρης, 78′ πεν. Τσιλούλης)
  • ΑΕΚ – Πανσερραϊκός 3-0 (55′ Μάνταλος, 67′ Γκαρσία, 89′ Πινέδα)
  • Ολυμπιακός – Άρης 1-0 (30′ Ροντρίγκες)