Superleague

Ολυμπιακός – Άρης 1-0: Κούρσα τίτλου με Σισέ

Ο Ολυμπιακός χωρίς να αποδώσει καλό ποδόσφαιρο και να αποδείξει ότι το ματς με την Αντβέρπ ήταν παρένθεση, πήρε αέρα 8 βαθμών από την ΑΕΚ γιατί ο Σισέ απογειώθηκε και με το δικό του γκολ ο φλύαρος Άρης υπέκυψε.

Ο Ολυμπιακός μετά την ήττα από την Αντβέρπ στην Ευρώπη επέστρεψε στις νίκες. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 1-0 του Άρη για τη 12η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας Τη λύση έδωσε γι’ ακόμη μία φορά ο Παπέ Αμπού Σισέ, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 54ο λεπτό.

Έτσι, στο φινάλε του πρώτου γύρου ο Ολυμπιακός έχει δημιουργήσει ένα μαξιλαράκι ασφαλείας. Συγκεκριμένα, οι ερυθρόλευκοι είναι στο +8 από τη δεύτερη ΑΕΚ και στο +13 από ΠΑΣ Γιάννινα και ΠΑΟΚ. Ο Άρης έμεινε στην 7η θέση με 17 πόντους.

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να δημιουργήσει στο πρώτο μέρος, με τον Άρη να καλύπτει σωστά τους χώρους. Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο μέρος και ο Σισέ σκόραρε. Στη συνέχεια ο Μαρτίνς διαχειρίστηκε το παιχνίδι έως το φινάλε εξασφαλίζοντας πολύτιμο τρίποντο. Ο Σισέ βρίσκει δίχτυα για τρίτη φορά τα τελευταία δύο παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού ανέβηκε περισσότερο. Θέλησε να γίνει πιο επιθετικός στο παιχνίδι του. Στο 48ο λεπτό ο Παπασταθόπουλος τροφοδότησε τον Λόπες, εκείνος πλάσαρε μόλις μπήκε στην περιοχή, με την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντένις.

Οι ερυθρόλευκοι έφτιαξαν τη μεγαλύτερή τους ευκαιρία μέχρι εκείνη την στιγμή στο 53ο λεπτό. Ο Αγκιμπού Καμαρά εκμεταλλεύτηκε λάθος του Τζέγκο, πάτησε στην περιοχή, έκανε το πλασέ, η μπάλα σταμάτησε όμως στο δοκάρι του Ντένις. Αυτή ήταν η προειδοποίηση γι’ αυτό που ερχόταν, δηλαδή το προβάδισμα των γηπεδούχων.

Στο 54ο λεπτό, ο Λόπες εκτέλεσε από τα αριστερά κόρνερ, το οποίο είχε κερδίσει ο Αραμπί έπειτα από κοντινό του σουτ. Ο Σισέ σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους νικώντας και τον Μπράμπετς και νίκησε τον Ντένις γράφοντας το 1-0. Ο Μάντζιος αντέδρασε περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Μπρούνο Γκάμα και τον Μάνο.

Ο Ολυμπιακός μετά το γκολ διαχειριζόταν το παιχνίδι του. Στη συνέχεια κατέγραψε δύο τελικές η μία με τον Αραμπί στο 67ο λεπτό και με τον Σισέ στο 68ο λεπτό. Ο Άρης εξακολουθούσε να έχει μην μπορεί να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία μπροστά από την εστία του Βατσλίκ. Μάλιστα, στο 71′ ο Μάνος κατέγραψε την πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος με την μπάλα να φεύγει αρεκτά άουτ.

Ο Άρης προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός στο 74′ με τους Μάνο και Κριστιάν Λόπεθ να παιρνούν στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να διαχειρίζεται το παιχνίδι, με τον Γκανέα να απειλεί στο 81′. Ο Μαρτίνς προχώρησε στις πρώτες του αλλαγές στο 82′ περνώντας στον αγωνιστικό χώρο του Ονιεκούρου, Μαντί και Τικίνιο.

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με 4-2-3-1, με τους Μπουχαλάκη, Ρόνι Λόπες, Μασούρα και Αραμπί να αγωνίζονται βασικοί. Από την άλλη, ο Άρης παρατάχθηκε με τον Μαντσίνι στην κορυφή και τον Σάκιτς στο δεξί άκρο της άμυνας.

Το πρώτο μέρος του παιχνιδιού κύλησε χωρίς μεγάλες ευκαιρίες. Ο Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση να κυκλοφορήσει την μπάλα, με τον Άρη να πιέζει αμέσως μετά τη μεσαία γραμμή και να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα. Στο 14ο λεπτό η ομάδα του Μαρτίνς βρήκε δίχτυα. Ο Ρόνι Λόπες έψαξε τον Μασούρα που έκανε την κίνηση στην πλάτη της άμυνας του Άρη. Κοντρόλαρε, έκανε το πλασέ και σκόραρε. Ωστόσο, η φάση ελέχθηκε στο VAR και ο διαιτητής έδειξε οφσάιντ.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό, ένταση, αρκετές δυνατές μονομαχίες και γρήγορες εναλλαγές της μπάλας. Υπήρξαν και οι στιγμές που ο Άρης βγήκε πιο μπροστά, με κάποιες στημένες μπάλες, χωρίς ωστόσο να πάρει κάτι. Προς το τελευταίο τέταρτο ο Ολυμπιακός θέλησε να κλείσει τους φιλοξενούμενους. Όμως οι κίτρινοι είχαν σωστά τρεξίματα, έκλειναν τους χώρους και δεν άφηναν τους ερυθρόλευκους να δημιουργήσουν καταστάσεις.