Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 2-1: O Ελ Κααμπί έσωσε την παρτίδα

Οι “ερυθρόλευκοι” τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους Αρκάδες, ωστόσο τη λύση έδωσε ο Μαροκινός επιθετικός, ο οποίος με δύο δικά του γκολ οδήγησε τους Πειραιώτες στην ανατροπή και τους έδωσε τη νίκη με 2-1 στην 24η αγωνιστική της Super League.

Δυναμικό ξεκίνημα στο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ άλλαξαν ωραία την μπάλα κι αυτή κατέληξε στον Ναβάρο, ο οποίος κοντρόλαρε στην καρδιά της μεγάλης περιοχής και με πλασέ σκόραρε στο 6ο λεπτό, όμως ο Ισπανός επιθετικός υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Στο 15′ απείλησε ο Όρτα με μακρινό σουτ, το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Τσιφτσή, ενώ δύο λεπτά μετά, από σέντρα του Ροντινέι, ο Ναβάρο έπιασε την κεφαλιά που πέρασε δίπλα από την εστία του Αστέρα. Στο 32′ οι “ερυθρόλευκοι” είχαν μία πολύ καλή στιγμή, με τον Έσε να στρώνει στον Φορτούνη, ο οποίος έκανε με τη μία το πλασέ, αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώματα και κατέληξε κόρνερ. Χωρίς να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί οι Αρκάδες, “άγγιξαν” το γκολ στο 40ό λεπτό. Ο Ρεγκίς εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Χριστόπουλος έκανε την πρώτη επαφή και ο Γιαμπλόνσκι με προβολή από την μικρή περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Πασχαλάκη. Στο 42′ ο Ναβάρο είδε να του ακυρώνεται και δεύτερο γκολ στο παιχνίδι, γιατί το σουτ που επιχείρησε, χτύπησε στο χέρι του Ιμπόρα πριν καταλήξει στα δίχτυα. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Αστέρας κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ρεγκίς έκανε τη σέντρα και ο Γιαμπλόνσκι με πλασέ στην κίνηση στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 1-0 στο 45′, στέλνοντας τους Αρκάδες στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Στην ανάπαυλα ο Βάσκος τεχνικός του Ολυμπιακού προχώρησε σε τρεις αλλαγές, θέλοντας να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του, η οποία βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο και είχε 45 λεπτά για να ανατρέψει την κατάσταση. Στο 53′ οι Πειραιώτες είχαν μία πολύ καλή στιγμή με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. Λίγο μετά πέρασε στο παιχνίδι και ο Ελ Κααμπί, προκειμένου οι “ερυθρόλευκοι” να παίξουν με δύο φορ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιτεθούν από τις πτέρυγες και κυρίως από τα δεξιά με τον Ροντινέι, ο οποίος βρήκε τον Τσικίνιο, που αστόχησε σε κεφαλιά που επιχείρησε στο 66′. Στο 72′ ο Βραζιλιάνος μπακ βρέθηκε μέσα στην περιοχή από πλάγια θέση, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσιφτσή, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 76′ ο Φορτούνης έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Τσιφτσής απέκρουσε ασταθώς ο Ελ Κααμπί ακολουθούσε, σκόραρε, όμως ήταν εκτεθειμένος. Ωστόσο, ο διαιτητής τσέκαρε στο μόνιτορ ένα μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή πάνω στον Ποντένσε στην αρχή της φάσης. Ο Φωτιάς, αφού είδε τη φάση, έδειξε την άσπρη βούλα για ανατροπή του Πορτογάλου εξτρέμ.

Στο 79′ ο Ελ Κααμπί ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στην αριστερή πλευρά της εστίας του Τσιφτσή, ο οποίος έπεσε από την αντίθετη πλευρά και το 1-1 ήταν γεγονός. Οι ερυθρόλευκοι αύξησαν την πίεσή τους και στο 87ο λεπτό κατάφεραν να κάνουν το 2-1.

Ο Ποντένσε πέρασε με υπέροχο τακουνάκι του Όρτα στα αριστερά της περιοχής και ο Πορτογάλος τροφοδότησε τον Ελ Κααμπί στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος με το δεξί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Μπιανκόν (46′ Βέζο), Κάρμο, Ρίτσαρντς, Ιμπόρα (57′ Ελ Κααμπί), Έσε (46′ Τσικίνιο), Όρτα, Φορτούνης, Ναβάρο (79′ Γιόβετιτς), Καμπράλ (46′ Ποντένσε).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Ατιένθα, Χριστόπουλος, Χουχούμης (90′ Άλβαρεθ), Γιαμπλόνσκι (71′ Γκος), Αλάγκμπε, Σίτο (59′ Καλτσάς), Ζουγλής (71′ Παλάσιος), Ρεγκίς, Μάντζης (59′ Μιριτέλο).

Δείτε αναλυτικά τη βαθμολογία της Super League εδώ.

Πηγή: ertsports