Ολυμπιακός – Κηφισιά 4-0: Ξανά τεσσάρα και άλλο ένα ευχάριστο απόγευμα στο Καραϊσκάκης

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 4-0 της Κηφισιάς για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Super League και έκανε το τέσσερα στα τέσσερα στο Καραϊσκάκης στα παιχνίδια του πρωταθλήματος. Ο Κααμπί άνοιξε το σκορ στο 21′ με πέναλτι, ο Ποντένσε στο 25′ έκανε το 2-0, ενώ ο Γιόβετιτς στο 64′ από την άσπρη βούλα ανέβασε τον δείκτη. Ο Ιμπόρα διαμόρφωσε το σκορ.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες σ’ ένα ευχάριστο απόγευμα για τον κόσμο της ομάδας. Λίγες μέρες μετά την ήττα από τη Φράιμπουργκ, οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 4-0 της Κηφισιάς στο Καραϊσκάκης για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ αποφάσισε να ανοίξει το rotation, να δώσει λεπτά συμμετοχής, αλλά και να ξεκουράσει άλλους βασικούς παίκτες. Οι Πειραιώτες βρήκαν δύο φορές λύση από την άσπρη βούλα, με τον Κααμπί στο 21′ και τον Γιόβετιτς στο 64′. Με κεφαλιά σκόραρε και ο Ποντένσε στο 25ο λεπτό, ενώ ο Ιμπόρα στο 90+4′ διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Κάπως έτσι, ο Ολυμπιακός παραμένει στην κορυφή της Stoiximan Super League με 13 βαθμούς και δύο αγωνιστικές περισσότερες από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ακολουθεί με εννέα.

Μάλιστα, οι Πειραιώτες έχουν κάνει το τέσσερα στα τέσσερα εντός έδρας στο πρωτάθλημα με τρίτη συνεχόμενη εντός έδρας τεσσάρα μετά από αυτές κόντρα στ Ατρόμητο και Λαμία. Στους τέσσερις πόντους παρέμεινε η Κηφισιά.

Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που είχε την πρώτη τελική του παιχνιδιού με σουτ του Σολμπάκεν στο 3′, ωστόσο η Κηφισιά ήταν εξαιρετικά απειλητική στην αντεπίθεση. Στο 5′ ο Ματέους έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 9′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Ο Τετέι βρέθηκε απέναντι από τον Πασχαλάκη, ο οποίος απέκρουσε.

Στο 15′ ο Ματέους είχε νέα ευκαιρία με ένα γυριστό σουτ στην κίνηση, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Πασχαλάκη. Στο 21ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν. Ο Ρέτσος έβγαλε την μπάλια προς τον Ποντένσε, ο οποίος έπεσε στην περιοχή μετά το μαρκάρισμα του Πέιου από πίσω, με τον Κατοίκο να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Κααμπί ανέλαβε την εκτέλεση και α λα Πανένκα έκανε το 1-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός διπλασίασε τα τέρματα του. Ο Ορτέγκα έκανε το γέμισμα στην περιοχή από τα αριστερά, ο Ποντένσε αφύλακτος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Από εκεί και πέρα οι ερυθρόλευκοι πήραν τα ηνία στον έλεγχο και είχαν χαμένο τετ α τετ με τον Όλα Σολμπάκεν στο 40ο λεπτό.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με άστοχη κεφαλιά του Τετέι έπειτα από γέμισμα του Μασούρα. Ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου τον έλεγχο και στο 53′ ο Ολυμπιακός απείλησε με κεφαλιά του Βιθέντε Ιμπόρα. Στο 60′ η Κηφισιά αντέδρασε με καλή στιγμή του Αντερέγκεν. Ωστόσο, λίγο αργότερα οι ερυθρόλευκοι έκαναν τρία τα τέρματά τους.

Ο Παπασάββας κλώτσησε χαμηλά τον Γιόβετιτς από πίσω και ο Κατοίκος έδειξε πέναλτι. Ο Μαυροβούνιος ανέλαβε την εκτέλεση και με άριστο τρόπο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0. Στο 70ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι βρήκαν δίχτυα, με τον Καρβάλιο, ωστόσο ο Μαυροβούνιος ήταν εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να έχει το πάνω χέρι στο παιχνίδι και στο 78′ ο Σκάρπα δοκίμασε το πόδι του, αστοχώντας όμως αρκετά. Ο ρυθμός έπεσε προς το φινάλε, όμως οι ερυθρόλευκοι βρήκαν και τέταρτο γκολ. Ο Μπιέλ εκτέλεσε κόρνερ, ο Ιμπόρα πήρε κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα στο 90+4′.

• ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Κίνι, Ρέτσος (74′ Πορόσο), Ντόι, Ορτέγκα, Αλεξανδρόπουλος (58′ Καρβάλιο), Σκάρπα, Καμαρά (46′ Ιμπόρα), Σολμπάκεν (69′ Μπιέλ), Ποντένσε, Ελ Κααμπί (58′ Γιόβετιτς).
  • ΚΗΦΙΣΙΑ: Κρίστινσον, Μασούρας (61′ Γκόμπελιτς), Κάπαν, Βαφέας, Λούμορ, Πέιος (72′ Αντούνες), Παπασάββας (72′ Κωνσταντακόπουλος), Σάντος (61′ Ιλίεφ), Ιπαλίμπο (80′ Παρράς), Αντερέγκεν, Τετέι