Βόλεϊ

Ολυμπιακός – Νεφτοχιμίκ 3-1: Μπήκε με το δεξί στον προκριματικό όμιλο του Champions League (+video)

Το πρώτο βήμα έκανε ο Ολυμπιακός προκριματικό όμιλό του για το Champions League. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 3-1 σετ (25-20, 27-29, 25-17, 26-24) της Νεφτοχιμίκ και πήραν το πρώτο τρίποντο σ’ ένα δύσκολο όπως εξελίχθηκε παιχνίδι.

Οι ερυθρόλευκοι στοχεύουν στην πρωτιά, ώστε να προκριθούν στους ομίλους, ενώ να σημειωθεί πως στο Champions League περνάει και ο καλύτερος δεύτερος.

Οι ερυθρόλευκοι από το πρώτο σετ θέλησαν να δείξουν την ανωτερότητά τους. Έτσι, άρχισαν να χτίζουν ένα σερί, παρά τις μικρές αντιδράσεις της βουλγαρικής ομάδας, και κατάφεραν να κάνουν το +5. Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός και έτσι έκανε το 1-0 με 25-20.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά το δεύτερο σετ, επιχείρησε να χτίσει σερί, όμως η Νεφτοχιμίκ κατάφερε να μείνει κοντά, να ισοφαρίσει και να περάσει μπροστά με 12-11. Το δεύτερο σετ συνέχιζε να είναι ισορροπημένο και υπήρχαν διαφοροποιήσεις στο σκορ. Οι Βούλγαροι πάτησαν γκάζι και έφτασαν μέχρι και στο +3.

Οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν και έφεραν το σετ στα ίσα και να περάσουν και μπροστά για το 20-19. Όμως το ματς παρέμενε ισορροπημένο, οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους να κλείσουν το σετ, με την… μπίλια να κάθεται στην Νεφτοχιμίκ που με 29-27 ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά δυνατά, όμως αυτή τη φορά έχτισε μία ασφαλή διαφορά, την οποία διεύρυνε όσο κυλούσε το παιχνίδι, δίχως να έχει διαθέση να το κάνει θρίλερ. Έτσι, έκανε το 2-1 με 25-17 σετ.

Η Νεφτοχιμίκ επιχείρησε να χτίσει σερί στις αρχές του τετάρτου σετ. Όμως ο Ολυμπιακός δεν άφησε την βουλγαρική ομάδα να ξεφύγει, έκανε την ανατροπή και κατάφερε να αποκτήσει σαφές προβάδισμα.

Οι ερυθρόλευκοι επέτρεψαν στον αντίπαλό τους να πλησιάσει στον πόντο και εν τέλει να ισοφαρίσει 23-23, όμως οι ερυθρόλευκοι ήταν ψύχραιμοι, έβγαλαν καλές άμυνες και έκλεισαν το ματς με 26-24.