Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-3: Χάλασε τα γενέθλια στον “αιώνιο” αντίπαλο με δήλωση τίτλου…

Ανήμερα της συμπλήρωσης 99 χρόνων από την ίδρυση του Ολυμπιακού, ο Παναθηναϊκός έφυγε θριαμβευτής από το “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, επικρατώντας με 3-1 στην πρεμιέρα των πλέι οφ της Super League και με αποτέλεσμα αυτό παραμένει για τα καλά στη μάχη της κορυφής.

Μόλις στο 2ο λεπτό ήρθε η πρώτη τελική φάση στο παιχνίδι και ήταν από πλευράς Παναθηναϊκού. Σε μια βαθιά μπαλιά ο Μπακασέτας επιχείρησε να πάρει την κεφαλιά, η μπάλα κόπηκε, έφτασε στον Ιωαννίδη, ο οποίος έκανε το σουτ εκτός περιοχής και ο Πασχαλάκης μπλόκαρε. Παρ’ όλα αυτά, το ματς δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για το “τριφύλλι” που στο 6′ αναγκάστηκε να προχωρήσει σε αλλαγή τερματοφύλακα. Χάθηκε αρκετός χρόνος από την εξέλιξη αυτή και επηρέασε τον ρυθμό των δύο ομάδων. Σταδιακά, ο Ολυμπιακός άρχισε να ανεβάζει την πίεσή του και κατάφερε να βρει νωρίς το γκολ που έψαχνε. Ο Ελ Κααμπί έκανε τη σέντρα προς τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Όρτα που έδωσε στον Ποντένσε, ο οποίος με δυνατό σουτ στο αριστερό “παραθυράκι” του Λοντίγκιν έγραψε το 1-0 στο 24ο λεπτό. Λίγο μετά ήρθε νέα τελική από τον Πορτογάλο εξτρέμ των Πειραιωτών, ο οποίος επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού. Στο 41′ το “τριφύλλι” έφθασε στην ισοφάριση. Έπειτα από ωραία ενέργεια του Μπερνάρ, ο Έσε έδιωξε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Βραζιλιάνου, αλλά η μπάλα έφθασε στον Μπακασέτα, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 1-1. Οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 45’+3′ να πάρουν ξανά το προβάδισμα, καθώς ο Ναβάρο αστόχησε από πλεονεκτική θέση, έπειτα από σέντρα του Ορτέγκα. Τελικά, ο Παναθηναϊκός γύρισε το ματς πριν το ημίχρονο και “πάγωσε” το φαληρικό στάδιο. Οι φιλοξενούμενοι κυκλοφόρησαν ωραία τη μπάλα, ο Μπακασέτας έκανε το σουτ, ο Πασχαλάκης απέκρουσε, όμως ο Ιωαννίδης ήταν στο κατάλληλο σημείο και σκόραρε για το 2-1 στο 45’+4′.

Διαβάστε περισσότερα στο ertsports

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Κάρμο, Μπιανκόν, Ορτέγκα, Έσε (80′ Ιμπόρα), Όρτα (59′ Τσικίνιο), Μασούρας (59′ Φορτούνης), Ποντένσε (80′ Γιόβετιτς), Ναβάρο (73′ Ελ Αραμπί), Ελ Κααμπί.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι (6′ Λοντίγκιν), Κώτσιρας, Ακαϊντίν, Αράο, Μλαντένοβιτς, Πέρεθ, Τσέριν, Μπακασέτας (83′ Μαντσίνι), Παλάσιος (75′ Ούγκο), Μπερνάρ (83′ Τζούρισιτς), Ιωαννίδης (83′ Σπόραρ).