Βόλεϊ

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-2: Από περίπατος ντερμπάρα για το 32ο οι Πειραιώτες – Δηλώσεις (+vids)

Μεγάλος τελικός στο Ρέντη με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 3-2 του Παναθηναϊκού και να κατακτά το 32ο πρωτάθλημα στην ιστορία του. Δεκάλεπτη διακοπή λόγω ρίψης αντικειμένου στο 4ο σετ, χωρίς τον Τζούριτς από τα μέσα του 2ου οι Πειραιώτες.

Σε έναν τελικό που αρχικά φαινόταν πως θα ήταν υγιεινός περίπατος, αλλά μετατράπηκε σε απόλυτη ντερμπάρα, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 (25-17, 25-19, 20-25, 21-25, 15-12) του Παναθηναϊκού και κατέκτησε το 2ο συνεχόμενο πρωτάθλημα που ήταν και το 32ο στην ιστορία του.

Το ντέρμπι «αιωνίων» σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Τζούριτς που βγήκε εκτός στα μέσα του 2ου σετ και φυσικά και από την διακοπή δέκα λεπτών λόγω ενός μπουκαλιού που πέταξαν οι οργανωμένοι στον πάγκο του Παναθηναϊκού. Στην συνέχεια υπήρξε και εκκένωση της συγκεκριμένης θύρας.

Όσον αφορά τους «πράσινους» βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, πήγαν να χάσουν σχεδόν με κάτω τα χέρια, αντέδρασαν, ισοφάρισαν σε 2-2, αλλά στο τάι μπρέικ δεν τα κατάφεραν και έτσι είναι σαν να πέταξαν στα σκουπίδια και το πλεονέκτημα έδρας που κέρδισαν στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Με περίπατο το 1-0 ο Ολυμπιακός

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ στο οποίο κυριάρχησε απόλυτα ο Ολυμπιακός, παρότι αρχικά καλύτερα ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 2-4 και 3-5, όμως άμεσα αντέδρασαν οι «ερυθρόλευκοι» και πήραν αυτοί προβάδισμα με 7-6.

Ένα προβάδισμα που μετά το 8-7 όχι μόνο δεν έχασαν, αλλά το αύξησαν πολύ παραπάνω παίρνοντας έτσι με χαρακτηριστική ευκολία το πρώτο σετ με 25-17. Ένα σετ στο οποίο οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι, με τους φιλοξενούμενοι να χάνουν το ένα σερβίς μετά το άλλο έχοντας συνολικά 9 με συνέπεια να βρεθούν πίσω χωρίς να φέρουν αντίσταση.

Ακόμα πιο άνετα το 2-0

Μπορεί το 2ο σετ να έληξε με 25-19 για τον Ολυμπιακό, αλλά οι Πειραιώτες το κατέκτησαν ακόμα πιο εύκολα και από το πρώτο. Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι μπήκε πολύ πιο δυνατά και στο δεύτερο και πήρε από νωρίς ένα προβάδισμα που συνεχώς μεγάλωνε, φτάνοντας μάλιστα μέχρι και το 23-14, με τον «ερυθρόλευκους» να έχουν χάσει και από το 17-11 τον Τζούριτς που τραυματίστηκε. Στο διάστημα αυτό ο Παναθηναϊκός δεν υπήρχε στο τάραφλεξ του Ρέντη, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο. Αν μάλιστα οι γηπεδούχοι δεν έκαναν με την σειρά τους λάθη, τότε η διαφορά θα είχε ξεφύγει ακόμα παραπάνω. Θα λέγαμε πως το -5 ήταν και τιμητικό για τους «πράσινους» που δε μπήκαν ποτέ ούτε στο δεύτερο σετ.

Αντίδραση με Φράγκο και Πετρέα και 2-1 ο Παναθηναϊκός

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε πολύ καλύτερος από όσο στα δύο προηγούμενα. Εκμεταλλεύτηκε την σημαντικότατη παρουσία του Τζούριτς, ειδικά πάνω στο φιλέ και πήρε από νωρίς ένα προβάδισμα, έχοντας ως παίκτες κλειδιά τους Φράγκο και Πετρέα. Στο 12-18 ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και ως ένα σημείο το κατάφερε μειώνοντας στους 2 (16-18), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση, ο Κασαμπαλής έπαιξε πρώτο χρόνο έχοντας στο μπλοκ τον Βαϊόπουλο και με ευκολία όπως φαίνεται και από το 20-25 πήρε το σετ μειώνοντας σε 2-1.

Τεράστιο ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και σε μια βλακεία

Στο 4ο σετ είδαμε ένα μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες. Το πρώτο στο 3ο τελικό. Οι Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός πήγαιναν πόντο πόντο από την στιγμή που οι «πράσινοι» με ένα 6-0 σερί έκαναν το 6-8 από το 6-2. Στην συνέχεια προηγήθηκαν με 3, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα δικό τους 4-0 προηγήθηκαν με 19-18 παίρνοντας την φάση του αγώνα με φοβερή άμυνα και μπλοκ στον Ερνάντες. Εκεί όμως που είχαν το μομέντουμ, ένας οπαδός του Ολυμπιακού πέταξε ένα μπουκάλι και χτύπησε τον στατιστικολόγο των φιλοξενουμένων, ο τελικός διακόπηκε για 10 λεπτά, εκκενώθηκε το πέταλο και οι «πράσινοι» με τον Φράγκο μεγάλο πρωταγωνιστή πήραν το σετ με 21-25 και έκαναν έτσι το 2-2.

Φοβερό τάι μπρέικ με τον Ιντάλγκο να το κρίνει με άσο

Και έτσι φτάσαμε στο πέμπτο και τελευταίο σετ, ένα σετ που θα μας πήγαινε είτε στο 32ο πρωτάθλημα του Ολυμπιακού, είτε στο 5ο τελικό που θα γινόταν στο Μετς την ερχόμενη Πέμπτη. Οι γηπεδούχοι παρά την απογοήτευση από την απώλεια του 4ου σετ και την εκκένωση της Θύρας των οργανωμένων, μπήκαν πολύ πιο δυνατά και πήραν προβάδισμα 5 πόντων (7-2). Οι «πράσινοι» με την σειρά τους όμως αντέδρασαν και έφτασαν να ισοφαρίσουν σε 9-9 μπαίνοντας δυνατά στο ματς και πάλι και με άσο του Πετρέα προηγήθηκαν με 9-10.

Παρότι είχαν αυτοί το μομέντουμ, ο Ολυμπιακός με ένα δικό του 3-0 από επίθεση του Στερν (κερδήθηκε με βίντεο τσεκ) και δύο συνεχόμενα μπλοκ έκανε το 12-10 και στο 14-12 ο Ιντάλγκο με άσο έκανε το 15-12 και έδωσε το πρωτάθλημα στους Πειραιώτες.

Πρώτος σκόρερ για τους θριαμβευτές ήταν ο Στερν με 25 πόντους και τον ακολούθησαν οι Ιντάλγκο με 14 και Κουμεντάκης με 10. Για τους ηττημένους ο Ερνάντες είχε 20, με τον Πρωτοψάλτη να ακολουθεί με 11 και τον Φράγκο με 10.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-2 (25-17, 25-19, 20-25, 21-25, 15-12)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσους, 52 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων ενώ του Παναθηναϊκού από 7 άσους, 49 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ), Στερν 25 (21/40 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (7/14 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 35% υπ. – 35% άριστες), Τράβιτσα 1 (1/4 επ.), Τζούριτς 6 (4/4 επ., 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 14 (12/28 επ., 2 άσοι, 42% υπ. – 38% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 25% υπ. – 15% άριστες), Βαϊόπουλος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κομητούδης, Δαλακούρας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής, Κόβαρ 2 (2/8 επ., 80% υπ. – 70% άριστες), Ρανγκέλ 2 (2/5 επ.), Ερνάντες 20 (17/43 επ., 3 άσοι), Βουλκίδης 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 11 (9/24 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. – 33% άριστες) / Ζήσης (λ., 56% υπ. – 48% άριστες), Πετρέας 8 (3/4 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Μάρκου, Φράγκος 10 (7/17 επ.), Κωστόπουλος (λ.), Κερν.