Ολυμπιακός – Πανσερραϊκός 2-0: Αποστολή εξετελέσθη με “κλειδί” τον Φορτούνη και σκόρερ Μπιέλ – Αραμπί

Ο Μπιέλ άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ στο 63ο λεπτό, ενώ ο Αραμπί από τα έντεκα βήματα διαμόρφωσε το αποτέλεσμα. Η είσοδος του Φορτούνη στο 59′ άλλαξε άρδην την εικόνα των ερυθρόλευκων, οι οποίοι αντιμετώπισαν δημιουργικές δυσκολίες.

Οι Σερραίοι, στην επιστροφή τους στη λίγκα μετά από 11 χρόνια, αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 4ο λεπτό εξαιτίας της αποβολής του Χάγιεκ. Μάλιστα, είχαν ευκαιρία και για γκολ, αλλά ο Άλεξιτς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι μετά την εκτέλεση πέναλτι και ενώ το ματς ήταν στο 0-0.

Πλέον, ο Ολυμπιακός στρέφει την προσοχή του στον αγώνα της Πέμπτης (24/8, 22:00) και τον πρώτο αγώνα με την Τσουκαρίτσκι για τα playoffs του Europa League.

Ο Ολυμπιακός από τα πρώτα λεπτά θέλησε να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού, ενώ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα μόλις στο 4ο λεπτό. Ο Χάγιεκ ανέτρεψε τον Μπιέλ, ο οποίος έφευγε μόνος του απέναντι στον Χόβαν. Στην αρχή ο διαιτητής έδειξε κίτρινη κάρτα, ωστόσο αφού έλεγξε τη φάση στο VAR, έδωσε κόκκινη στον ποδοσφαιριστή του Πανσερραϊκού.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας, όμως δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις μπροστά από την άμυνα των Σερραίων. Στο 9ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ευκαιρία. Ο Μπιέλ επέστρεψε από τα δεξιά στον Καρβάλιο, ο οποίος πλάσαρε στην περιοχή, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να φεύγει άουτ.

Στο 26′ οι Πειραιώτες είχαν νέα ευκαιρία για γκολ. Ο Αλεξανδρόπουλος τροφοδότησε τον Μπιέλ δεξιά της περιοχής. Ο Ισπανός έκανε το διαγώνιο σουτ, με τον Μασούρα να μπαίνει στην πορεία της μπάλας με εξουδετερωμένο τον Χόβαν, όμως δεν μπόρεσε να βρει στόχο. Ο Πανσερραϊκός προσπάθησε, αλλά δεν έγινε απειλητικός, ενώ ο Ολυμπιακός δεν έγινε επικίνδυνος με τα μακρινά σουτ που δοκίμασε.

Ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ ήθελε να αλλάξει πράγματα άμεσα και έτσι πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Ελ Κααμπί, Κίνι και Σκάρπα, ο οποίος έκανε και ντεμπούτο λίγες μέρες μετά την άφιξή του στην Ελλάδα. Ο Πανσερραϊκός λίγο έλειψε να προηγηθεί. Μετά από παρέμβαση του VAR, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για χέρι του Μαντί Καμαρά μετά από κεφαλιά του Γκοτζαμανίδη. Ο Άλεξιτς ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι στο 55ο λεπτό.

Ο Ισπανός προπονητής έριξε στη μάχη και τον Φορτούνη βλέποντας τον κίνδυνο. Εν τέλει στο 63ο λεπτό ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα. Σε φάση διαρκείας, ο Ροντινέι είδε τον Μπιέλ εκτός περιοχής. Ο Ισπανός κοντρόλαρε με το στήθος εκτέλεσε με το αριστερό και έκανε το 1-0, σε μία φάση που είχε την συμβολή του 30χρονου Έλληνα μεσοεπιθετικού.

Η είσοδος του Φορτούνη είχε δώσει νέο αέρα στον Ολυμπιακό, με τον 30χρονο να δημιουργεί συνθήκες με τις κινήσεις του και να ανοίγει χώρους. Στο 66′ ο Ελ Κααμπί πήρε την κεφαλιά μετά το γέμισμα του Μαντί Καμαρά, όμως ήταν για λίγο άστοχος.

Ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να είναι κυρίαρχος και να έχει τελικές, αλλά και την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Σκάρπα να σουτάρει όποτε του παρουσιαζόταν η ευκαιρία. Στο 86′ ο Φορτούνης κέρδισε πέναλτι από τον Πεταυράκη. Ο Αραμπί ανέλαβε την εκτέλεση στο 87′ και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα, το οποίο έμεινε έως το φινάλε.

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόη, Ρέτσος, Ραμόν (46′ Κίνι), Μαντί Καμαρά (76′ Ιμπόρα), Καρβάλιο (46′ Σκάρπα), Αλεξανδρόπουλος (58′ Φορτούνης), Μασούρας (46′ Ελ Κααμπί), Μπιέλ, Αραμπί.

Πανσερραϊκός: Χόβαν, Γκοτζαμανίδης, Χάγεκ, Πεταυράκης, Ντανκερλούι, Πηλέας (76′ Μασκανάκης), Θυμιάνης, Στάικος (76′ Ουεντραόγκο), Μούργος (38′ Τομάς), Χατζηστραβός (59′ Αυλωνίτης), Άλεξιτς (60′ Γούλερι).