Ολυμπιακός Β’ – Γιούχτας 3-1: Σε περιπέτειες τώρα οι “Κρητικοί”..

Ο Ολυμπιακός Β’ επικράτησε στον Ρέντη 3-1 επί του Γιούχτα στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League 2 στον Β’ Όμιλο χάρη στα γκολ των Κωστούλα και Μπα.

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Β, ο οποίος ήταν επιβλητικός επί του Γιούχτα, επικρατώντας στον Ρέντη 3-1 για τη 17η αγωνιστική της Super League 2 στον Β’ Όμιλο.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό ήταν στο 3ο λεπτό του αγώνα, με τον Μπα να πατάει περιοχή και να απειλεί τον Πρινιωτάκη, ο οποίος απέκρουσε το πλασέ του.

Ο Πρινιωτάκης χρειάστηκε να επέμβει ξανά μετά από τρία λεπτά, αποκρούοντας το δυνατό σουτ του Μπρίνιτς. Το γκολ ωστόσο, για τους ερυθρολεύκους δεν άργησε πολύ.

Στο 20ό λεπτό της αναμέτρησης ο Κωστούλας με ωραία ατομική ενέργεια έφτασε στο ύψος της μεγάλης περιοχής, σούταρε με δύναμη, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Έξι λεπτά μετά ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα για ανατροπή του Κωστούλα από τον Κόλα. Ο Μπα ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε από τα 11 βήματα και έγραψε το 2-0.

Στο φινάλε του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν, όμως, ο Νοικοκυράκης με δυνατό σουτ έξω απ’ την περιοχή έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι του Παπαδούδη.

Ο Μπρίνιτς πέτυχε το τρίτο γκολ του Ολυμπιακού με πλασέ από πλάγια θέση στο 53′. Στο 74′ οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν νέο πέναλτι μετά από χέρι του Κορνηλάκη. Ο Μαρίνος ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά αστόχησε στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Το μοναδικό γκολ για τον Γιούχτα πέτυχε στο 80ό λεπτό ο Λώλης, μειώνοντας σε 3-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ολυμπιακός Β’ (Α. Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα (78′ Τσέλιος), Σγούρης, Αποστολόπουλος, Κουτσίδης, Κεραμίδας, Μπρίνιτς (78′ Πινακάς), Κωστούλας, Κεϊτά (65′ Μαρίνος), Μουζακίτης (65′ Λιάτσος), Αργυρίου.

Γιούχτας (Ανυφαντάκης): Πρινιωτάκης, Γελαδάρης (82′ Κίσσας), Λιποράσε (63′ Κορνιλάκης), Θεοδωράκης, Πολυχρόνης, Κόλα, Λώλης, Νοικοκυράκης (75′ Βρεττός), Μπουτσάκης (63′ Κωστανάσιος), Μπρους (63′ Τσίρης), Αλεξόπουλος.