Ολυμπιακός – Βίρτους Μπολόνια 74-69: Με άμυνα από ατσάλι… φουλάρει για πλεονέκτημα (+videos)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Βίρτους Μπολόνια με 74-69, κρατώντας την Ιταλική ομάδα στους 23 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και πλέον μπορεί να διεκδικήσει μια από τις θέσεις στην τετράδα της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε την Βίρτους Μπολόνια στο “ΣΕΦ” για την 28η αγωνιστική της Euroleague.

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν μπήκαν πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά, με τους Ιταλούς να παίζουν αρκετά γρήγορα στο τρανζίσιον χωρίς να έχουν εύκολους πόντους. Με το πέρας των πρώτων 3 λεπτών, οι γηπεδούχοι χρησιμοποίησαν τον Μουσταφά Φαλ για να οργανώσουν τις επιθέσεις τους, με τον Ιζάια Κάναν να έχει ρόλο εκτελεστή σε πολλά από τα πλάνα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Οι Ιταλοί βρήκαν ελεύθερα σουτ με τον Μπελινέλι και τον Παγιόλα για να κλείσουν με προβάδισμα στην πρώτη περίοδο ενός πόντους (22-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι ανέβασαν ρυθμό, παίζοντας καλύτερα στην άμυνα της και δημιουργώντας ρήγματα στην άμυνα των Πειραιωτών. Ο Μπελινέλι έπαιξε αρκετές φορές σε καταστάσεις “πικ εν ρολ” έχοντας ως συμπαραστάτη τον Σενγκέλια, εκτελώντας από τα 6,75 για να ανεβάσει ακόμα και σε διψήφια επίπεδα την διαφορά των Ιταλών.

Ο Ολυμπιακός έψαξε αντίδραση και την βρήκε με εύστοχες προσπάθειες του Πίτερς και του Παπανικολάου για να ρίξουν την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, κλείνοντας την διαφορά στο ημίχρονο στους 9 με 46-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έπαιξε απίστευτη άμυνα, περιορίζοντας την Βίρτους πετυχαίνοντας μόλις πέντε πόντους, εκ των οποίων οι τρεις ήταν από βολές. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν την ανατροπή, γυρνώντας από το -9 και έβαλαν γερές βάσεις για την νίκη στην τελευταία περίοδο. Το επί μέρους σκορ της περιόδου ήταν 20-5 και το σκορ περιόδου έκλεισε στο 57-51.

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με την άμυνα τους να μην αλλάζει καθόλου και να κάνει ακόμα πιο δύσκολο το έργο της Βίρτους, που δεν είχε καμία απάντηση στο δεύτερο μέρος. Οι Ιταλοί έκαναν μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή, αλλά οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και συνέχισαν όπως είχαν μπει στο πρώτο ημίχρονο. Το τελικό σκορ 74-69 δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα στον Ολυμπιακό με αντίπαλο την Βίρτους και μπαίνει στην τελική ευθεία με την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό που θα κρίνει πολλά για την συνέχεια της κανονικής διάρκειας της Euroleague.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 37-46, 57-51, 74-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουίλιαμς-Γκος 6 (2/5 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 4 (1/3 δίποντα, 2/4 βολές), Κάναν 12 (3/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης, Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 11 (5/6 δίποντα, 1/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 16 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 8 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 7 (2/5 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 8 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λούντμπεργκ 6 (2/7 σουτ, 2/3 β ολές), Μπελινέλι 10 (1/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές), Παγιόλα 6 (2), Ντόμπριτς 5 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο), Σενγκέλια 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Χάκετ 10 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Μίκι 7 (3/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ζίζιτς 4, Ντάνστον 2, Αμπάς 4.