Σπορ

Ουγγαρία – Ελλάδα 12-14: Ιδανική πρεμιέρα στο Ευρωπαϊκό πόλο Γυναικών (+videos)

Η Ελλάδα πήρε σπουδαία νίκη επί της Ουγγαρίας με 14-12 στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος πόλο γυναικών κι έβαλε πλώρη για τα νοκ άουτ.

Η Ελλάδα έδειξε τα “δόντια” της απέναντι στην Ουγγαρία και με 14-12 επιβλήθηκε στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου  φέρνοντάς την πολύ κοντά στην απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού.

Ο αγώνας άρχισε με χαμένες ευκαιρίες των δύο χωρών στην παίκτρια παραπάνω και την Ουγγαρία να παίρνει προβάδισμα τελικά με την Γκρέτα Κούρουτς-Γκουρισάτι. Το γκολ αυτό αφύπνισε τις Ελληνίδες, που έκαναν την ανατροπή με τις Ειρήνη Νίνου (είχε και δοκάρι) και Ελένη Ξενάκη.

Πλέον, οι Ουγγαρέζες ήταν σε θέση κυνηγού, με τις Αθηνά Γιαννοπούλου και Μαργαρίτα Πλευρίτου να δίνουν προβάδισμα στην Ελλάδα.

Η δευτεραθλήτρια Ευρώπης το 2022 άρχισε το 2ο οκτάλεπτο με δοκάρι της Ελευθερίας Πλευρίτου και εύστοχο χτύπημα πέναλτι της Νικόλ Ελευθεριάδου. Το δεύτερο γκολ της Νίνου στο παιχνίδι έμοιαζε να ανοίγει τη διαφορά, όμως στην πραγματικότητα επανέφερε την Ουγγαρία στον αγώνα.

Οι Ρίτα Κέστελι-Νατζ με πέναλτι και η Κριστίνα Γκάρντα ισοφάρισαν και στην 3η περίοδο η Ντόρα Λεϊμέτερ έβαλε για πρώτη φορά από το 1-0 μπροστά στο σκορ την Ουγγαρία. Η Ελλάδα (που είχε και δύο διαδοχικά δοκάρια στη 2η περίοδο), σκόραρε με τη Γιαννοπούλου έπειτα από οκτώ λεπτά ξηρασίας.

Πλέον, η Ελλάδα κυνηγούσε και ισοφάρισε με τη Μαργαρίτα Πλευρίτου γκολ της Γκάρντα, με την Ιωάννα Χυδηριώτη να κάνει το ίδιο σε γκολ της Βάντα Βάλι. Η Γκάρντα είπε την τελευταία λέξη με το τρίτο γκολ της σε εννέα λεπτά.

Η Γιαννοπούλου με το δικό της τρίτο γκολ κι η Μαρία Πάτρα με το πρώτο της έκαναν την ανατροπή στην 4η περίοδο. Τα δεδομένα άλλαξαν και πάλι. Η Ουγγαρία κυνηγούσε, αλλά αυτήν τη φορά έμεινε από ανάσες. Η ασταμάτητη Γιαννοπούλου έφτασε στα τέσσερα γκολ στον αγώνα κι η Ελευθεριάδου με το 13-11 ένα λεπτό πριν από το τέλος “κλείδωσε” τη νίκη. Η Ξενάκη με το 14-12 στα 23” πριν από το τέλος έδωσε στην Ελλάδα ιδανική αρχή.

• Τα οκτάλεπτα: 4-4, 2-2, 4-3, 2-5
  • ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Ματζιάρι, Σίλατζι, Βάλι 1, Κούρουτς-Γκουρισάτι 1, Γκεραλντίνε, Παρκς, Κούνα 1, Κέστελι-Νατζ 3, Λεϊμέτερ 3, Ριμπάνσκα, Τίμπα, Γκάρντα 3, Νέσμελι
  • ΕΛΛΑΔΑ: Διαμαντοπούλου, Ε. Πλευρίτου, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 2, Μ. Πλευρίτου 2, Ξενάκη 2, Ασημάκη, Πάτρα 1, Νίνου 2, Β. Πλευρίτου, Γιαννοπούλου 4, Ελληνιάδη, Σταματοπούλου.