Τοπικές Ενώσεις

Παναγρινιακός – Πάμισος 1-2: Η “άλλωση” του Αγρινίου! (+ pics)

Παναγρινιακός – Πάμισος 1-2: Η “άλλωση” του Αγρινίου! (+  pics)

Δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα ο Παναγρινιακός  στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του για τη φετινή σεζόν, απέναντι στον πιο έτοιμο (όπως φάνηκε) Πάμισο Μεσσήνης, στον αγώνα Κυπέλλου Ελλάδας που έγινε στο γήπεδο του Αγίου Κωνσταντίνου και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού.

Παρά την ήττα με σκορ 1-2, η ομάδα του Αγρινίου έδειξε καλά στοιχεία και αν δεν της έλλειπε η αυτοσυγκέντρωση σε συγκεκριμένα κομμάτια της αναμέτρησης, ίσως το τελικό αποτέλεσμα να ήταν διαφορετικό.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 4′ απείλησαν με σουτ του Παπαδόπουλου το οποίο μπλόκαρε ο Μανιάτης. Στο επόμενο λεπτό ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε κόρνερ και ο Δεμπετσιώτης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 7′ τραυματίστηκε ο Παναγιωτόπουλος και αντικαταστάθηκε.

Στο 17′ ο Πάμισος άνοιξε το σκορ με τον Κουλόπουλο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας και σκόραρε ανενόχλητος για το 0-1. Στο 29′ ακυρώθηκε γκολ του Παναγρινιακού ως οφσάιντ, το οποίο πέτυχε ο Άκης Καραλής, όταν έγινε αποδέκτης της μπάλας σε σέντρα του Αγγέλη από δεξιά και η μπάλα βρήκε στον Τουρλίδα πριν φτάσει σε αυτόν. Άλλη μία καλή στιγμή είχε ο Παναγρινιακός στο 43′ με τον Άκη Καραλή, ο οποίος επιχείρησε σουτ έξω από την περιοχή το οποίο μπλόκαρε ο Τόσκα.

Στην επανάληψη η ομάδα του Αγρινίου δέχτηκε νωρίς ένα δεύτερο γκολ, όταν στο 47′ ο σκόρερ του πρώτου γκολ Κουλόπουλος «πάτησε» τη μπάλα και ο Δεμπετσιώτης με συρτό πλασέ έκανε το 0-2. Προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στη συνέχεια ο Παναγρινιακός και ο Βαλάντης Ζώης με τις αλλαγές που πραγματοποίησε προσπάθησε να δώσει πιο επιθετική μορφή στο παιχνίδι της ομάδας του.

Παρόλα αυτά ο Πάμισος συνέχισε να απειλεί και στο 66′ ο Μανιάτης μπλόκαρε σουτ που επιχείρησε ο Δεμπετσιώτης, ενώ στο 70′ ο Βλάχος βρήκε με σουτ το δοκάρι. Καλή στιγμή για τον Παναγρινιακό στο 76′ όταν σε σέντρα του Γκόλια η μπάλα έφτασε στον Στραβοδήμο μετά από κόντρες, όμως το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε ο Τόσκα.

Στο 85′ σειρά του Στραβοδήμου να απειλήσει με σουτ ύστερα από μπαλιά του Βασιλόγιαννη, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι. Τελικά στο 90′ ο Παναγρινιακός κατάφερε να μειώσει στο τελικό 1-2, με φαλτσαριστό σουτ του Βασιλόγιαννη από τα όρια της περιοχής. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Κώστας Καραλής (δεύτερη κίτρινη) για σκληρό μαρκάρισμα σε αντίπαλο.

Διαιτητές: Τσιώρης (Άρτας), Κλεπετσάνης – Τριανταφύλλης (Κορίνθου).

Παναγρινιακός (Χρυσοβαλάντης Ζώης): Μανιάτης, Σωτηρόπουλος, Παναγιωτόπουλος (9′ λ.τρ. Φραγκούλης), Άκης Καραλής, Τσακανίκας, Κώστας Καραλής, Μήλιος (59′ Βασιλόγιαννης), Αγγέλης (59′ Γκόλιας), Κοντογιάννης, Αντωνόπουλος (46′ Μακρυπίδης), Τουρλίδας (46′ Στραβοδήμος).

Πάμισος Μεσσήνης (Νικόλαος Γεωργακλής): Τόσκα, Αριστομενόπουλος, Σταματελόπουλος (46′ Ηλιόπουλος), Μπαστακός, Φιλόπουλος, Τιμπαλέξης (80′ Μιχαλέας), Δεμπετσιώτης, Μπόρχαν (61′ Υμεράσι), Κουλόπουλος (89′ Σωτηρόπουλος), Παπαδόπουλος (89′ Ντίσα), Βλάχος.