Παναιτωλικός-Αστέρας Τρίπολης 0-1: Απέδρασε από το Αγρίνιο ο ψυχωμένος Αστέρας (video)

Χάρις σε ένα γρήγορο γκολ με τον Μιριτέλο και παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 66’, ο Αστέρας Τρίπολης έδειξε χαρακτήρα και έφυγε με ένα τεράστιο “τρίποντο” από το Αγρίνιο (0-1).

φωτό: sport-fm

Χαρακτήρα μεγάλης ομάδας, έβγαλε ο Αστέρας Τρίπολης που απέδρασε από το Αγρίνιο!

Οι Αρκάδες βρήκαν ένα γρήγορο γκολ με τον Μιριτέλο και παρότι έμειναν με δέκα παίκτες από το 66’ λόγω αποβολής του Καρμόνα, δεν λύγισαν και επέστρεψαν στα τρίποντα.

Τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς και τρίτο διαδοχικό εκτός έδρας παιχνίδι που παίρνει κάτι ο Αστέρας (σσ. επτά βαθμούς), ο οποίος ανέβηκε στους 11 βαθμούς.

Την ίδια ώρα, ο Παναιτωλικός γνώρισε άλλη μια ήττα, την δεύτερη… κολλητή στη Stoiximan Super League και παρέμεινε στους 6 βαθμούς, ενώ δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση παρότι πίεσε αρκετά για να βρει το γκολ που θα του έδινε τον βαθμό.

Ντεμπούτο για τον Γκος με τη φανέλα του Αστέρα και… επανεμφάνιση μετά από ένα και πλέον χρόνο για τον Βαλιέντε σε ματς πρωταθλήματος, ενώ υπάρχει ανησυχία για τον τραυματισμό του Μπαρτόλο.

Με τον Ολυμπιακό στην Τρίπολη παίζουν την επόμενη αγωνιστική οι Αρκάδες, με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα κοντράρεται ο Παναιτωλικός.

Πολύ δυνατά μπήκε ο Αστέρας στο ματς, κυκλοφορώντας ωραία την μπάλα. Στο 8ο λεπτό μάλιστα, οι Αρκάδες άνοιξαν το σκορ, με τον Καλτσά να εκτελεί το φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Μιριτέλο και ύστερα πήγε στα δίχτυα για το 1-0.

Στην συνέχεια ο Παναιτωλικός πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχιζε να απειλεί, ωστόσο δεν κατάφερε να μετουσιώσει κάποια φάση σε γκολ. Στο 22’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, όταν ο Ζοάο Πέδρο έκανε το σουτ, ο Φρ. Ντουάρτε μπήκε στη φάση, με αποτέλεσμα η μπάλα να περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου.

Στο 28ο λεπτό ο Αστέρας είχε μια ακόμη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα, όταν ο Μπαρτόλο έκανε μια τρομερή κάθετη, ο Καλτσάς το σουτ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Όλα πήγαιναν καλά για τους Αρκάδες, καθώς είχαν τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο ο Μίλαν Ράσταβατς είδε τον Μπαρτόλο να έχει ένα σφίξιμο στον δικέφαλο και να γίνεται αναγκαστική αλλαγή, με τον Ζουγλή να παίρνει τη θέση του.

Ο Παναιτωλικός στην συνέχεια πήρε μέτρα στο γήπεδο και είχε μια μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 39ο λεπτό. Ο Ζοάο Πέδρο έκανε την κοντινή κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Αστέρας πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα (0-1) κόντρα στον Παναιτωλικό.