Μπάσκετ

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 58-69: Το “ερυθρόλευκο” σερί τίτλων συνεχίζεται… (+videos)

Κυπελλούχος Ελλάδας για τρίτη συνεχόμενη φορά αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός, που κυριάρχησε απέναντι στον Παναθηναϊκό στον τελικό του Final-8 της Κρήτης και με 69-58 πήρε τη νίκη και πρόσθεσε ακόμη μία κούπα στο παλμαρέ του.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τον Παναθηναϊκό, που προηγήθηκε με 4-0 από καλάθια των Ναν και Γκραντ. Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε παραπάνω από δύο λεπτά για να βρει τους πρώτους του πόντους, όμως ισοφάρισε σε 4-4. Οι δύο ομάδες άρχισαν σταδιακά να τροφοδοτούν αρκετά τους Λεσόρ και Φαλ αντίστοιχα και κάπως έτσι ήρθε ένα σερί 6-0 από κάθε πλευρά. Πρώτα για το 10-4 των “πράσινων” και μετά η “ερυθρόλευκη” απάντηση για το 10-10. Οι τυπικά γηπεδούχοι έμειναν μόλις στους δύο πόντους στα τελευταία έξι λεπτά της πρώτης περιόδου και οι Πειραιώτες προσπέρασαν για πρώτη φορά στο σκορ στο φινάλε του δεκαλέπτου, με κάρφωμα του Φαλ, ο οποίος διαμόρφωσε το 14-12 υπέρ του Ολυμπιακού. Χωρίς εύστοχο σουτ από την περιφέρεια ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος, χαρακτηριστικό δείγμα της νευρικότητας που υπήρχε εκατέρωθεν.

Η είσοδος του Ράιτ στην αναμέτρηση με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, έφερε τους “ερυθρόλευκους” στο +4 (16-12), όμως ο Παναθηναϊκός είχε ένα καλό διάστημα σε άμυνα και επίθεση με τον Μήτογλου στη θέση “5” και με σερί 7-0, προσπέρασε για το 19-16 στο 13′. Πολύ καλή δουλειά έκανε ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ προερχόμενος από τον πάγκο για τους τυπικά φιλοξενούμενους, ενώ αισθητή έκανε την παρουσία του και ο Πετρούσεφ. Με το μοναδικό του εύστοχο τρίποντο σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 27-24 δια χειρός Γουόκαπ και πήγε στην ανάπαυλα με +5 (30-25), έχοντας περιορίσει εξαιρετικά τον αριθμό των λαθών του, παίρνοντας δεύτερες ευκαιρίες με επιθετικά ριμπάουντ και παίζοντας πολύ καλή άμυνα πάνω στον Ναν.

Δεν διαφοροποιήθηκε αρκετά η εικόνα της αναμέτρησης μετά την ανάπαυλα, καθώς οι δύο ομάδες συνέχισαν να δίνουν έμφαση στην άμυνα και να είναι το ίδιο νευρικές στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός όμως είχε εμφανέστατο πρόβλημα και δεν μπορούσε να βρει λύσεις απέναντι στην άμυνα του Παναθηναϊκού. Χρειάστηκε 3:40 για να βρει τον πρώτο του πόντο στη τρίτη περίοδο από βολή του Φαλ. Το “τριφύλλι” με συνολικό επιμέρους 7-1 και πρωταγωνιστή τον Μήτογλου, προσπέρασε έπειτα από αρκετή ώρα με 32-31. Άμεσα όμως οι “ερυθρόλευκοι” ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Κάνααν να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 37-34. Το ξέσπασμα του Αμερικανού, “ξύπνησε” και τον Πίτερς, ο οποίος βρήκε στόχο από μακριά για το 42-39 και αφού πρώτα ο Μήτογλου είχε ισοφαρίσει το σκορ. Οι Πειραιώτες ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +8 (47-39), με τον Λεσόρ να αστοχεί σε δύο βολές και τον Παπανικολάου να σκοράρει στον αιφνιδιασμό με την εκπνοή του χρόνου.

Με βολές του Ναν και τρίποντο του Σλούκα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αντιστρέψει το μομέντουμ του αγώνα και να μειώσει σε 49-44, 8:36 πριν το φινάλε του παιχνιδιού. Στο σημείο αυτό ο Ολυμπιακός δεν έχασε τη συγκέντρωσή του και βρήκε πολύτιμες λύσεις επιθετικά από τους Ράιτ και Πετρούσεφ. Οι “ερυθρόλευκοι” έτρεξαν επιμέρους 10-2, με τον Αμερικανό να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι και τον Σέρβο με τρίποντο να φέρνει την ομάδα του στο +13 (59-46) ακριβώς στα μισά της τελευταίας περιόδου. Κάπου εκεί, η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ των Πειραιωτών, οι οποίοι είχαν την ψυχολογία και το καθαρό μυαλό να διαχειριστούν ένα σημαντικό προβάδισμα, οδεύοντας προς το φινάλε της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός πήγε σε μεγάλες επιθέσεις, ξόδεψε αρκετό χρόνο, ήταν αποτελεσματικός στο πλάνο του και δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να πιστέψει στην ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 25-30, 39-47, 58-69

Πηγή: ertsports.gr