Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Μπασκόνια 75-63: Την «έπνιξε» στο ντεμπούτο του Γιόβιτς!

Ο Παναθηναϊκός ήταν απόλυτος κυρίαρχος κόντρα στην Μπασκόνια και ο Στέφαν Γιόβιτς συστήθηκε με τον καλύτερο τρόπο στο ΟΑΚΑ.
Ο Παναθηναϊκός ήταν ισοπεδωτικός κόντρα στην Μπασκόνια στο κλειστό του ΟΑΚΑ, έπαιξε άμυνα για σεμινάριο για 35 λεπτά και με τον Στέφαν Γιόβιτς να μπαίνει για πρώτη φορά στο παρκέ και να του… φτιάχνει το παιχνίδι επικράτησε πιο άνετα από ότι δείχνει το τελικό 75-63.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Δημήτρης Πρίφτης ξεκίνησε τον αγώνα με τους Μποχωρίδη, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Ουάιτ και Έβανς στο παρκέ, θέλοντας να πιέσει στην άμυνα και να δυσκολέψει τους Βάσκους. Όπως και έκανε, με τον Οκάρο Ουάιτ να βγαίνει πάνω στον Μπόλντουιν και να τον περιορίζει (είχε τουλάχιστον 16 πόντους στα προηγούμενα 4 παιχνίδια) και τον Μποχωρίδη να πιέζει αποτελεσματικά τον Γκρέιντζερ. Αυτό είχε ως συνέπεια να έχει η Μπασκόνια κακές επιλογές και να είναι απίστευτα άστοχη.

Παράλληλα, ήταν αποτελεσματικοί στο ριμπάουντ απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες στον τομέα αυτόν και δεν τους έδωσαν πολλές δεύτερες ευκαιρίες με εξαίρεση μια φάση που έφερε 4 συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ. Με τους Έβανς και Οκάρο να δίνουν πολλές λύσεις και επιθετικά (11 και 10 πόντοι, αντίστοιχα στο πρώτο μέρος) οι «πράσινοι» πήραν γρήγορα διψήφια διαφορά (14-4) στο 5′ και δεν την έχασαν ποτέ στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Στέφαν Γιόβιτς πέρασε στο παρκέ 3 λεπτά πριν από το τέλος του δεκαλέπτου και παρά την μεγάλη αποχή έδειξε πως θα αλλάξει εικόνα τον Παναθηναϊκό. Ήταν εξαιρετικός αμυντικά οργάνωσε με υπομονή (2 ασίστ στο πρώτο μέρος) και εκτέλεσε όταν βρήκε την ευκαιρία (1/1 τρίποντα). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο 22-8 υπέρ των «πράσινων», ενώ στο δεύτερο οι πράσινοι συνέχισαν με την ίδια ενέργεια αμυντικά και με την Μπασκόνια να τα… σπάει έξω από τα 6.75μ. (0/13 στο πρώτο μέρος). Το αποτέλεσμα ήταν το ημίχρονο να ολοκληρωθεί στο +18 (38-20).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τον Γιόβιτς στην πεντάδα στο δεύτερο ημίχρονο και συνέχισε με… πατημένο το γκάζι, ανεβάζοντας κι άλλο τη διαφορά. Ο Νέντοβιτς ήταν αυτός που πήρε το… όπλο του επιθετικά με αποτέλεσμα να έρθει γρήγορα το +25 και το νταμπλ σκορ (50-25), με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 57-32.

Η τέταρτη περίοδος ήταν πλέον διαδικαστική, με τον Μαντζούκα και τον Αβδάλα να παίρνουν χρόνο συμμετοχής, όπως και ο Στέφαν Γιόβιτς για να βρει το συντομότερο αγωνιστικό ρυθμό και την Μπασκόνια να βρίσκει την ευκαιρία να ρίξει τη διαφορά στο τελικό 75-63.

Τα δεκαλεπτα: 22-8, 38-20, 57-32, 75-63.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μποχωρίδης 3 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καββαδάς 4 (4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 7 (3/8 σουτ, 5 ασίστ), Κασελάκης 7 (1), Γουάιτ 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Αβδάλας, Γιόβιτς 6 (0/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Νέντοβιτς 16 (6/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 14 (1), Μαντζούκας 2, Σαντ Ρος 4 (1/6 σουτ, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Σπάχια): Πίτερς Λ. (0/5 σουτ), Ραϊέστε, Μπάλντουιν 16 (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπαρέρα 3 (1), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Γκρέιντζερ 7 (2/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Φοντέκιο 11 (0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ίνοκ 11 (11 ριμπάουντ), Γκεντράιτις 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 22/41 δίποντ, 8/18 τρίποντα, 7/9 βολές, 29 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 1 επιθετικό), 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Μπασκόνια: 20/46 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 5/6 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Στη διαβολοβδομάδα που ακολουθεί, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ θα παίξει πρώτα με τη Μονακό στο ΟΑΚΑ (1/2) κι εν συνεχεία με την Μπαρτσελόνα στο Palau Blaugrana (3/2). Από την πλευρά της, η Μπασκόνια επιστρέφει στη Fernando Buesa Arena για να υποδεχθεί κατά σειρά τη Ζενίτ (1/2) και τον Ολυμπιακό (4/2).