Παναθηναϊκός – Ρεν 1-2: Πάλεψε, αλλά τιμωρήθηκε -Δηλώσεις (+vids)

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε για πρώτη φορά στο φετινό Europa League, με 2-1 από την Ρεν μέσα στη Λεωφόρο, έχοντας ευκαιρίες για κάτι καλύτερο και δοκάρι στο 97′.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος από τη Ρεν στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης για την 3η αγωνιστική του Europa League, αλλά δύο στιγμές αδράνειας στην αρχή κάθε ημιχρόνου, μαζί με την αστοχία του, στοίχισαν την ήττα με 2-1 στη Λεωφόρο.

Οι «πράσινοι» μείωσαν με πέναλτι του Ιωαννίδη, τα γκολ των Γκουιρί και Καλιμουεντό, είχαν πολλές ευκαιρίες για να πετύχουν τουλάχιστον ένα γκολ ακόμα (18 τελικές προσπάθειες), με αποκορύφωμα το δοκάρι του Μλαντένοβιτς στο 97′ και το κακό τελείωμα του Μαντσίνι στη συνέχεια της φάσης.

Έτσι έμειναν στους 4 βαθμούς, με την Ρεν να ανεβαίνει στους 3, ενώ εκκρεμεί ο αγώνας της Βιγιαρεάλ με τη Μακάμπι Χάιφα, λόγω της εμπόλεμης κατάστασης στο Ισραήλ.

Η εξέλιξη του ματς

Οι Γάλλοι αιφνιδίασαν τον Παναθηναϊκό και πήρε το προβάδισμα στο 7’ όταν Ο Λε Φε βρήκε χώρο για να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά στο πίσω δοκάρι κι ο Γκουιρί που είχε κάνει κίνηση στην πλάτη της άμυνας του «τριφυλλιού» με πλασέ έκανε το 0-1.

Στο 24’ ο Μανταντά απέκρουσε εντυπωσιακά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσέριν, ενώ στο 33’ από το γύρισμα του Παλάσιος, ο Τζούριτσιτς εκτέλεσε με το δεξί πάνω από τα δοκάρια της Ρεν.

Ακολούθησαν δύο μεγάλες ευκαιρίες του Παναθηναϊκού τις οποίες «ξόδεψε» στο 41’ με τον Ιωαννίδη (άουτ) και στο 42’ με τον Τζούριτσιτς (μπλόκαρε ο Μανταντά), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το εις βάρος του 1-0.

Σαν να μην έφτανε αυτό, η Ρεν μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με ανάλογο τρόπο με το πρώτο μέρος. Με εντυπωσιακό τακουνάκι του Καλιμουεντό, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ρίντερ, έκανε το 0-2.

Ο Παναθηναϊκός έψαξε αντίδραση και στο 58’ ο Ασενιόν ανέτρεψε εντός της περιοχής τον Παλάσιος. Ο διαιτητής Πινέιρο, έπειτα από υπόδειξη του VAR τσέκαρε τη φάση στο βίντεο κι έδειξε την εσχάτη των ποινών, με τον Ιωαννίδη να ευστοχεί απ’ την άσπρη βούλα και να μειώνει στο 60’ σε 1-2.

Η γαλλική ομάδα προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα με τον Μπρινιόλι να δείχνει τρομερά αντανακλαστικά στις προσπάθειες των Καλιμουεντό στο 71’ και Γκουιρί στο 82’ διατηρώντας τον Παναθηναϊκό «ζωντανό» για να διεκδικήσει την ισοφάριση. Ισοφάριση που εντέλει δεν ήρθε παρά την ασφυκτική πίεση των «πράσινων» στο φινάλε, καθώς στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων η μπάλα, στη σέντρα σουτ του Μλαντέμοβιτς, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι για να απομακρύνει στη συνέχεια ο Μπελοσιάν πάνω στη γραμμή την προσπάθεια του Μαντσίνι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (79’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (62’ Βιλένα), Παλάσιος (62’ Αϊτόρ), Τζούριτσιτς (74’ Σπόραρ), Μπερνάρ (62’ Μαντσίνι), Ιωαννίδης.

ΡΕΝ (Μπρούνο Ζενεσιό): Μανταντά, Ασινιόν, Ομάν, Μπελοσιάν, Τρουφέρ (80’ Τεάτ), Μπουριγκό (30’ λ.τρ. Σανταμαρία), Μάτιτς, Λε Φε (46’ Ρίντερ), Μπλα, Γκουιρί (90’+1’ Τεριέ), Καλιμουεντό (79’ Ντεζιρέ Ντουέ).