Europa Conference League, Αμπερντίν – ΠΑΟΚ 2-3: Μέγας «Δικέφαλος», το γύρισε από το 0-2 + Δηλώσεις (+vids)

Europa Conference League: Ο ΠΑΟΚ έχανε με 0-2 στο 58’, αλλά με τρομερή ψυχή επέστρεψε και νίκησε 3-2 στη Σκωτία, με buzzer beater πέναλτι του Σβαμπ στο 90+6’.

Τεράστιος ΠΑΟΚ! Ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά δεν σταμάτησε να παλεύει και πέτυχε μια μεγάλη ανατροπή, για το «3 στα 3» στον όμιλο του.

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου πήγαν να πληρώσουν ένα καταστροφικό δεκάλεπτο, καθώς Μιόβσκι (50’) και Πολβάρα (58’) έβαλαν τον ΠΑΟΚ με την πλάτη στον τοίχο.

Μάλιστα, αυτό συνέβη μετά από ένα πρώτο ημίχρονο, όπου η ελληνική ομάδα κυριάρχησε και το μόνο που του έλειψε ήταν ένα γκολ. Ο Κωνσταντέλιας έκανε δύο μαγικές ενέργειες, αλλά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.I

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν πέταξε λευκή πετσέτα, μείωσε με τον Ντεσπόντοφ στο 73ο λεπτό κι ισοφάρισε με τον αρχηγό του, Βιεϊρίνια στο 84’.

Στις καθυστερήσεις, ο Οζντόεφ κέρδισε πέναλτι μετά από έλεγχο της φάσης στο VAR κι ο Σβαμπ με buzzer beater στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή.

Διαιτητής: Σεμπάστιαν Γκισχάμερ (Αυστρία)
Κίτρινες: Ρούμπεζιτς – Σβαμπ,, Εκόνγκ.
ΑΜΠΕΡΝΤΙΝ (Μπάρι Ρόμπσον): Ρόος, Γκάρτενμαν, Ρούμπεζιτς, Γιένσεν, Ντέβλιν, Πολβάρα (72’ Χέις), Σίνι, ΜακΚένζι, ΜακΓκραθ (73’ Κλάρκσον), Μιόφσκι (72’ Λόπες), Μπάρον.
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες (63’ Μπάμπα), Σβαμπ, Τσιγγάρας (63’ Οζντόεφ), Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Τάισον (73’ Ντεσπόντοφ), Τόμας (64’ Σαμάτα).