Θρύλε των γηπέδων: Στην κορυφή της Ευρώπης με τριάρα στη Μίλαν – Δηλώσεις (+videos)

Θρύλε των γηπέδων: Στην κορυφή της Ευρώπης με τριάρα στη Μίλαν – Δηλώσεις  (+videos)

Θρύλε των γηπέδων: Στην κορυφή της Ευρώπης με τριάρα στη Μίλαν τα «χρυσά» πιτσιρίκια του Ολυμπιακού!

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση και σκοράροντας τρεις φορές στο δεύτερο ημίχρονο του μεγάλου τελικού, η Κ19 του Ολυμπιακού επιβλήθηκε με 3-0 της Μίλαν και ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης!

Έδωσαν ιδανικό τέλος στην παραμυθένια φετινή ευρωπαϊκή τους πορεία και οι Νέοι του  Ολυμπιακού!
Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση στον μεγάλο τελικό του φετινού Youth League κόντρα στην πολύ ισχυρή Μίλαν, οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν την ιστορική νίκη με 3-0 και έγιναν η πρώτη ελληνική ομάδα που ανεβαίνει στην κορυφή ευρωπαϊκής διοργάνωσης!

Κυρίαρχος στο μεγαλύτερο μέρος της σπουδαίας αναμέτρησης και αλάνθαστος αμυντικά ο Ολυμπιακός, μπορεί να μην μετουσίωσε την ξεκάθαρη ανωτερότητά του σε προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά κατάφερε να πάρει την ιστορική νίκη πετυχαίνοντας τα τρία του γκολ μέσα σε διάστημα επτά λεπτών, από το 59′ έως το 66′!

Ο Μουζακίτης… άνοιξε τον δρόμο προς τον θρίαμβο, εκτελώντας εύστοχα πέναλτι που δόθηκε για χέρι του Σταλμάχ στα 59′, λιγότερο από δύο λεπτά αργότερα, ο Παπακανέλλος σκόραρε από πολύ πλάγια θέση μετά από υπέροχη ατομική προσπάθεια, ενώ ο Μπακούλας διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 66′, με ένα ονειρεμένο ανάποδο ψαλίδι!

Στο μυαλό των κόουτς

Με το κλασικό του 3-4-3 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Σωτήρης Συλαϊδόπουλος, επιλέγοντας την ίδια ενδεκάδα που αγωνίστηκε και στον ημιτελικό με τη Ναντ. Ο Σίνα υπερασπίστηκε την εστία, έχοντας μπροστά του τριάδα στόπερ τους Κώστα Κωστούλα, Κουτσίδη και Πρεκατέ. Ο Κουτσογούλας ξεκίνησε στη δεξιά πλευρά του γηπέδου, ο Αλαφάκης στην αριστερή και οι Μπακούλας, Μουζακίτης ήταν τα δύο χαφ, πίσω από την επιθετική τριάδα των Παπακανέλλου, Πνευμονίδη και Χαράλαμπου Κωστούλα.

Ίδια ενδεκάδα με τα ημιτελικά επέλεξε και ο Ιγκάντσιο Αμπάτε, επιλέγοντας σύστημα 4-3-3 με τον Ραβέιρε τερματοφύλακα, τους Μάνι, Σίμιτς, Ενσιαλά και Μπαρτεσάγκι τετράδα άμυνας, τους Στάλμαχ, Μαλασπίνα και Τζερόλι τριάδα στον άξονα, ενώ οι Σκότι, Σία και Καμάρντα αποτέλεσαν την επιθετική τριάδα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε εντυπωσιακά στα πρώτα λεπτά του τελικού, δημιουργώντας την πρώτη ευκαιρία του για να ανοίξει το σκορ στο τρίτο κιόλας λεπτό, όταν ο Μπάμπης Κωστούλας έκλεψε στο μισό της Μίλαν και έδωσε όμορφη πάσα στον Πνευμονίδη, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να βγει νικητής στο τετ-α-τετ του με τον Ραβέιρε, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Μπακούλας σούταρε ψηλά άουτ.

I
Πιέζοντας πολύ ψηλά και δυσκολεύοντας πάρα πολύ την άμυνα των «ροσονέρι» στη μετάβαση της μπάλας, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν και δεύτερη μεγάλη ευκαιρία στο 9’, με Πνευμονίδη και Παπακανέλλο να συνεργάζονται άψογα και με τον δεύτερο να πλασάρει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι, ενώ στο 11’ ο Πνευμονίδης μπήκε ξανά απειλητικά στη μεγάλη περιοχή της Μίλαν και ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα των Ιταλών, με διαιτητή και VAR να λένε «παίζετε».

Μετά την κυριαρχία του Ολυμπιακού στο πρώτο εικοσάλεπτο, η Μίλαν ισορρόπησε το ματς και πήρε περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της, χωρίς όμως να δυσκολεύει ιδιαίτερα την πολύ καλά οργανωμένη και αλάνθαστη άμυνα της ομάδας του Συλαϊδόπουλου. Στο 28’ η Μίλαν έφτιαξε την πρώτη τελική της, με ένα μακρινό σουτ του Τζερόλι να περνάει πολύ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σίνα, ενώ στο 30’ ο ο Κουτσίδης απομάκρυνα το επικίνδυνο γύρισμα του Σκότι.

Στο 38’ ο Ολυμπιακός έχασε την τρίτη μεγάλη του ευκαιρία, με τον Πνευμονίδη να κάνει άψογη ατομική προσπάθεια και με την μπάλα να φτάνει στον Κουτσογούλα, ο οποίος έκανε το συρτό γύρισμα για τον Μπακούλα, αλλά εκείνος πλάσαρε αδύναμα πάνω στον Ραβέιρε, από πάρα πολύ πλεονεκτική θέση.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Μίλαν εμφανίστηκε βελτιωμένη, ασκώντας μεγάλη πίεση στην άμυνα των «ερυθρόλευκων» και χάνοντας σημαντική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 53′, με τον Σίνα να αντιδρά σωστά σε προσπάθεια του Σκότι. Στο 58′ και μετά από εισήγηση των VAR, δόθηκε πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού για χέρι του Σταλμάχ, με τον Μουζακίτη να εκτελεί εύστοχα για το 1-0!
Λιγότερο από δύο λεπτά αργότερα και μετά από πολύ γρήγορη αντεπίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» διπλασίασαν το προβάδισμά τους «αγκαλιάζοντας» την κούπα, όταν ο Παπακανέλλος μπήκε στη μεγάλη περιοχή της Μίλαν, απέφυγε με τρομερή προσποίηση τον Σταλμάχ και πλάσαρε εύστοχα από πολύ πλάγια θέση, για το 2-0! Μάλιστα, στο 66′ ο Ολυμπιακός έκανε και το 3-0, «κλειδώνοντας» τη νίκη με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο, αφού μετά από μια σέντρα του Κουτσογούλα, ο Μπακούλας με ένα αδιανόητο ανάποδο ψαλίδι, νίκησε τον τερματοφύλακα των Ιταλών!

Στα εναπομείναντα λεπτά και μέχρι το τέλος, η Μίλαν πίεσε ψάχνοντας ένα γκολ ελπίδας, αλλά ο Σίνα δήλωσε «παρών» με μερικές εντυπωσιακές επεμβάσεις, καταφέρνοντας να κρατήσει ανέπαφη την εστία του και διατηρώντας το σκορ στο 3-0 μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, το οποίο βρήκε τα τρομερά «μωρά» του Συλαϊδόπουλου να πανηγυρίζουν έξαλλα την ιστορική τους επιτυχία!

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ολυμπιακός (Συλαϊδόπουλος): Σίνα, Κ. Κωστούλας, Κουτσίδης, Πρεκατές, Κουτσογούλας, Μπάκουλας (88′ Τανούλης), Μουζακίτης, Αλαφάκης (72′ Δάμα), Παπακανέλλος (76′ Λιατσικούρας), Πνευμονίδης (88′ Γατόπουλος) και Κωστούλας.

Μίλαν (Αμπάτε): Ραβιέρ, Μπαρτεσάγκι, Νσιάλα (69′ Λιμπεράλι), Σίμιτς, Μάνι, Τζερόλι, Μαλασπίνα, Σταλμάχ (62′ Σίμελχακ), Σία (79′ Σάλα), Σκότι, Καμάρντα (79′ Μπονόμι).