Πανσερραϊκός – Αστέρας 2-0: Καθάρισε στο δεύτερο μέρος με Ουάρντα και Αυλωνίτη

Πανσερραϊκός – Αστέρας Τρίπολης 2-0: Καθάρισε στο δεύτερο μέρος με Ουάρντα και Αυλωνίτη και ξεμπλέκει

Ο Πανσερραϊκός πήρε το τρίποντο κόντρα στον Αστέρα και ξέφυγε από τις επικίνδυνες θέσεις εδραιώνοντας τη θέση του στη νέα Stoiximan Super League. Ουάρντα και Αυλωνίτης οι σκόρερ για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία.

Ο Πανσερραϊκός επέστρεψε στις νίκες καθώς επικράτησε 2-0 του Αστέρα Τρίπολης με δύο γκολ στο δεύτερο μέρος χάρη στο πέναλτι του Ουάρντα στο 59′ και το τέρμα του Αυλωνίτη στο 74ο λεπτό. Τα λιοντάρια έφτασαν τους 30 βαθμούς και ξεφεύγουν από τη δύσκολη θέση, ενώ οι Αρκάδες είναι στους 31 στα playouts της Stoiximan Super League.

Το πρώτο μέρος είχε λίγες καλές στιγμές με τις δύο ομάδες όμως να έχουν από ένα δοκάρι. Πρώτοι οι φιλοξενούμενοι με τον Μιριτέλο που σταμάτησε στο δοκάρι και στο 40′ ο Διαμαντής με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Τσιφτσή.

Η εικόνα των δύο ομάδων δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος, όμως ο Πανσερραϊκός εκμεταλλεύτηκε τις φάσεις που του παρουσιάστηκαν και πήρε αυτό το σημαντικό τρίποντο για την παραμονή στην κατηγορία.

Από ένα δοκάρι οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος
Το παιχνίδι ξεκίνησε με αργό ρυθμό. Ο Αστέρας ήταν αυτός που επιχείρησε να κυκλοφορήσει την μπάλα και ο Πανσερραϊκός εκείνος που πίεζε για να κλέψει, ωστόσο οι δύο ομάδες έφτιαξαν λίγες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος.

Ο Αστέρας στην πρώτη του καλή στιγμή στο ματς είχε το δοκάρι με τον Μιριτέλο στο 6′ με σουτ μέσα από την περιοχή, το οποίο σταμάτησε στη συνέχεια ο Χοβάν. Οι δύο ομάδες δυσκολευόντουσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες στις δύο εστίες.

Στο 38′ ήταν η πρώτη απειλή του Πανσερραϊκού με το ωραίο σουτ του Στάικου που πέρασε λίγο άουτ. Στο 40′ οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία για να σκοράρουν, όμως το σουτ του Διαμαντή μέσα από την περιοχή, τράνταξε το δοκάρι του Τσιφτσή. Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες είχαν τρεις τελικές για να σκοράρουν, καμία όμως δεν βρήκε γκολ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο μηδέν.

Στο δεύτερο μέρος το καθάρισε ο Πανσερραϊκός
Το δεύτερο μέρος κινήθηκε στο ίδιο μοτίβο και η πρώτη αξιόλογη στιγμή ήταν το πέναλτι που κέρδισε ο Πανσερραϊκός μέσω VAR για χέρι του Γιαμπλόνσκι. Ο Ουάρντα ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε.
Ο Αστέρας προσπάθησε να πάρει κάτι από το ματς, αλλά έγινε ελάχιστα απειλητικός στα καρέ του Χοβάν. Στο 70′ η προσπάθεια του Γιαμπλόνσκι πέρασε άουτ, αλλά τέσσερα λεπτά μετά ο Αυλωνίτης καθάρισε το ματς με το δεύτερο γκολ.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανσερραϊκός: Χοβάν, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρεμ, Διαμαντής (46′ Αυλωνίτης), Πεταυράκης, Μορέιρα (82′ λ. τρ. Ουεντραόγκο), Στάικος, Γούλερι (66′ Τομάς), Χατζηστραβός (66′ Σοφιανός), Ουάρντα, Μπετανκόρ (75′ Άλεξιτς).

Αστέρας Τρίπολης: Τσιφτσής, Γκαρθία, Καστάνιο, Χριστόπουλος (60′ Ατιένθα), Άλβαρες, Αλάγκμπε (79′ Γκος), Σουρλής (Γιαμπλόνσκι), Καλτσάς, Μπαρτόλο (79′ Μάντζης), Παλάσιος (60′ Κρεσπί), Μιριτέλο.