Πανσερραϊκός – ΟΦΗ 2-1: Στις Σέρρες δεν χάνει, ανατροπή στο 88′ και τρίποντο με Μούργο

Ο Πανσερραϊκός επέστρεψε στη φυσική του έδρα, επέστρεψε και στις νίκες και μάλιστα με ανατροπή επικρατώντας 2-1 του ΟΦΗ με τον Μούργο να πετυχαίνει το γκολ της νίκης στο 88′ με εκτέλεση πέναλτι.

Δεν χάνει στις Σέρρες ο Πανσερραϊκός με την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία να επιστρέφει στη φυσική της έδρα και να επιστρέφει και στις νίκες επικρατώντας του ΟΦΗ με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή με δύο από τους Χατζηστραβό και Μούργο στο 88′ με εκτέλεση πέναλτι.

Πλέον ο Πανσερραϊκός μετράει τρία στα τρία στις Σέρρες και σκαρφάλωσε στην όγδοη θέση με 12 βαθμούς ενώ ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο και να ανέβει αυτός στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν αρκετά ισορροπημένο και πότε οι γηπεδούχοι, πότε οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και τις ευκαιρίες τους. Ο ΟΦΗ ήταν περισσότερο αναποτελεσματικός σε κρίσιμες στιγμές και ο Πανσερραϊκός βρήκε το δεύτερο γκολ μέσα από ένα πέναλτι που κέρδισε ο Άλεκσιτς λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Καλύτερος ο ΟΦΗ στο πρώτο 20λεπτο που βρήκε το 0-1

Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και ο οποίος με το καλημέρα στο ματς προσπάθησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ για να πάρει προβάδισμα. Κατάφερε μάλιστα να βρεθεί μπροστά στο σκορ στο 16′ ‘οταν ο Γκαγέγκος έκανε μια ωραία κάθετη πάσα στον Ριέρα, αυτός πρόλαβε τον Μπέργκστρομ, απέφυγε τον Χόβαν και από δύσκολη θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά αργότερα μάλιστα οι Κρητικοί θα μπορούσαν να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ όταν ο Μαρινάκης βρέθηκε μέσα στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το διαγώνιο σουτ και ο Χόβαν απομάκρυνε με το πόδι τη μπάλα. Ενώ στο ίδιο λεπτό ο Τοράλ βρέθηκε σε θέση βολής εκτός περιοχής, έκανε το σουτ με τον γκολκίπερ του Πανσερραϊκού να πιάνει χωρίς πρόβλημα τη μπάλα.

Ανέβηκε ο Πανσερραϊκός και ισοφάρισε γρήγορα

Ο Πανσερραϊκός μετά τη συμπλήρωση των πρώτων πέντε λεπτών ανέβασε την απόδοση του, πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να απειλεί και αυτός. Κατάφερε μάλιστα με ένα πανέμορφο γκολ να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο 24′ ο Χατζηστραβός έκανε ωραία το ένα-δύο με τον Μασαρίποφ με τον Έλληνα μέσο να γίνεται ξανά αποδέκτης της μπάλας και με ένα τρομερό σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στο αριστερό γάμα του Μπάουμαν.

Οι γηπεδούχοι που είχαν το μομέντουμ, απείλησαν ξανά στο 34′ με τον Άλεκσιτς από τα δεξιά να μπαίνει στην περιοχή, να κάνει το διαγώνιο σουτ και τον γκολκίπερ των γηπεδούχων να διώχνει σε κόρνερ.

Μάλιστα στο επόμενο λεπτό ο Πανσερραϊκός βρέθηκε κοντά στο 2-1 όταν ο Στάικος μετά την εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μπάουμαν με εντυπωσιακή επέμβαση απομάκρυνε τη μπάλα.

Άστοχος ο ΟΦΗ

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μια αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ ο οποίος είδε τον Τοράλ στο 46′ να τραυματίζεται και να γίνεται αλλαγή δύο λεπτά αργότερα από τον Φελίπε.

Στο 55′ οι Κρητικοί θα μπορούσαν να φτάσουν σε ένα ακόμη γκολ όταν ο Ριέρα έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή μετά την κεφαλιά πάσα του Ντίκο αλλά σούταρε ψηλά άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ είχε μια ακόμη καλή στιγμή. Ο Ριέρα αυτή τη φορά ήταν ο δημιουργός ο οποίος μπήκε από τα δεξιά, γύρισε παράλληλα και ο Γκαγέγκος με προβολή με το αριστερό, περισσότερο απομάκρυνε τη μπάλα, παρά την έστειλε προς την εστία.

Η απάντηση του Πανσερραϊκού ήρθε στο 65′ όταν ο Μορέιρα με ωραία διαγώνια πάσα έβγαλε ανενόχλητο τον Τόμας μέσα στην περιοχή και δεξιά, αυτός έκανε το πλασέ με τη μπάλα να φεύγει εκτός εστίας.

Οι δύο προπονητές ξεκίνησαν τις κινήσεις από τον πάγκο προκειμένου να αλλάξουν τα δεδομένα της αναμέτρησης χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Πέναλτι ο Πανσερραϊκός, ανατροπή με Μούργο

Στο 84′ ο Πανσερραϊκός κέρδισε πέναλτι μέσω VAR. Ο Άλεκσιτς σε βαθιά μπαλιά μέσα στην περιοχή τσίμπησε τη μπάλα με το κεφάλι προ του Καρώ ο οποίος τον έσπρωξε στο έδαφος. Ο Παπαπέτρου έδωσε συνέχεια στο ματς αλλά το VAR τον κάλεσε για on field review. Ο Παπαπέτρου είδε τη φάση και έδωσε πέναλτι.

Ο Μούργος ανέλαβε την εκτέλεση του στο 88′ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 υπέρ του Πανσερραϊκού το οποίο πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους παίκτες και τον κόσμο που βρέθηκε στα δύο πέταλα του γηπέδου καθώς οι κεντρικές θύρες ήταν κλειστές.

Στα λεπτά που απέμεναν δεν άλλαξε κάτι και ο Πανσεραϊκός έφτασε στη νίκη με 2-1 και έκανε το τρία στα τρία στις Σέρρες και μπροστά στον κόσμο του.

Πανσερραϊκός: Χόβαν, Ντανκερλούι (90′ Δεληγιαννίδης), Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Πηλέας (76′ Πεταυράκης), Χατζηστραβός, Μορεϊρα, Στάικος, Τόμας (70′ Μούργος), Μασαρίποφ (76′ Γούλερι), Άλεκσιτς (89′ Κολομπίνο).

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Μαρινάκης, Θοράρινσον, Βούρος, Καρώ (89′ Μοσκέρα), Πασαλίδης, Μεγιάδο (89′ Γκλάζερ), Γκαγέγκος, Ριέρα (88′ Νέιρα), Τοράλ (48′ Φελίπε), Ντίκο.