Πανσερραϊκός – ΟΦΗ 2-2: Ο Μπάκιτς είχε τις απαντήσεις

Πανσερραϊκός – ΟΦΗ 2-2: Ο Μπάκιτς είχε τις απαντήσεις στα γκολ των Σερραίων και οι Κρητικοί έφυγαν με τον πόντο…

Ισόπαλο 2-2 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και τον ΟΦΗ για την 4η αγωνιστική των playouts της Stoiximan Super League, με τον Μπάκιτς να απαντάει (27′, 75′) στα γκολ των Άλεκσιτς (22′) και Μπέτανκορ (33′).

Γεμάτο, αλλά χωρίς νικητή ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και τον ΟΦΗ για την 4η αγωνιστική των playouts της Stoiximan Super League. Η αναμέτρηση στις Σέρρες έληξε ισόπαλη 2-2, με τους γηπεδούχους να προηγούνται δύο φορές, αλλά τους Κρητικούς πάντα να έχουν απάντηση.

Ο Άλεκσιτς άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό, με τον Μπάκιτς να ισοφαρίζει στο 27′ με πέναλτι. Ο Μπέντανκορ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 33′. Στο 75ο λεπτό ο Μπάκιτς πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του, μετά από γύρισμα του Μοσκέρα.

Στην βαθμολογία, οι δύο ομάδες έχουν άνεση. Οι Σερραίοι είναι στη δεύτερη θέση των playouts με 32 πόντους, ενώ ακολουθούν οι Κρητικοί στο -1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ρυθμό, με τον ΟΦΗ να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων μετά τα πρώτα πέντε λεπτά. Στο 12′ οι Κρητικοί βρήκαν δίχτυα με κεφαλιά του Μπάκιτς, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε για επιθετικό φάουλ του Μαυροβούνιου μέσου. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μπάκιτς ήταν απειλητικός με σουτ εκτός περιοχής.

Ωστόσο, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού ο Πανσερραϊκός πήρε το προβάδισμα. Εξαιρετική κάθετη πάσα του Τομάς στον Άλεκσιτς, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Χριστογεώργο, πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η απάντηση των Κρητικών ήταν άμεση. Ο Ριέρα πάτησε στην περιοχή έπεσε μετά από μαρκάρισμα με τον Δεληγιαννίδη και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.

Στο 27ο λεπτό, ο Μπάκιτς εκτέλεσε με σκαψιματάκι, ο Κατσίκας απέκρουσε, όμως ο Μαυροβούνιος πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Πανσερραϊκός, μετά το 1-1 αύξησε την πίεσή του και στο 33ο λεπτό πήρε ξανά προβάδισμα. Ο Ουάρντα εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Δεληγιαννίδης και ο Μπεντανκόρ πήραν την κεφαλιά, με τον Ισπανό να βρίσκει τελευταίος την μπάλα, ο Χριστογεώργος έπεσε χαμηλά στη γωνία του, όμως δεν κατάφερε να διώξει.

Οι Σερραίοι επιχείρησαν να βρουν κι άλλο γκολ, πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, βάζοντας πίεση στον Χριστογεώργο. Στο δεύτερο μέρος ο Πανσερραϊκός επιχείρησε να διαχειριστεί το προβάδισμά του. Ο ΟΦΗ δυσκολευόταν να γίνει απειλητικός, με τους Σερραίους να γίνονται επικίνδυνοι στο 50′ με ωραίο σουτ του Άλεκσιτς από τα δεξιά στην περιοχή και με προσπάθεια του Ουάρντα στο 63′ από τα αριστερά.

Ο ΟΦΗ ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε στην πρώτη του καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος έφερε το ματς στα ίσα. Ο Μοσκέρα κέρδισε την κόντρα από τα αριστερά, έβγαλε στον Μπάκιτς, ο οποίος με τη μία στην καρδιά της περιοχής, έστειλε την μπάλα στην συμβολή των δοκαριών και στη συνέχεια στα δίχτυα.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, δεν υπήρξε κάποια αλλαγή στο σκορ, με τις δύο ομάδες να φεύγουν με τον πόντο.

• ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Κάτσικας, Μπέργκστρομ, Αυλωνίτης, Πεταυράκης, Δεληγιαννίδης, Μορέιρα (60′ Στάικος), Ουεντραόγκο, Τομάς (84′ Μασκανάκης), Ουάρνα, Άλεκσιτς (84′ Σοφιανός), Μπέντανκορ (71′ Χατζηστραβός)
  • ΟΦΗ: Χριστογεώργος, Μαρινάκης, Βούρος, Λουκάο, Τοράρινσον, Μπάκιτς, Γκαγέγος (69′ Μεγιάδο), Τοράλ (74′ Γκλάζερ), Μπάκου (66′ Μοσκέρα), Ριέρα (66′ Αποστολάκης), Ισέκα (74′ Φελίπε)