ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΚ 0-1: Με υπογραφή Τσούμπερ, “τρίποντο” για Γιάννινα

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα επικράτησε δύσκολα με 1-0 του ΠΑΣ στους “Ζωσιμάδες” και πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, επιστρέφοντας στο -1 από την κορυφή.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 7ο λεπτό. Οι παίκτες του Αλμέιδα… έκρυψαν την μπάλα, με τους Σιντιμπέ και Ελίασον να συνεργάζονται, τον Τσούμπερ να βγαίνει απέναντι από τον Κλέιμαν και να τελειώνει ιδανικά για το 1-0. Στο 10′, ο ΠΑΣ έχασε πιθανότατα την… ευκαιρία της χρονιάς. Ο Ροσέρο έστρωσε στον Μπάλαν, αυτός νικήθηκε από τον Στάνκοβιτς και ο Παμλίδης στο ριμπάουντ είδε την μπάλα μπροστά του, προ κενής εστίας, αλλά την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 27′ ο διεθνής Ελβετός άγγιξε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, όμως ο Κλέιμαν σταμάτησε την κεφαλιά του, ενώ στη συνέχεια ο ίδιος έστειλε την μπάλα άουτ με τον Ισραηλινό εξουδετερωμένο.

Στο δεύτερο μέρος οι “κιτρινόμαυροι” κατέβασαν ρυθμό και θέλησαν να διαχειριστούν το υπέρ τους σκορ. Οι Γιαννιώτες από την άλλη προσπάθησαν να πάρουν κάποια μέτρα στο χορτάρι, θέλοντας να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι γηπεδούχοι προσέθεταν νέα ρίσκα. Στο 86′ ο Άμραμπατ απείλησε με ένα μακρινό σουτ, το οποίο πέρασε οριακά άουτ. Εν τέλει η “ένωση” δεν… αγχώθηκε ιδιαίτερα και πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο σε δύσκολη έδρα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Πανάγου, Εραμούσπε, Παντελάκης, Τσαούσης, Καραχάλιος, Ριένστρα, Τζίμας (66′ Λεό), Παμλίδης, Ροσέρο (85′ Κόντε), Μπάλαν (67′ Γκάρο).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς (83′ Μήτογλου), Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Πινέδα (75′ Γαλανόπουλος), Ελίασον (75′ Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος (75′ Πισάρο), Τσούμπερ (75′ Πόνσε).