ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας 0-1: “Χαιρετούν” τα Γιάννενα!

Ο Αστέρας πανηγύρισε τη νίκη 1-0 απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα για την 4η αγωνιστική των playouts της Stoiximan Super League, με το γκολ του Ατιένθα στο 90+3′ να σπρώχνει τους Ηπειρώτες στη δεύτερη κατηγορία.

Με το διπλό έφυγε από τους Ζωσιμάδες ο Αστέρας. Οι Αρκάδες με γκολ στις καθυστερήσεις επικράτησαν 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε των playouts της Stoiximan Super League, είναι με το ένα πόδι (ίσως και κάτι παραπάνω) στη Super League 2, αφού η ήττα ήταν καταδικαστική.

Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Ατιένθα στο 90+3′. Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν βρήκαν λύσεις. Ο Αστέρας βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος και εν τέλει λίγο πριν από το φινάλε πήρε και το τρίποντο.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είναι στην τελευταία θέση με 19 πόντους, ενώ ο Αστέρας πέρασε στην πρώτη θέση των playouts με 34 πόντους, όσους έχει και ο Ατρόμητος.

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν εκείνος που είχε την πρωτοβουλία. Στο 2ο λεπτό ο Ροσάλες είχε ένα άστοχο σουτ, με τον Κόντε να δοκιμάζει την τύχη του στο 4′ με μία γυριστή προσπάθεια που έφυγε έξω. Στο 16′, οι Ηπειρώτες είχαν νέα στιγμή, με κεφαλιά του Τζίνο, που η μπάλα έφυγε άουτ.

Ο ΠΑΣ συνέχιζε να έχει την κατοχή, η έντασή του έπεσε λίγο, αλλά αυξήθηκε ξανά μετά το μισάωρο. Στο 36′ ο Παμλίδης πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, αλλά ήταν άστοχος. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στους γηπεδούχους.

Στο 40ο λεπτό, ο Κιάκος έκανε το γέμισμα από τα αριστερά, ο Ροσάλες άπλωσε το πόδι του και ο Τσιφτσής απέκρουσε δύσκολα. Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες επέστρεψαν στα αποδυτήρια με το μηδέν.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ξεκίνησε με τελική το δεύτερο μέρος, με τον Τζίνο να σουτάρει από μακριά, αλλά να είναι άστοχος. Ο Αστέρας ωστόσο βελτιώθηκε στη συνέχεια της αναμέτρησης. Κράτησε τους Ηπειρώτες μακριά από την περιοχή τους, ενώ ήταν απειλητικός. Στο 67′ ο Κρεσπί είχε καλή στιγμή για το γκολ με σουτ του στο 67′.

Στο 75′ ο Αστέρας είχε ακόμη μία τελική με τον Γιαμπλόνσκι. Ο ΠΑΣ προσπάθησε προς το τέλος του παιχνιδιού να αντιδράσει και να πετύχει ένα γκολ-ανάσα. Ωστόσο, αυτό δεν συνέβη, με τους Ηπειρώτες να μην μπορούν να γίνουν επικίνδυνοι. Σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που πανηγύρισαν τη νίκη στο φινάλε.

Ο Μπαρτόλο εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Ατιένθα παίρνει την κεφαλιά, απέκρουσε ο Νάγκι, πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, το οποίος ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

• ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Νάγκι, Σόρια, Κιάκος, Σομποτσίνσκι, Παντελάκης, Τζίνο (60′ Λεό), Καραχάλιος, Ροσάλες (65′ Ριένστρα), Παμλίδης (65′ Τζήμας), Ροσέρο (60′ Ντεμίρ), Κόντε
  • ΑΣΤΕΡΑΣ: Τσιφτσής, Κάστανο, Ατιένζα, Χουχούμης, Λύρατζης, Γιαμπλόνσκι (90′ Βαλιέντε), Αλάγκμπε (63′ Γκος), Παλάσιος (46′ Μπαρτόλο), Κρέσπι, Καλτσάς (71′ Ζουγλής), Μιριτέλο (89′ Μιριτέλο).