ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 0-3: Ξέφυγε κι άλλο με σούπερ Ποντένσε

O Ολυμπιακός πέρασε θριαμβευτικά και από τους Ζωσιμάδες, επικράτησε 3-0 του ΠΑΣ Γιάννινα με δύο γκολ του Ποντένσε κι ένα του Ροντινέι και ξέφυγε κι άλλο από τους διώκτες του στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League.

Ο Ολυμπιακός ήταν άνετος κι ωραίος στους «Ζωσιμάδες», διευρύνοντας το αήττητο σερί του στο φετινό πρωτάθλημα της Super League και κρατώντας τη θέση του στο «ρετιρέ» της βαθμολογίας. Μάλιστα, εκμεταλλεύτηκαν την ισοπαλία στη Λεωφόρο για να ξεφύγουν κι άλλο από τους διώκτες τους. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 3-0 τον ΠΑΣ, για την 7η αγωνιστική, πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη τους στα Γιάννενα μετά από δύο χρόνια.

Οι Πειραιώτες εξαργύρωσαν το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο τους και τον ορεξάτο Ποντένσε, ο οποίος με δύο γκολ στο 17′ και στο 23′ έθεσε τις βάσεις για την επικράτηση. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ροντινέι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Η αναμέτρηση άρχισε με 18 λεπτά καθυστέρηση, εξαιτίας ενός πανό που είχαν αναρτήσει οι οπαδοί των γηπεδούχων και το οποίο ζητήθηκε από τον διαιτητή του αγώνα να κατέβει. Τελικά μετά από διαβουλεύσεις το πανό καλύφθηκε και έγινε η σέντρα.
Πλέον η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ θα «ταξιδέψει» με ανεβασμένη την ψυχολογία στη Σερβία και θα αναζητήσει στη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League, απέναντι στην Μπάτσκα Τόπολα (5/10), την πρώτη νίκη της στη διοργάνωση.

ΠΑΣ Γιάννινα: Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Μπακαδήμας, Παντελάκης, Λιάσος (62΄ Μπεγκαλα), Μπιλμπάο, Τζίμας (75΄ Γκάρο), Ροσέρο (61΄ Έφορντ), Παμλίδης, Μπάλαν (75΄ Κόντε).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόη, Φρέιρε (46΄ Παρόσο), Ορτέγκα, Καμαρά, Αλεξανδρόπουλος, Φορτούνης (46΄ Γιόβετιτς), Ποντένσε (66΄ Καρβάλιο), Μπιέλ (84΄ Ελ Αραμπί), Ελ Κααμπί (66΄ Μασούρας).