Πέμπτο παιχνίδι ή στέψη στο ΟΑΚΑ;

Τέταρτο ματς για την σειρά τελικών της Μπάσκετ Λιγκ, όπου κλασικά αναμετρούνται Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγείται με 2-1 στη σειρά. Στο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ TV μπορείτε να βρείτε τις ώρες που προβάλλονται, όλα τα ματς που σας ενδιαφέρουν, όπως και το σημερινό ντέρμπι.

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε δύσκολα, στα πρώτα δύο παιχνίδια. Στο τρίτο παιχνίδι με φοβερή αμυντική εμφάνιση, κέρδισε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία των «αιώνιο» αντίπαλό του. Όταν είναι πλήρης, δύσκολα μπορεί να ηττηθεί. Ο Βεζένκοφ έπαιξε ενώ είχε πρόβλημα τραυματισμού, ο Σλούκας επέστρεψε μετά την απουσία του στο ματς του ΟΑΚΑ. Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα συνεχίζει να είναι το ακλόνητο φαβορί για τον τίτλο και θα έχει το προβάδισμα για τη νίκη και στο ματς του ΟΑΚΑ. Αυτό άλλωστε λένε και τα προγνωστικά στοιχήματος, για τον σημερινό αγώνα.

Οι πράσινοι ηττήθηκαν με κακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού του ΣΕΦ και πλέον βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο. Στο πρώτο ματς έχασαν στις λεπτομέρειες, με κακές επιλογές στο φινάλε του παιχνιδιού. Εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες του Ολυμπιακού στο ματς του ΟΑΚΑ όμως και ισοφάρισαν τη σειρά. Ήταν η καλύτερη τους εμφάνιση μετά από καιρό, η οποία σταμάτησε και το μεγάλο σερί των 14 συνεχόμενων νικών. Όλοι στο πράσινο στρατόπεδο περιμένουν το τέλος της φετινής σεζόν, για να χτιστεί η επόμενη ομάδα.