Πρωτάθλημα Κ17 Football League: Νέοι Διαγόρα – Νέοι Καλαμάτας 1-1

Ισοπαλία (1-1) για την Κ17 της Καλαμάτας σήμερα στη Ρόδο

Κ17 Football League: Παρά το γεγονός πως βρέθηκαν να χάνουν από νωρίς στο δεύτερο μέρος, οι νέοι του Διαγόρα μπόρεσαν εν τέλει να “σώσουν την παρτίδα” χάρη σε γκόλ του Φραγκίσκου Λυκοπάντη στο τελευταίο λεπτό του ματς, με το τελικό 1 – 1 κόντρα στους νέους της Καλαμάτας να αφήνει μάλλον αμφότερες τις ομάδες ευχαριστημένες.

Το ματς
Μοιρασμένο ήταν το ματς στο πρώτο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν τρόπο να επιτεθούν κυρίως στην “κόντρα” και τον Διαγόρα να έχει μια σχετικά ελαφριά υπεροχή κυρίως μετά το 20ο λεπτό. Οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν λίγες, ωστόσο οι πιο καλές από αυτές ανήκαν στους γηπεδούχους. Στο 15′ το σούτ του Κρητικού δε βρήκε τον επιθυμητό στόχο και στο 21′ ο Ζέλεφ δοκίμασε το πόδι του από μέση απόσταση αλλά δεν είχε ευτυχή κατάληξη. Μετά το ημίωρο, οι νεαροί ποδοσφαιριστές του “γηραιού” ανέβασαν αισθητά την απόδοση τους και έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες να πάρουν προβάδισμα στο σκόρ.Αρχικά στο 38′ έπειτα από σέντρα του Λυκοπάντη, ο Ρουντζιέρης έκανε την κεφαλιά στην κίνηση αλλά η μπάλα κατέληξε έξω από το δεξί δοκάρι του Παπανικολού και λίγα δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Γιαννουκά για το πρώτο μέρος, ο Διαγόρας έφτασε μια ανάσα από το γκόλ. Συγκεκριμένα στο 45′, ο Κουλούμπρης έπιασε ένα δυνατό σούτ από μακρινή απόσταση, με τη μπάλα να “τραντάζει” το οριζόντιο δοκάρι του Παπανικολού και στη συνέχεια της φάσης, η κεφαλιά του Κότζα στην επαναφορά,  κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του πορτιέρο των Καλαματιανών.

Στην επανάληψη, ο Διαγόρας μπήκε και πάλι με διάθεση να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό, ωστόσο αδυνατούσε να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο μπροστά στα καρέ του πορτιέρο της ομάδας του Βαγγέλη Κουρεντζή.Οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη καλή ουσιαστικά ευκαιρία τους μέχρι εκείνη τη στιγμή στο ματς, κατάφεραν κόντρα στη ροή του αγώνα να πάρουν το προβάδισμα.Ήταν στο 58′ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κανανάι, η άμυνα του Διαγόρα αδράνησε και ο Σκοπέτος με ένα “ξερό” σούτ στην κίνηση, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ορφανό και στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό “γάμμα” της εστίας του, έκανε το 0 – 1 βάζοντας μπροστά στο σκόρ την “μαύρη θύελλα”. Από κει και έπειτα, ο “γηραιός” προσπάθησε να αντιδράσει και να ανεβάσει αισθητά τις γραμμές του, ούτως ώστε να φτάσει κοντά στα καρέ του Παπανικολού και να βρει το γκόλ της ισοφάρισης, αλλά οι παίκτες του Παναγιώτη Μπεκιάρη ήταν αρκετά επιπόλαιοι στην τελική προσπάθεια και φάνηκαν να μην έχουν καθαρό μυαλό.Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Διαγορίτες τα έπαιξαν “όλα για όλα” πίεζοντας αισθητά τα καρέ του αντίπαλου πορτιέρο.Στο 80′ ο Καντής επιχείρησε ένα πλασέ από μέση απόσταση αλλά ο Παπανικολός έδιωξε με τα πόδια την μπάλα και στο 86′ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζέλεφ, δεν είχε ευτυχή κατάληξη, με τη μπάλα να καταλήγει έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι. Ενώ όλα έδειχναν ότι οι νέοι της Καλαμάτας θα έφευγαν από το γήπεδο Παστίδας με ένα σπουδαίο τρίποντο, με τη συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας του ματς, ο Διαγόρας μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσα.Συγκεκριμένα μετά από γύρισμα του Παπασταματίου από τα αριστερά, ο Ρουντζιέρης έκανε το σούτ στην κίνηση, η μπάλα “τράνταξε” το αριστερό κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων και στη συνέχεια αφού κατέληξε στον Λυκοπάντη, ο τελευταίος με ωραίο γυριστό σούτ, την έστειλε στο αριστερό “παραθυράκι” του Παπανικολού, κάνοντας το 1 – 1, σκόρ που έμελλε να μείνει μέχρι τέλους.

Διαιτητής ηταν ο Τάσος Γιαννουκάς με βοηθούς τους Τσέτσο, Τάση.

Διαγόρας (Παναγιώτης Μπεκιάρης): Ορφανός, Κουλούμπρης, Χότζα, Ζερβός, Κοντός(75’ Καντής), Ρουντζιέρης, Κότζα(61’ Παπασταματίου), Χριστόφ(46’ Μαγκούλιας), Λυκοπάντης, Κρητικός(84’ Σάββας), Ζέλεφ

Καλαμάτα (Βαγγέλης Κουρεντζής): Παπανικολός, Σκοπέτος, Σάλα(85’ Δημητρίου), Ψυχογιάννης, Μηστριώτης, ΠαναγιωτόπουλοςΔικαιουλάκος(84’ Ρουλάς), Γουρνάς, Ρουμελιώτης, Μουζάκης(72’ Μάτσι), Κανανάι