Σπορ

Roland Garros: Επέστρεψε στο… θρόνο και έγραψε ιστορία ο Τζόκοβιτς (vids)

Roland Garros: Ιστορία έγραψε ο Νόβακ Τζόκοβιτς μετά την κατάκτηση του τουρνουά στο Παρίσι, μια και έφτασε τους 23 τίτλους στην καριέρα του σε Grand Slam, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Ράφα Ναδάλ με 22.

Ο Σέρβος τενίστας απέδειξε πως συγκαταλέγεται στους κορυφαίους του αθλήματος, καθώς επιβλήθηκε 3-0 σετ (7-6, 6-3, 7-5) του Κάσπερ Ρουντ και έφτασε τους 94 τίτλους στο Tour, πιάνοντας στην τρίτη θέση όλων των εποχών τον Ιβάν Λεντλ. Παράλληλα, αυτή ήταν η τρίτη φορά που ο «Νόλε» κατέκτησε το γαλλικό Open, στον 7ο τελικό της καριέρας του.

Πάντως, ο μεγάλος τελικός δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Νόβακ Τζόκοβιτς, μια και ο Νορβηγός αντίπαλός του άρχισε με break στο πρώτο sercive game του Σέρβου, παίρνοντας προβάδισμα 3-0 και 4-1. Όμως, σ’ εκείνο το σημείο ο «Νόλε» ξεκίνησε την αντεπίθεση του.

Με «όπλο» του την σταθερότητα στην baseline πίεσε τον Ρουντ και κατάφερε να στείλει το πρώτο σετ στο tie-break, το οποίο κατάφερε να πάρει σχετικά άμεσα, 7-1, κάνοντας παράλληλα το 1-0 έπειτα από μία ώρα και 23 λεπτά.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα για τον Σέρβο τενίστα, καθώς ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοσή του και έφτασε σχετικά εύκολα στο 2-0 σετ (6-3). Από την πλευρά του, ο Κάσπερ Ρουντ προσπάθησε να αντιδράσει στο 3ο σετ, όμως ο «Τζόκερ» έκανε break στο 11ο game και τελικά μπόρεσε να πάρει τη νίκη 3-0 σετ, με 7-5.