Serie A: Σαρωτική πρεμιέρα για τη Γιουβέντους (+videos)

Εντυπωσιακά άρχισε το Καμπιονάτο η «γηραιά κυρία» επικρατώντας 3-0 στην έδρα της Ουντινέζε – «Στραβοπάτημα» για Ρόμα και Λάτσιο.

Πριν ένα χρόνο η Γιουβέντους είχε αφήσει βαθμούς στο Ούντινε. Στην πρεμιέρα της σεζόν 2023-24, δεν ήθελε να το ρισκάρει. Έτσι με αποφασιστικότητα και ποιότητα, έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στο Καμπιονάτο επικρατώντας 3-0 στο «σπίτι» της Ουντινέζε.

Ο Φεντερίκο Κιέζα μόλις στο δεύτερο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους «μπιανκονέρι». Με πέναλτι του Βλάχοβιτς στο 20’ έγινε το 2-0 και τα πάντα «κλείδωσαν» στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν ο Ραμπιό διαμόρφωσε το 3-0 που ήταν και τελικό αποτέλεσμα.

Νωρίτερα, η Ρόμα δεν άρχισε καλά το πρωτάθλημα μένοντας στο 2-2 στο «Ολίμπικο» με τη Σαλερνιτάνα. Ο Μπελότι άνοιξε το σκορ στο 17’, ε τον Καντρέβα να σκοράρει δύο φορές (36’, 49’) για την ανατροπή των φιλοξενούμενων. Ο Μπελότι και πάλι ήταν αυτός που ισοφάρισε σε 2-2 στο 82’.

Κακό ξεκίνημα και για τη Λάτσιο που ηττήθηκε στο Λέτσε. Αν και προηγήθηκε στο 26’ με τον Ιμόμπιλε, τα γκολ των Άλμκβιστ (85’) και Ντι Φραντσέσκο (87’) διαμόρφωσαν το τελικό 2-1 για τους γηπεδούχους.

Τέλος, η Αταλάντα πέρασε νικηφόρα απ’ την έδρα της Σασουόλο με 2-0. Ο Ντε Κετελάρε στο 83’ και ο Ζορτέα στο 3ο των καθυστερήσεων διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ της πρεμιέρας της Serie A έχουν ως εξής:

Εμπολι-Βερόνα 0-1