SERIE A: Το γκολ της Σαλερνιτάνα που ανέβαλε τη φιέστα της Νάπολι (+videos)

Η Σαλερνιτάνα με γκολ του Ντιά στο 84′ ισοφάρισε στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» και έβαλε ένα προσωρινό στοπ στα πανηγύρια της Νάπολι.

Έφυγε από τη Νάπολη με την ισοπαλία και έδωσε παράταση στην φιέστα των «παρτενοπέι» η Σαλερνιτάνα!

Η ομάδα του Πάολο Σόουζα άντεξε στο σφυροκόπημα των γηπεδούχωμ και στο 84′ με τρομερό γκολ του Ντιά ισοφάρισε το τελικό 1-1 ξενερώνοντας τους γηπεδούχους, που θα χρειαστεί να περιμένουν ακόμη μια αγωνιστική για να κατακτήσουν και μαθηματικά το σκουντέτο.Έμεινε στην ισοπαλία με την Μπολόνια και έχασε την ευκαιρία να ανέβει 2η η Γιουβέντους!

Η Γιουβέντους έμεινε στην ισοπαλία στην έδρα της Μπολόνια και έφτασε τους 60 βαθμούς, χάνοντας την ευκαιρία να προσπεράσει τη Λάτσιο.

Κόλλησε στην ισοπαλία με την Μπολόνια και έχασε ευκαιρία να ανέβει στη δεύτερη θέση η Γιουβέντους (1-1).

Το σύνολο του Μαξ Αλέγκρι έμεινε πίσω στο σκορ στο 10’, ισοφάρισε στο 66’, αλλά δεν κατάφερε να βρει το πολυπόθητο γκολ και να ξεπεράσει τη Λάτσιο, η οποία ηττήθηκε από την Ίντερ.

Αγωνίστηκε για 67’ ως αριστερός μπακ ο Κυριακόπουλος, έμεινε στον πάγκο ο Λυκογιάννης.

Μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Ορσολίνι ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα απέναντι στον Σέζνι και έκανε το 1-0.

Στο 30’, ήταν η σειρά της «γηραιάς κυρίας» να κερδίσει πέναλτι. Ο Μίλικ έκανε μία κάκιστη εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα εύκολα στα χέρια του Σκορούπσκι. Έτσι, το 1-0 ήταν και το σκορ, με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Γιουβέντους πίεσε για να βρει το γκολ της ισοφάρισης, κάτι που κατάφερε στο 66’. Μετά από ωραία επέλαση του Άλεξ Σάντρο από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε με περιπετειώδη τρόπο στον Μίλικ, ο οποίος με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-1.

Στα εναπομείναντα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρουν το τέρμα της νίκης, με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ και την ομάδα του Αλέγκρι να χάνει μεγάλη ευκαιρία να ανέβει στη 2η θέση.