Super League 2: Γκέλα τα Χανιά, το ντέρμπι η Καλλιθέα, “Χ” ο Ηρακλής

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής στο βόρειο όμιλο και της 11ης αγωνιστικής στο νότιο όμιλο της Super League 2

A’ Όμιλος

Αιολικός-Ηρακλής 1-1

Ο Ηρακλής δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες στον Α’ όμιλο της Super League 2, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Αιολικό στη Μυτιλήνη για τη 13η αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο σκορ με τον Τριανταφυλλάκο στο 13ο λεπτό. Ο “Γηραιός” πάλεψε για την ισοφάριση και είχε την ευκαιρία με τη σέντρα – σουτ του Βιτλή, η οποία σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη ισοφάρισε με τον Κούστα στο 79ο λεπτό και πήρε τον βαθμό. Ο Ηρακλής είναι έβδομος έχοντας 13 βαθμούς, ενώ ο Αιολικός έχει έναν βαθμό λιγότερο.

Αιολικός (Κρισμάρεβιτς): Μιλόγεβιτς, Σινγκ, Κολλαράς, Μαξιμένκο, Καρανίκας, Τριανταφύλλου (88′ Κριμιτζάς), Τζιάσι (46′ Μουχάλης), Τριανταφυλλάκος, Γιόκε, Ενομό, Μανούσος.

Ηρακλής (Αμανατίδης): Παλαβράκης, Χειρίτραντας, Βιτλής, Σιούτας, Γκμπενιόν, Δοϊρανλής, Εμπό, Τόρρες (75′ Καπίγια), Κούστα (90+2′ Τσουμάνης), Σίλβα (88′ Χρουσιέλ), Κουντουριώτης (46′ Σπυρίδης).

Ο Καμπανιακός άλωσε την Καρδίτσα στις καθυστερήσεις
Ο Καμπανιακός έβαλε τέλος στο σερί ηττών στη Super League 2, καθώς νίκησε εκτός έδρας την Αναγέννηση Καρδίτσας και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μάλιστα το γκολ ήρθε στο 90+3′ και πάγωσε τους Θεσσαλούς χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Μανιός. Η ομάδα της Χαλάστρας έφτασε τους εννιά βαθμούς και άφησε τελευταίο τον Απόλλωνα Πόντου, ενώ η Αναγέννηση έχει 14 βαθμούς.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Τυριακίδης): Τσέλιος, Ντουμάνης (65′ Μακρυδάκης), Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Γκόλιας, Κέρθι (65′ Σαλαμούρας), Κοκκίνης (82′ Ζάγγος), Ξύδας (65′ Βερνάρδος), Μπούζας (74′ Αθανασιάδης), Κονίγλιο.

Καμπανιακός (Γ. Αμανατίδης): Κασαπίδης, Λαγωνίδης, Γιουκούδης, Σαρβανίδης, Μάνιος, Προσκυνητόπουλος, Μπούσης, Ν. Καθάριος, Έππας, Φροσύνης, Τότσκα.

Ηλιούπολη – Χανιά 1-0
Η Ηλιούπολη έχει μπει δυνατά στο κόλπο για την πρώτη θέση. Νίκησε 1-0 τα Χανιά εντός έδρας, με την κρητική ομάδα να πέφτει από την κορυφή. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Φουρλάνος στο 20ο λεπτό με κεφαλιά.

Στη βαθμολογία, η Ηλιούπολη με τρίτη συνεχόμενη νίκη έφτασε τους 20 βαθμούς και είναι στο -3 από την πρώτη θέση και στο -2 από τα Χανιά.

Ηλιούπολη (Σ. Παπαδόπουλος): Περιστερίδης, Χάγκαν, Ράμος, Ασίγκμπα, Μπουσάι, Γκοτσούλιας, Παντελίδης, Τοπάλ, Φουρλάνος, Μπαστακός, Βασιλούδης.
Χανιά (Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Νίκολιτς, Τσορνομάζ, Σιλά, Λέμονης, Ντίας, Ελευθεριάδης, Μάναλης, Μανουσάκης.

Τηλυκράτης – Γιούχτας 0-0
Η αναμέτρηση ανάμεσα στον Τηλυκράτη και τον Γιούχτα δεν είχε νικητή. Συγκεκριμένα, το παιχνίδι για την 11η αγωνιστική του Β’ ομίλου έληξε 0-0. Οι Κρητικοί είχαν κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος του αγώνα, με τις φάσεις να λείπουν από το δεύτερο 45λεπτο.

Κάπως έτσι, ο Γιούχτας είναι στην 7η θέση με 14 πόντους στο -5 από την εξάδα, ενώ ο Τηλυκράτης βρίσκεται στην προτελευταία θέση με οκτώ πόντους στο +3 από την Παναχαϊκή.

Τηλυκράτης Λευκάδας (Ναστούλης): Παρδάλος, Γιαννιώτης, Ανδρέου, Κωστόπουλος, Ρίζος, Τόσκα, Ζδράβος, Τεγούσης, Μπελεβώνης, Περιστέρης, Ντοναλντόνι.
Γιούχτας (Σουργιάς): Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Λιποράσε, Μπρους, Κόλα, Φαζός, Αλεξόπουλος, Μπουτσάκης, Ροβίθης, Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης.