Super League 2: Όλα “Χ” στο βορρά, νίκη για Ηλιούπολη στο νότο

Η ομάδα της Λευκάδας έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής κόντρα στους Νικαιώτες με… διπλή ανατροπή, την ώρα που οι Ροδίτες επιβεβαίωσαν ότι βρίσκονται σε ένα πολύ κακό φεγγάρι.

(EUROKINISSI)

“Πράσινοι” και “βυσσινί” έμειναν στο 0-0 στο στάδιο του Δήμου Νεάπολης, στη δεύτερη -χρονικά- αναμέτρηση της 18ης αγωνιστικής του βορείου ομίλου της Super League 2, αποτέλεσμα που… ευνοεί τους Βοιωτούς.

Η ΑΕΛ ήταν κατά γενική ομολογία ανώτερη, βρήκε ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον εξαιρετικό Περντρέου. Οι γηπεδούχοι σκόραραν στις καθυστερήσεις σε αντεπίθεση, αλλά η φάση ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Κάπως έτσι, ο Μακεδονικός έφτασε στους 26 βαθμούς, παραμένοντας φυσικά στην 3η θέση. Η Λάρισα από την άλλη ανέβηκε στην κορυφή με 33 πόντους, όσους έχει και ο Λεβαδειακός με… δύο παιχνίδια λιγότερα.

Στο μοναδικό ματς του βορείου ομίλου στις 15:00, η Αναγέννηση Καρδίτσας φιλοξένησε την Κοζάνη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Καλλέργη στο 34′, όμως με το που έγινε η σέντρα ο Μπούζας ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στα του νοτίου ομίλου, το Αιγάλεω επικράτησε με 1-0 της Παναχαϊκής στην έδρα του. Το τρίποντο το… χάρισε ο Μπάμπης, με τέρμα που πέτυχε στο 61ο λεπτό. Τέλος, στη Ρόδο η Ηλιούπολη κέρδισε με 1-0 τον Διαγόρα και τον υποχρέωσε στην τρίτη σερί ήττα του. Ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Παντελίδης, μιας και έβαλε το μοναδικό γκολ στο 19′

Το ματς της… ημέρας διεξήχθη στη Λευκάδα. Εκεί ο Τηλυκράτης προηγήθηκε στο 22′ με τον Μπελεβώνη, όμως ο Γιακουμάκης ανέτρεψε την κατάσταση με δύο γκολ στο 34′ και το 41′. Οι γηπεδούχοι όμως έκαναν… ανατροπή στην ανατροπή, μιας και βρήκαν γκολ με τον Ρίζο στο 60′ και με τον Νιφορόπουλο στο 68′ για να επικρατήσουν τελικά με 3-2.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική και στους δύο ομίλους της Super League 2: