Super League, ΠΑΣ Γιάννινα-Λαμία 1-4: ΤΡΑΓΩΔΙΑ ο ΠΑΣ…

Super League, ΠΑΣ Γιάννινα-Λαμία 1-4: Ομαδάρα για play offs, γηπεδούχοι στο χείλος του γκρεμού

Super League: Επίδειξη δυνατοτήτων απ’ την εντυπωσιακή Λαμία στα Γιάννινα και νίκη 4-1 επί τους ΠΑΣ – Δύο χαμένα πέναλτι οι φιλοξενούμενοι που ανέβηκαν μόνοι έκτοι, ενώ οι Γιαννιώτες είναι ουραγοί.
Η Λαμία κάνοντας εξαιρετικό ματς στους «Ζωσιμάδες» άφησε τον ΠΑΣ Γιάννινα μόνο τελευταίο στη βαθμολογία, την ώρα που η ίδια ανέβηκε 6η. Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου ήταν σαρωτική κι επικράτησε 4-1, σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι πέρα απ’ τα γκολ που σημείωσαν, είχαν και δύο χαμένα πέναλτι με τον Καρλίτος!

Το πρώτο μέρος ήταν εντυπωσιακό, με τρία γκολ, χαμένο πέναλτι και δοκάρι. Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στα πρώτα λεπτά. Όμως η Λαμία που έχασε και δεύτερο πέναλτι, πέτυχε άλλα δύο γκολ για να ολοκληρώσει το εντυπωσιακό «διπλό» της. Κάπως έτσι ήρθε το 1-4 που ανεβάζει τη Λαμία στους 30 βαθμούς και είναι μόνη 6η ξεπερνώντας τον Αστέρα Τρίπολης. Ο ΠΑΣ Γιάννινα απ’ την άλλη, έμεινε στους 12 και είναι ουραγός του πρωταθλήματος και σε δύσκολη θέση πλέον.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλύτερα το ματς, με τον Νούνιεζ να κόβεται στο 4’ και την κεφαλιά του Τσιλούλη να φεύγει άουτ στο 8’. Ένα λεπτό μετά ο Νούνιεζ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αθανασίου και αρχικά σφυρίχτηκε φάουλ για μαρκάρισμα του Καραχάλιου στον Μαρτίνεθ.

Το VAR ειδοποίησε τον διαιτητή Φωτιά να κάνει έλεγχο της φάσης και τελικά δόθηκε πέναλτι στο 11’! Ο Καρλίτος ανέλαβε την εκτέλεση με τον Αθανασίου να αποκρούει και να σώζει την ομάδα του.

Η Λαμία δεν πτοήθηκε και συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο ματς. Με τον Καρλίτος να παίρνει εκδίκηση για το χαμένο πέναλτι στο 20ο λεπτό, ανοίγοντας το σκορ! Ο Ισπανός βρέθηκε μόνος στην περιοχή προς τα δεξιά και με μονοκόμματο σουτ έκανε το 0-1!

Πριν προλάβει να συνέλθει ο ΠΑΣ Γιάννινα, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Ο Αμαράλ έκανε κούρσα απ’ τα αριστερά, πέρασε όποιον βρέθηκε στο δρόμο του και με δυνατό σουτ νίκησε τον Αθανασίου για το πανέμορφο τέρμα που έφερε το 0-2!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα στο 28’ προσπάθησε να ξεφύγει απ’ το μούδιασμα του κάκιστου ξεκινήματος στο παιχνίδι. Ο Κόντε εκτέλεσε φάουλ από μακριά με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Τα σουτ των Τσιλούλη και Καραχάλιου δεν είχαν αποτέλεσμα στη συνέχεια. Στο 38’ ο Κόντε ξανά, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Τζανετόπουλου ένα λεπτό μετά.

Ο Ροσέρο έκανε πολύ δυνατό σουτ στο 40’, αναγκάζοντας τον Κοσέλεφ σε εντυπωσιακή επέμβαση. Τελικά οι Γιαννιώτες ξαναμπήκαν στο ματς στο 41’. Ο Σόρια έκανε το σουτ με τον Κοσέλεφ να διώχνει αρχικά, αλλά ο Κόντε κινήθηκε στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά μείωσε σε 1-2!

Ο Εραμούσπε είχε κεφαλιά άουτ στο 44’, με τον αμυντικό του ΠΑΣ στο 45’ να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της Λαμίας μετά από σουτ που έκανε εκτός περιοχής! Στην αντεπίθεση ο Μαρτίνεθ σούταρε με τον Αθανασίου να μπλοκάρει. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε ένα απ’ τα καλύτερα και πιο γεμάτα ημίχρονα της φετινής Super League.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν πιο πιεστικά το δεύτερο μέρος. Ο Εραμούσπε είχε σουτ που έφυγε άουτ, ενώ ο Κόντε ανάγκασε τον Κοσέλεφ σε επέμβαση μετά από εκτέλεση φάουλ. Φάσεις που έγιναν μέχρι το 50’. Ο τερματοφύλακας της Λαμίας απέκρουσε και στο 57’ το δυνατό σουτ του Παμλίδη.

Δύο λεπτά μετά, ο Μαρτίνεθ έκανε διαγώνια κίνηση στην περιοχή, πρόλαβε την μπάλα και ο Αθανασίου τον ανέτρεψε ουσιαστικά πριν σκοράρει. Με τον διαιτητή να υποδεικνύει το δεύτερο πέναλτι για τους φιλοξενούμενους.

Την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι ο Καρλίτος. Όμως ο Αθανασίου και πάλι βρήκε τη σωστή γωνία κι απέκρουσε το πέναλτι του Ισπανού. Δεύτερο στο ίδιο ματς με το 1-2 να διατηρείται στο 61’.

Όμως στο 62’ από ήρωας έγινε μοιραίος ο Αθανασίου. Οι παίκτες της Λαμίας έκαναν το γέμισμα, ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ Γιάννινα έκανε μεγάλο λάθος κι έχασε την μπάλα, με τον Τσιλούλη να σκοράρει για το 1-3!

Ντεμίρ και Κιάκος σούταραν άουτ με το ματς να οδηγείται στο τελευταίο του δεκάλεπτο. O ΠΑΣ Γιάννινα έδειχνε πως πλέον δεν είχε ούτε τον τρόπο ούτε την ψυχολογία για να κυνηγήσει κάτι απ’ το ματς. Και οι φιλοξενούμενοι στο 81’ «καθάρισαν» το παιχνίδι. Ο Τσιλούλης βγήκε τετ α τετ με τον Αθανασίου και δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-4!

Τρία λεπτά μετά ο Τσούκαλος μόνος στην περιοχή του ΠΑΣ είδε τον Αθανασίου να αποκρούει το σουτ που επιχείρησε. Κάπως έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στο τέλος της, με το εμφατικό πέρασμα της Λαμίας απ’ τα Γιάννινα με 4-1!

Διαιτητής: Φωτιάς

Κίτρινες: Καραχάλιος, Παντελάκης, Αθανασίου, Τζίμας – Στάνκο, Σλίβκα, Καρλίτος

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γρηγορίου): Αθανασίου, Σόρια (46΄ Λεό), Κιάκος, Εραμούσπε, Παντελάκης, Καραχάλιος (67΄ Ριένστρα), Τζίνο, Οσεϊτούτου, Παμλίδης (82΄ Τζίμας), Ροσέρο (67΄ Ντεμίρ), Κόντε (82΄ Μπάλαν).

ΛΑΜΙΑ (Βόκολος): Κοσέλεφ, Αμαράλ (82΄ Κορνέζος), Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Νούνιες, Στάνκο, Τσιλούλης, Μαρτίνεθ (82΄ Τσούκαλος), Καρλίτος (63΄ Τόσιτς), Σλίβκα (76΄ Σίντκλεϊ).