Superleague

Super League, Ατρόμητος-ΠΑΟΚ 0-2: “Καθάρισε” στο φινάλε

Super League, Ατρόμητος-ΠΑΟΚ 0-2: Οι αλλαγές του έδωσαν τη νίκη!

Super League: Ένα λεπτό πριν τα 90’ ο ΠΑΟΚ έμοιαζε να είναι κοντά σε απώλεια, αλλά τελικά πέτυχε δύο γκολ και πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα του Ατρόμητου συνεχίζοντας μόνος πρώτος – Σβαμπ και Κωνσταντέλιας τα γκολ, αμφότεροι πέρασαν ως αλλαγή!
Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης για την 21η αγωνιστική της Super League, ο ΠΑΟΚ ήταν πιεστικός και σαφώς καλύτερος του Ατρόμητου. Οι Περιστεριώτες με ηρωισμό και σωστή άμυνα, διατηρούσαν το μηδέν μέχρι το 89’. Σε εκείνο το λεπτό οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ, για να επικρατήσουν τελικά 0-2! Νικώντας πέρα απ’ τον Ατρόμητο και το άγχος που τους είχε δημιουργηθεί καθώς το ματς τελείωνε.

Ο Σβαμπ αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή για τον Λουτσέσκου, καθώς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 89’. Και το δεύτερο γκολ ήρθε από παίκτη που πέρασε στο ματς, τον Κωνσταντέλια. Έτσι οι κινήσεις του Λουτσέσκου έστειλαν τον ΠΑΟΚ στους 50 βαθμούς και τη μοναξιά της κορυφής, μία εβδομάδα πριν το σπουδαίο ντέρμπι με την ΑΕΚ στην Τούμπα. Ο Ατρόμητος έμεινε στους 23 και απέχει πλέον 7 βαθμούς απ’ την 6η θέση.

Η αναμέτρηση άρχισε με τον ΠΑΟΚ να έχει μεγάλη ευκαιρία στο 5’. Ο Τάισον από αριστερά βρήκε τον Μπράντον, με τον Ισπανό να σουτάρει στο κάθετο δοκάρι του Ατρόμητου. Στη συνέχεια ο Σάστρε έγινε κάτοχος, αλλά από πλεονεκτική θέση αστόχησε χάνοντας μεγάλη ευκαιρία.

Δύο λεπτά μετά την κεφαλιά του Μεϊτέ μπλόκαρε ο Τσιντώτας. Το σουτ του Μπάμπα στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, δεν απείλησε. Στο 18’ ο Τάισον έκανε κίνηση προς τον άξονα, σούταρε, με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να φεύγει έξω.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει, με τις προσπάθειές του να σταματούν από την άμυνα του Ατρόμητου. Οι γηπεδούχοι δεν απειλούσαν ουσιαστικά, με τις λίγες σέντρες που δοκίμασαν να μην αποτελούν πρόβλημα για τους Θεσσαλονικείς.

Στο 37’ ο Ζίβκοβιτς σούταρε μετά την πάσα του Τάισον, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Ο ΠΑΟΚ πέτυχε γκολ στο 41’. Ο Σέρβος εξτρέμ εκτέλεσε φάου, ο Οζντόεφ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Όμως μετά από εξέταση της φάσης απ’ το VAR, υποδείχθηκε οφσάιντ ο Ρώσος χαφ.

Στο 5ο λεπτό του έξτρα χρόνου, ο Μπράντον από γύρισμα του Ζίβκοβιτς δεν μπόρεσε να σκοράρει. Έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Το δεύτερο μέρος άρχισε και πάλι με τον ΠΑΟΚ να πιέζει και την άμυνα του Ατρόμητου να προσπαθεί να διώχνει τους κινδύνους. Οι φιλοξενούμενοι σχεδόν αποκλειστικά δοκίμαζαν απ’ τις πτέρυγες να βρουν τρόπους για να σκοράρουν.

Στο 56’ μετά από συνδυασμό Τάισον-Ζίβκοβιτς ο Σέρβος γύρισε την μπάλα, ο Μπράντον από πλεονεκτική θέση όμως, σούταρε άουτ. Ο Μεϊτέ και ο Κωνσταντέλιας έγιναν απειλητικοί στο 63’ και το 65’ αντίστοιχα, με τους αμυντικούς του Ατρόμητους να τους σταματούν με υπερένταση.

Η κεφαλιά του Κουλιεράκη πέρασε άουτ πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι στο 70’. Ο Κωνσταντέλιας με το που μπήκε το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο, άφησε για τον Τάισον με τον Βραζιλιάνο να σουτάρει άουτ. Στο 83’ ο Μπάμπα σέντραρε, με τον Σβαμπ να μην μπορεί να κάνει τελείωμα και τον Τσιντώτα να μπλοκάρει.

Η ασταμάτητη πίεση του ΠΑΟΚ έφερε το πολυπόθητο για τους Θεσσαλονικείς γκολ στο 89’! Ο Κωνσταντέλιας με πάσα εκτέλεσε κόρνερ στον Τάισον, αυτός σέντραρε, ο Σβαμπ πήρε την κεφαλιά, ο Σαμάτα του γύρισε ξανά την μπάλα και ο Αυστριακός με σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1!

Με το που μπήκε το γκολ και ο Ατρόμητος είπε να… ξεμυτίσει, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε πλέον διώξει το άγχος, το 0-2 ήρθε σχεδόν άμεσα. Στο 90+3’ ο «δικέφαλος» σκόραρε για δεύτερη φορά. Ο Τσιντώτας έκανε λάθος διώξιμο και ο Κωνσταντέλιας τον «κρέμασε» πανέμορφα για το 0-2!

Έτσι ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση, με τον ΠΑΟΚ που ήταν κοντά στην γκέλα να φεύγει νικητής από το Περιστέρι, παίρνοντας δίκαια τους τρεις βαθμούς καθώς ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του ματς απ’ τον Ατρόμητο που ουσιαστικά δεν έκανε ούτε φάση.

Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Κίτρινες: Ασεβέδο, Φριτζόνσον – Τόμας, Μεϊτέ, Κουλιεράκης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Αθανασίου, Τσακμάκης, Κούντε (68’ Φριτζόνσον), Έρλινγκμαρκ, Γιουμπιτάνα (61’ Έντερ), Ρομπάιγ (76’ Κουέν), Βέργος (76’ Αντζιέλσκι), Ντιρκς (61’ Βαλένσια).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (77’ Σβαμπ), Μουργκ (60’ Κωνσταντέλιας), Α. Ζίβκοβιτς (71’ Ντεσπόντοφ), Τάισον, Μπράντον (60’ Σαμάτα).